Co wziąć pod uwagę zatrudniając opiekunkę do dziecka?

Decyzja o zatrudnieniu niani to dopiero początek drogi do powierzenia swojego dziecka opiekunce. Zanim to uczynimy, musimy rozważyć kilka kwestii i dopiero wtedy dokonać wyboru. Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę.

Wiek i potrzeby dziecka

Potrzeba zatrudnienia niani pojawia się najczęściej wtedy, gdy mama chce wrócić do pracy. Decyzja może być podyktowana względami finansowymi lub zawodowymi. Większość mam wraca do pracy po urlopie macierzyńskim, kiedy dziecko ma niewiele ponad rok. Bywa i tak, że mama wraca do pracy wtedy, gdy dziecko idzie do przedszkola. Bardzo rzadko, ale zdarza się, że potrzeba zatrudnienia opiekunki do dziecka pojawia się w momencie, gdy dziecko idzie do szkoły. Nietrudno zauważyć, że roczniak będzie miał inne potrzeby niż siedmiolatek. Maluch potrzebuje niani, która nie spuści go z oka i wykona przy nim wszystkie czynności związane z pielęgnacją i żywieniem. Dziecko w wieku szkolnym spodziewa się postawionego na stole obiadu i pomocy w odrabianiu lekcji. Potrzeby przedszkolaka kształtują się gdzieś pośrodku.

Zakres obowiązków niani

Zakres obowiązków niani zależny jest najczęściej właśnie od wieku dziecka. W przypadku malucha będzie to praca na cały etat, w przypadku dzieci starszych w grę najczęściej wchodzi odbieranie z placówek edukacyjnych i praca w godzinach popołudniowych. Przy takiej opcji problematyczne staje się korzystanie z usług niani, gdy dziecko jest chore, dlatego trzeba wcześniej ustalić, czy niania ma być dyspozycyjna w godzinach porannych, czy niekoniecznie. Oczywiście w tym pierwszym przypadku trzeba zapłacić więcej.

Wiek niani

Co prawda to nie on powinien decydować o zatrudnieniu niani, ale nie można nie brać go pod uwagę. Tu zasada jest prosta – im młodsze dziecko, tym młodsza powinna być niania. Za maluchem trzeba sporo chodzić, biegać, podnosić go, czasem dźwigać ciężki wózek. Niania w wieku emerytalnym może fizycznie nie podołać takim obowiązkom. Z kolei dla dziecka w wieku szkolnym, które potrzebuje wsparcia przy odrabianiu lekcji, lepszą może okazać się właśnie emerytowana nauczycielka z doświadczeniem pedagogicznym. Oczywiście nie można generalizować. Zdarzają się starsze, dziarskie i w dobrej kondycji nianie, oraz młode absolwentki pedagogiki, które są świetnymi korepetytorkami.

Wynagrodzenie niani

Niania za swoją pracę powinna otrzymywać pensję, to oczywiste. Ile kosztuje praca niani? Opiekunka do dziecka w Szczecinie zapewne ma niższe stawki niż jej warszawska koleżanka po fachu, ale jedna i druga chcą zarobić tyle, by zapłacić rachunki i mieć na wygodne życie. Na niani nie powinniśmy oszczędzać, w końcu powierzamy jej swój największy skarb. Zanim zatrudnimy nianię, powinniśmy uczciwie przeliczyć, jaką część dochodów możemy co miesiąc przeznaczyć na zatrudnienie opiekunki.

Zdanie dziecka

Oczywiście nie powinno być najważniejsze, ale też nie może być całkowicie pomijane. Jeśli dziecko jest mało kontaktowe, nieufne i trudno oswaja się z obcymi osobami, najlepiej jest zatrudnić nianię na próbę, na przykład na miesiąc. Jeśli po tym czasie między dzieckiem i opiekunką nie zawiąże się choćby najcieńsza nić porozumienia, warto zastanowić się, czy nie będzie trzeba zatrudnić nowej niani. Żeby dziecko czuło się bezpiecznie z obcą osobą, musi ją lubić. Maluchy nie umieją sobie radzić z negatywnymi emocjami, czują je, ale nie umieją nazwać. Jeśli dziecko nie lubi niani, może się jej bać, a to na pewno nie wpłynie dobrze na jego poczucie bezpieczeństwa.

[Głosów:0    Średnia:0/5]