Czyrak w nosie to nie tylko brzydki wrzód

Wśród nieestetycznych i bolesnych zmian, które mogą pojawiać się na skórze, wymienić należy czyraka. I chociaż należy on do dosyć częstych przypadłości, nie należy go lekceważyć. Źle lub w ogóle nieleczone czyraki mogą bowiem doprowadzić do wielu poważnych powikłań.

Czym jest czyrak?

Czyrak powstaje w wyniku ropnego zapalenia mieszków włosowych i ich okolic, pojawiającego się na owłosionej skórze człowieka. Często nazywa się go wrzodem albo ropniem. Wygląda mało estetycznie i jest dość bolesny. Początek jest całkiem niewinny, pojawia się bowiem krostka, która wypełnia się ropą lub krwią. Zakażenie stopniowo rozwija się i mała krostka zmienia się w guzek z czopem ropnym. Towarzyszy mu również obrzęk i zaczerwienienie.
Zazwyczaj przebieg choroby jest łagodny, wrzód pęka i ropa wylewa się na zewnątrz, przynosząc ulgę. Trzeba jednak wiedzieć, że dolegliwości tych nie warto lekceważyć i lepiej skonsultować się z lekarzem, by nie doszło do niebezpiecznych powikłań.

Objawy czyraka

Czyrak jest bolesnym wrzodem o charakterze zapalnym. Powstaje w różnych miejscach na ciele, ale najczęściej pojawia się na twarzy, klatce piersiowej, pośladkach czy szyi. Poza brzydkim czopem, objawem choroby jest złe samopoczucie, podwyższona temperatura, dreszcze oraz ból węzłów chłonnych, położonych w pobliżu zmiany.

Czyrak w nosie – poważne niebezpieczeństwo

Bardzo niebezpieczne są czyraki pojawiające się na twarzy, na przykład czyrak w nosie. Stanowi on duże zagrożenie przeniesienia zakażenia przez żyły do czaszki, co może być przyczyną nawet śmierci człowieka.
Wymienione już wcześniej objawy, plus bolesność w okolicy skrzydełek nosa, pozwalają lekarzowi rozpoznać czyraka w nosie. Najczęściej jednak trzeba jeszcze wykonać badania OB, morfologię i posiew krwi oraz pomiar glikemii (czyraki bowiem często pojawiają się u cukrzyków).

Leczenie

Rokowania są pomyślne, pod warunkiem zastosowania odpowiedniego leczenia. Najczęściej odbywa się ono w szpitalnych oddziałach laryngologicznych, gdzie choremu podaje się dożylnie i miejscowo antybiotyki oraz środki odkażające. Lekarze obserwują również, czy u pacjenta nie pojawiają się powikłania wewnątrzczaszkowe.

O tym warto pamiętać

Nie wolno w żadnym wypadku podejmować samodzielnych prób nacinania i wyciskania czyraka. Skutki takiego działania mogą być groźne dla zdrowia i życia.

http://www.pouczyc.pl/

[Głosów:6    Średnia:2.3/5]