W ostatnich latach w Polsce zwiększa się zainteresowanie usługami detektywistycznymi. Bardzo często jednak nadal postrzegamy ten zawód stereotypowo. Brakuje nam rzetelnej wiedzy, by wybrać odpowiedniego specjalistę, a później móc świadomie ocenić, czy usługa została wykonana należycie. Podpowiadamy, czym kierować się podczas wyboru detektywa.

Sprawdź, czy detektyw działa zgodnie z prawem

Pierwszą i najistotniejszą rzeczą, którą powinniśmy zweryfikować, zanim zdecydujemy się na zlecenie jakiejkolwiek usługi, jest upewnienie się, że detektyw działa zgodnie z prawem. Powinien on posiadać wpis do Ewidencji Działalności Regulowanej MSWiA (niektórzy oszuści posiadają jedynie zaświadczenie o uprawnieniach w dziedzinie ochrony). Drugim niezbędnym dokumentem jest licencja detektywistyczna. Nie powinniśmy krępować się, pytając o te dokumenty, ich posiadanie to obowiązek. Równie ważne jest posiadanie ubezpieczenia OC działalności gospodarczej.

Wybierz osobę specjalizującą się w konkretnym zagadnieniu

Nie każdy detektyw zna się na wszystkim. Zanim zdecydujemy się powierzyć konkretnej osobie swoją sprawę, warto upewnić się, że posiada ona doświadczenie w podobnych kwestiach. Jeżeli interesuje nas zlecenie poszukiwań zaginionej osoby, niekoniecznie dobrym pomysłem będzie wybór detektywa, który dotychczas zajmował się głównie dokumentowaniem zdrad małżeńskich. Warto jednak udać się do dużego biura detektywistycznego, jak na przykład: https://detektyw.com.pl. Takie agencje zatrudniają wielu specjalistów z różnych dziedzin, oferują również od razu pomoc prawną czy psychologiczną.

Postaw na profesjonalistę

Naturalnie, podczas pierwszej rozmowy z detektywem warto pytać o stawki. Pamiętajmy jednak o tym, że chociaż dobrze jest porównywać ceny, nie warto kierować się wyłącznie kryterium najniższej ceny. W ten sposób łatwo trafić do osoby niedoświadczonej lub wykonującej usługi bez większego zaangażowania.

Zawsze warto porozmawiać z detektywem na temat jego doświadczenia w sprawach podobnych do naszej. Uważnie słuchajmy i nie bójmy się zadawać pytań.

[Głosów:1    Średnia:5/5]