Niektórzy z nas odwiedzając dentystę (po dłuższej przerwie szczególnie), obawiamy się czy nie doszło do wytworzenia się w którymś z naszych zębów dużego ubytku, który niesie za sobą konieczność odbudowy dużej części korony zęba. Czasami niestety istnieje taka potrzeba. Wtedy z pomocą przychodzi nam zastosowanie wkładu koronowo – korzeniowego.

Dlaczego inaczej się nie da?

W przypadku gdy zniszczeniu próchnicowemu uległa znaczna część korony zęba odbudowanie jej z materiału do wypełnień nie wystarcza. Dzieje się tak dlatego, że materiał ten nie ma odpowiedniej powierzchni do której mógłby przylegać i może na skutek siły nacisku odkruszać się, łamać lub też odłamaniu mogą ulec ściany osłabionego zęba. Aby odbudowa zęba w tym przypadku była trwała wymaga retencji czyli „zaczepienia się” np. dzięki opisywanemu wkładowi.

Na czym to polega?

Aby wykonać wkład koronowo korzeniowy należy w pierwszej kolejności przeprowadzić leczenie kanałowe. Następnie usuwa się część wypełnienia kanału i w to miejsce cementuje się wkład. Najczęściej stosowane są wkłady metalowe wykonywane przez technika dentystycznego oraz gotowe wykonywane z włókna szklanego. O tym jakiego rodzaju wkładu użyć decyduje lekarz np. w przypadku zagrożenia złamaniem zęba bardziej właściwy jest wkład z włókna ze względu na podobne właściwości do tkanek zęba. Po zacementowaniu wkładu ząb należy odbudować w zależności od wskazań za pomocą korony protetycznej lub konwencjonalnego wypełnienia kompozytowego.

Czy koszty są duże?

Samo leczenie kanałowe jest refundowane w zębach przednich czyli od 3 do 3, pozostałe zęby można leczyć tylko prywatnie, a koszty zależą od ilości kanałów, trudności leczenia itp. Niestety odbudowa zęba na włóknie jak i stałe uzupełnienia protetyczne, do których należą korony protetyczne są pełnopłatnymi procedurami.

Czy warto walczyć o każdego zęba?

Odpowiedzieć musi sobie indywidualnie każdy pacjent natomiast lekarze dentyści powtarzają jak mantrę, że każdy ząb jest na wagę złota i jeśli kierować się ich doświadczeniem leczenie opisane daje pożądany efekt. Więcej specjalistycznych informacji można znaleźć na stronie: primadent.pl

[Głosów:4    Średnia:2.5/5]