Każdy człowiek w pewnym okresie życia sięga po kredyt, z różnego powodu. Czasem jest to krótkoterminowy kredyt, czasem hipoteczny na wiele lat. Wszystkie jednak rządzą się tymi samymi prawami. Dostajemy pieniądze od banku i musimy je tam w określonym czasie zwrócić. Banki udzielając kredytu wezmą od nas nie tylko zarobki, lecz także sprawdzą historię kredytową.
Historia kredytowa to coś, według czego banki kierują się, żeby komuś udzielić lub nie, pożyczki. Naturalnie do tego potrzebne są też dobre zarobki, jednak dobre zarobki z zerową historią kredytową nie dają gwarancji, że dostaniemy kredyt, a raczej dają gwarancję, że go nie dostaniemy.
Dlaczego tak się dzieje? Jeśli ktoś ubiega się o kredyt, bank ma obowiązek sprawdzić, jak będzie wyglądała terminowość jego spłat. Jest to potrzebne, by się zorientować, czy jeśli bank udzieli takiej osobie kredytu, to pieniądze odzyska we właściwym czasie.
Ponieważ ludzie nawet z dużymi dochodami nie mają ochoty oddawać pożyczonych pieniędzy, banki idą z duchem czasu i sprawdzają, czy ktoś danej osobie już pożyczył pieniądze i co z tego wynikło. To jest właśnie historia kredytowa. Mieści się ona w BIK czyli w Biurze Informacji Kredytowej, gdzie umieszczone są wszystkie pożyczki i informacja, czy są spłacane w terminie. Jeśli więc do banku idą dwie osoby, obie zarabiają tak samo ale jedna ma dodatkowo kredyt, który spłaca w terminie, to dla banku ta osoba z kredytem jest bardziej wiarygodna niż ta, która nie ma żadnych obciążeń. Bank bowiem się w taki sposób dowiaduje, że ktoś potencjalnego klienta już sprawdził i jest wiarygodny.

www.decapitated.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]