Zagrożenie zatrucia czadem, czyli dwutlenkiem węgla, spędza sen z powiek wielu ludziom. Nie tylko ma trudne do rozpoznania objawy, ale także (a może przede wszystkim) jest śmiertelnie niebezpieczne. Aby się przed nim ustrzec, najlepiej zainwestować w specjalne czujki, ale warto także pamiętać o regularnych przeglądach kominów, dbać o wentylację pomieszczeń i nie zasłaniać kratek wentylacyjnych.

Tlenek węgla, czyli potocznie czad to gaz. Jest silnie trujący, a przy tym bezbarwny i pozbawiony zapachu. Wdychany uniemożliwia przepływ tlenu do komórek w prawidłowy sposób, co w konsekwencji prowadzi do śmieci. Aby wykryć czad w pomieszczeniu, najlepiej zainstalować czujkę, np. TSD-1.

Objawy zatrucia czadem

Trudno jednoznacznie rozpoznać zatrucie tlenkiem węgla. Do najważniejszych objawów należą:

  • ból głowy,
  • uczucie zmęczenia,
  • kłopoty z układem oddechowym (duszności, przyspieszony oddech, nieregularny oddech),
  • nudności oraz wymioty,
  • nadmierna senność.

Powyższe objawy nie są szczególnie charakterystyczne, co sprawia, że łatwo je zbagatelizować. Ponadto powodują uczucie osłabienia, co zaburza zarówno orientację, jak i możliwość realistycznej oceny zagrożenia. Jeśli nie rozpozna się zatrucia odpowiednio szybko, może dojść do utraty przytomności, a następnie do śmieci z niedotlenienia.

Jak pomóc osobie zatrutej czadem?

W przypadku rozpoznania u kogoś zatrucia czadem należy jak najszybciej sprawić, aby miał dostęp do tlenu. W tym celu najlepiej rozpiąć takiej osobie ubranie i wynieść ją na świeże powietrze. Oczywiście należy także otworzyć okno, aby usunąć truciznę z pomieszczenia.  Jeśli poszkodowany nie daje znaku życia, a ponadto nie oddycha, należy wezwać pogotowie ratunkowe i rozpocząć  resuscytację krążeniowo-oddechową, czyli sztuczne oddychanie i masaż serca, aż do uzyskania przytomności przez poszkodowanego.

Jak się ustrzec przed zatruciem tlenkiem węgla?

Podstawową kwestią, którą należy mieć na uwadze, dbając o ochronę pomieszczeń przed tlenkiem węgla, jest odpowiednia wentylacja. Aby ją osiągnąć, należy zadbać o drożność kratek wentylacyjnych w domu czy mieszkaniu, oraz regularnie dokonywać przeglądów urządzeń grzewczych, instalacji i komina. Warto również zaopatrzyć swoje drzwi i okna o mikrowentylację. Najważniejsze, aby pamiętać, że jedynym skutecznym rozwiązaniem jest wyposażenie pomieszczeń o czujki wykrywające ulatniający się gaz.

[Głosów:1    Średnia:5/5]