Cele w życiu czy działanie
Pewnie nieraz słyszałeś hasła coachingowe, że musisz stawiać sobie cele w życiu aby do czegoś dojść. Pewnym jest, że lista zadań i celów na kolejne dni ułatwia ich realizację, a więc życie. Dlatego cele w życiu są tak ważne. Jednak nie zawsze warto przywiązywać do nich aż tak uwagi. Czasami lepiej jest odpuścić.
Wyobraź sobie, że masz jednego dnia zrobić dziesięć różnych rzeczy. Wpadasz na pomysł, że je sobie zapiszesz. Jednak okoliczności sprawiają, że nie masz sił spełnić ich wszystkich, właśnie tego dnia. Zatem co będzie lepsze stanie w miejscu i czekanie na przypłynięcie sił, czy może krótka drzemka albo spacer, rozmowa, czy krótka chwila oderwania siebie od celów?

Andrzej Sapkowski mówił w książce pod tytułem „Wieża jaskółki” o celach:
„Lepiej bez celu iść naprzód niż bez celu stać w miejscu, a z pewnością o niebo lepiej, niż bez celu się cofać.”
Cytat z książki polskiego, wybitnego autora doskonale odzwierciedla problem podjęcia decyzji w przykładzie. Lepiej czasami jest wyjść bez celu i wrócić do zadań niż siedzieć i myśleć jak rozgryźć dany problem, który może dodatkowo cofać nas, bo przecież w czasie tego myślenia moglibyśmy zrobić wiele więcej innych rzeczy.
Uwaga Twoja powinna się skupiać bardziej na działaniu niż na celach. Cele są dobre do usystematyzowania sobie dnia. Jednak ich kurczowe trzymanie się może doprowadzić do odwrotności zamierzeń. Może pozbyć efektywności oczekiwanej po celach, na rzecz konsternacji.

www.mcsk.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]