Liczy sobie 1111 m. n. p.m. i jest najwyższym szczytem Pasma Jałowieckiego w Beskidzie Makowskim. Jałowiec to kuszący cel wycieczki dla tych, którzy lubią aktywny wypoczynek na łonie natury, jak i dla tych, którzy chcą się nacieszyć wspaniałymi widokami. Ze szczytu Jałowca można przecież podziwiać Beskidy w całej okazałości, a górska panorama może na każdym zrobić wielkie wrażenie.

Jałowiec sąsiaduje z tak ciekawymi szczytami, jak Czerniawa Sucha (1062 m. n. p.m.) od której oddziela go Przełęcz Sucha (982 m. n. p.m.) oraz Kolędówką (884 m. n. p.m.),od której z kolei Jałowiec oddzielony jest przełęczą Opaczne (879 m. n. p.m.). Wielką atrakcją dla turystów, którzy wejdą na Jałowiec, jest Hala Trzebuńska, będąca doskonałym punktem widokowym. Można z niej podziwiać Beskidy: Śląski (Barania góra oraz Skrzyczne) oraz Żywiecki (Pilsko i Babia Góra). Przy dobrej widoczności z Hali Trzebuńskiej rozciąga się widok na Małą Fatrę. Krzyż, który ustawiono na szczycie Jałowca, przypomina o tym, że widokami tymi cieszyli się m. in. Karol Wojtyła oraz prymas Wyszyński.

Wycieczki na Jałowiec to idealna propozycja dla przyrodników oraz dla tych, którzy cenią sobie aktywny wypoczynek. Wizyta na Jałowcu będzie jednak ciekawą przygodą i dla miłośników historii. Warto pamiętać, że przez szczyt ten w czasie II wojny światowej przebiegała granica pomiędzy Generalnym Gubernatorstwem (do którego należała Zawoja) a Trzecią Rzeszą ( w skład której wchodziła Stryszawa).

http://www.travelneo.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]