Botoks - jak wygląda zabieg?

Coraz więcej kobiet w zróżnicowanym wieku – począwszy od dwudziestoparolatek, a skończywszy na kobietach w podeszłym wieku, decyduje się na skorzystanie z usług oferowanych przez gabinety oraz salony medycyny estetycznej. Szeroka oferta zabiegów, przeznaczonych dla pacjentek z różnymi dolegliwościami oraz zamierzającymi skorygować różne niedoskonałości swojego ciała, skłania do sięgania po nie przez coraz szersze grono odbiorców, wpływając też na popularyzację tego rodzaju zabiegów w społeczeństwie.

Pomimo tego, wciąż pokutuje społeczne przeświadczenie, kojarzące zabiegi medycyny estetycznej z karykaturalnym wyglądem tych kobiet, które zdecydowanie przedobrzyły z poprawianiem swojego wyglądu, uzyskując efekt wręcz odwrotnie proporcjonalny od zamierzonego. Nie oznacza to jednak tego, by należało definitywnie rezygnować z zabiegów medycyny estetycznej. Zabiegi takie jak botoks w Katowicach i innych miastach Polski cieszą się sporą popularnością i nie ma też racjonalnych powodów ku temu, aby odradzać je kobietom pragnącym poprawić stan swojej twarzy.

Czym tak naprawdę jest botoks i jak wyglądają zabiegi, do których się ich używa? Substancja ta, nazywana czasem popularnie jadem kiełbasianym, to nic innego jak toksyna botulinowa – oczyszczone białko, którego zadanie skupia się na blokowaniu skurczy mięśni poprzez zatrzymywanie bodźców nerwowych wywołujących te skurcze. Pozwala to na rozluźnienie ich, co wydatnie przyczynia się do redukcji i wygładzania zmarszczek. Należy zresztą pamiętać, że pierwotne zastosowanie botoksu ograniczało się do okulistyki i neurologii, gdzie był on wykorzystywany przy leczeniu wielu schorzeń.

Toksyna botulinowa stosowana jest w medycynie estetycznej jako skuteczna metoda zapobiegania powstawaniu oraz likwidowania zmarszczek mimicznych twarzy. Wykorzystując ją możemy zniwelować zmarszczki na czole – poprzeczne oraz pionowe pomiędzy łukami brwiowymi, kurze łapki, zmarszczki nad górną wargą oraz dolnej powieki oka, a także podnieść opadające kąciki ust. Zabiegi kosmetyczne przy użyciu botoksu należą do najmniej inwazyjnych i niebezpiecznych dla zdrowia pacjentki. Po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego oraz wykluczeniu ewentualnych przeciwskazań do wykonania zabiegu, lekarz przygotowuje plan zgodnie z potrzebami danej osoby. Następnie dokonuje śródskórnego podania botoksu w wyznaczone wcześniej miejsca twarzy przy pomocy cienkiej igły. Sam zabieg nie trwa długo (może zmieścić się nawet w kilku minutach) i nie jest bolesny dla pacjentki. Celem zniwelowania dyskomfortu oraz uśmierzenia mogącego pojawić się bólu, miejsca ostrzykiwane toksyną botulinową smarowane są specjalnym kremem o właściwościach znieczulających.

Botoks stosowany jest także jako jedna z metod leczenia nadpotliwości. Możliwe jest to dzięki wstrzyknięciu substancji w te miejsca ciała (np. pachy), w których występuje nadmierna potliwość. W ten sposób hamowane jest działanie nerwów połączonych z gruczołami potowymi, ograniczając jego wydalanie na zewnątrz organizmu.

Więcej na temat botoksu można znaleźć na stronie: http://www.freshmed.com.pl/gabinet-medycyny-estetycznej/botox-katowice

[Głosów:1    Średnia:5/5]