Alergeny to czynniki bądź substancje, które wnikając do organizmu wywołują reakcje uczuleniowe. Gdy organizm wyczuje ich obecność w swoim bliskim otoczeniu, jego układ immunologiczny zostanie sprowokowany do nietypowego odpowiadania na ich obecność. W zależności od drogi, jaką pokonuje alergen aby dostać się do organizmu, rozróżniamy różne rodzaje alergii. I tak rozpoznajemy alergeny pokarmowe, wziewne, kontaktowe i krzyżowe. W dalszej części artykułu znajdziesz podstawowe informacje o wszystkich z nich. Alergeny na Alergiko zostały bardzo dokładnie opisane, więc jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zajrzyj i tam.

Pierwsze co musisz wiedzieć to to, że alergii w żaden sposób nie da się wyleczyć, można jednak łagodzić jej objawy. Jeśli nawracająca alergia mocno daje Ci się we znaki, to nie lekceważ jej oznak. Udaj się do lekarza pierwszego kontaktu, który zaleci Ci środki niosące ulgę w bólu.

Najczęstsze alergeny

Jednymi z najpopularniejszych alergenów są alergeny pokarmowe, które dostają się do wnętrza organizmu wraz z pożywieniem. Alergeny w żywności to stosunkowo duży problem prowadzący do konieczności wyeliminowania niektórych produktów spożywczych ze swojej diety przez alergików. (Więcej na temat alergii pokarmowych przeczytasz tutaj: http://alergiko.pl/). Trzeba jednak pamiętać, że ten typ alergii może być wywoływany również przez leki. Nie ma jednoznacznych objawów, które mogłyby potwierdzić występowanie uczulenia. Każdy człowiek jest inny i jedynie obserwacja tego co dzieje się z naszym organizmem po spożyciu pokarmu może nam przynieść informację o tym, czy jesteśmy na niego uczuleni czy też nie.

Alergeny wziewne to drugi rodzaj alergenów. Unoszą się w powietrzu i dostają się do wnętrza organizmu poprzez proces oddychania. Są to roztocza, a także pyłki pylących sezonowo drzew i roślin. Mamy jeszcze alergeny kontaktowe, które dają niepokojące objawy w wyniku bezpośredniego ich dotyku.

Ostatni typ to alergeny krzyżowe, które są połączeniem wymienionych wyżej rodzajów. Ich wspólnym komponentem są białka. Najpowszechniejszym przykładem są pyłki brzozy i jabłka. Jak problem objawia u alergika? Osoba odczuwająca uporczywy katar podczas pylenia drzewa, dokładnie taki sam symptom zaobserwuje u siebie po spożyciu jabłka. Może się to wydawać niemożliwe, ale problem ten daje się mocno we znaki osobom, których bezpośrednio dotyczy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]