Badanie KTG (kardiotokografia) jest jednym z najbardziej podstawowych i niezwykle ważnych badań w położnictwie. Budzi jednocześnie wiele wątpliwości. Pojawiają się pytania m.in. o konieczności specjalnego przygotowania. Czy istnieją zalecenia, do których należy się zastosować przed przystąpieniem do kardiotokografii?

Kardiotokografia jest bezinwazyjnym i bezbolesnym badaniem, które pozwala na monitorowanie czynności skurczowej macicy oraz pracy serca płodu. Umożliwia ono zarówno ocenę stanu płodu oraz – jeśli badanie przeprowadzane jest w trakcie porodu – monitorowanie postępu porodu.

Badanie bez szczególnych przygotowań

KTG to badanie, które nie wymaga od pacjentki żadnego szczególnego przygotowania. Oznacza to, że kardiotokografię można przeprowadzić „z miejsca” – zaraz po przyjściu na umówioną wizytę. Nie ma potrzeby bycia na czczo czy wypijania sporej ilości płynów.

Aby jednak badanie przebiegało bez zakłóceń i w przyjemnej atmosferze, warto:

  • założyć wygodne ubranie – takie, które pozwoli na swobodne odsłonięcie brzucha oraz leżenie na boku bez skrępowania
  • skorzystać z toalety – KTG powinno być przeprowadzone bez żadnej przerwy (najlepiej z toalety skorzystać tuż przed wejściem na badanie).

Ponadto możesz zabrać ze sobą coś do czytania lub muzyczny odtwarzacz – po to, by umilić sobie czas. Warto pamiętać, że kardiotokografia trwa ok. 30-45 minut.

Ważna pozycja podczas badania

Chociaż kardiotokografia nie wymaga specjalnego przygotowania, warto pamiętać o przyjęciu odpowiedniej pozycji. Często okazuje się, że niewłaściwe ułożenie może zaburzyć prawidłowość wyniku. Dlatego bardzo ważne jest, aby przyjąć taką pozycję, która nie będzie powodowała ucisku żyły głównej lub pępowiny płodu.

O czym jeszcze pamiętać?

Badanie przeprowadzane jest zwykle na lewym boku, dlatego od razu ułóż się w wygodnej pozycji. Dzięki temu będziesz w stanie spokojnie leżeć przez cały czas trwania badania.

W przypadku, gdy zostaniesz podłączona do urządzenia nieposiadającego funkcji automatycznego wychwytywania ruchów płodu, będziesz zobowiązana do samodzielnego informowania o kopnięciach oraz przesuwaniu się dziecka – za pomocą specjalnego pilota. W takiej sytuacji musisz skupić się na odczuwanych ruchach – po to, by nie pominąć żadnego z nich.

Badanie KTG – wskazania

Kardiotokografia przeprowadzana jest u każdej kobiety w ciąży – zwykle w ostatnich tygodniach przed wskazanym terminem rozwiązania, a także w trakcie samego porodu. Czasami jednak badanie wykonuje się wcześniej – dotyczy to m.in. ciąży zagrożonej, ciąży mnogiej, w przypadku występowania krwawień z pochwy czy urazów brzucha.

[Głosów:21    Średnia:2.9/5]