Bezpieczne zabawki dla dziecka, czyli jakie?

Zabawka dla dziecka powinna nie tylko dawać mnóstwo radości i jednocześnie pomagać w rozwoju i uczyć. Powinna być przede wszystkim bezpieczna. Wobec tego zanim wręczysz swojemu maluchowi jakąś zabawkę, sprawdź, czy spełnia ona normy bezpieczeństwa – w przeciwnym przypadku może być ona zagrożeniem dla jego zdrowia, a nawet życia.

W sklepach można znaleźć rozmaite zabawki, ale nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak wybierać te bezpieczne, które nie będą stanowiły dla malucha żadnego niebezpieczeństwa. Zapraszamy do sprawdzenia naszego poradnika!

Odpowiednio duże

Im mniejsze dziecko, tym większe powinny być jego zabawki – właśnie dlatego dzieci poniżej trzeciego roku życia nie powinny otrzymywać małych zabawek. Oznaczenia, dla jakiego wieku dziecka przeznaczona jest dana zabawka, można znaleźć na opakowaniu. Można też przeprowadzić własny test – jeżeli zabawkę będzie dało się przecisnąć przez tekturową rolkę papieru toaletowego, w takim przypadku również może być ona połknięta przez dziecko.

Wytrzymałe i trwałe

Dobra zabawka dla niemowlaka i starszego dziecka także powinna być odpowiednio trwała i wytrzymała – powinna wytrzymać spadanie na podłogę, stukanie, rzucanie czy gryzienie i żaden z jej elementów nie powinien wtedy odpaść.

Lekka

Małe dzieci nie powinny również otrzymywać do zabawy zabawek zbyt ciężkich – wtedy maluch może łatwiej się uderzyć i sprawić sobie ból.

Łatwe do czyszczenia

Zabawki łatwo się brudzą, dlatego powinno się wybierać takie, które są łatwe do utrzymania w czystości. W zależności od tego, z jakiego materiału jest wykonana dana zabawka, powinna być ona możliwa do wyprania, umycia czy przetarcia.

Z atestami

Na koniec warto sprawdzić, czy zabawka posiada odpowiednie atesty, między innymi znak bezpieczeństwa CE. Zabawki nie mogą być wykonane z materiałów toksycznych, które mogą stanowić dla dziecka zagrożenie. Dobrym wyborem mogą być też zabawki określane mianem ekologicznych, w trakcie produkcji których nie są wykorzystywane żadne szkodliwe substancje.

[Głosów:1    Średnia:5/5]