Adaptogeny sięgają swoją historią kilka tysięcy lat wstecz. Oczywiście w medycynie Dalekiego Wschodu nie funkcjonowały one pod tą nazwą, jednak unikatowe właściwości niektórych roślin zostały docenione już wtedy. Początkowo szczególnym zainteresowaniem cieszyły się zioła poprawiające płodność i potencję. Z czasem zauważono, że mają one pozytywny wpływ niemal na cały organizm. Z rejonów Chin, Japonii, czy też Indii, adaptogeny trafiły do Ameryki oraz Europy. W Polsce jest to temat dość rzadko poruszany, jednak powoli się to zmienia, głównie za sprawą rodzimej firmy Mother’s Protect. Warto zaznajomić się z ich działalnością: https://mothersprotect.com/
Jakie rośliny uznawane są za adaptageny?
Adaptageny to przede wszystkim zioła, które zmniejszą poziom stresu w organizmie. Są to rośliny kompleksowo oddziałujące na pracę całego organizmu. Trzeba jednak wspomnieć o tym, że roślina uznana za adaptogen musi spełniać określone normy. Po pierwsze adaptogeny nie mogą działać toksycznie na organizm ludzki. Nawet ich długotrwale spożywanie nie powinno nieść za sobą negatywnych skutków ubocznych. Ważne jest również to, aby ryzyko interakcji z zażywanymi lekami było minimalne. Ponadto adaptogeny mają zmniejszać poziom długofalowego stresu, które nie jest wynikiem jednorazowej sytuacji (np. egzaminu). Stres często jest wynikiem stylu życia. Na co dzień spotykamy się z presją oraz czynnikami, które wywołują w nas szkodliwe napięcie oraz lęk. Rośliny uznane za adaptogeny zmniejszają stres przewlekły, co pozytywnie wpływa na pracę całego organizmu.
Istotnym jest również to, aby adaptogeny działały wielokierunkowo. Muszą one oddziaływać na cały organizm, a nie tylko wybrany obszar.
Przykłady adaptogenów
Jak wyżej wspomniano, rośliny uznane za adaptogeny zostały zbadane pod wieloma różnymi względami. Do najbardziej znanych należy Ashwagandha, Shatavari, Szczodrak krokoszowaty, Maca, Różeniec Górski, Reishi, czy też Gotu Kola. Każda roślina inaczej działa na organizm. Oczywiście łączy ich również wiele wspólnych cech – nie bez powodu wszystkie wyżej wymienione rośliny należą do grupy adaptogenów.
Jak działają adaptogeny?
Adaptogeny oddziałują nie tylko na ludzką psychikę. Mają one również ogromny wpływ na naszą fizyczną. Przede wszystkim zwiększają poziom sił witalnych, a także poprawiają odporność. Stanowią wsparcie dla układu pokarmowego, czy też moczowego. Znakomicie wpływają na drogi oddechowe, przez co zalecane są w przypadku np. astmy, czy też zapalenia płuc. Adaptageny pozytywnie wpływają na układ rozrodczy. Podnoszą jakość życia seksualnego poprzez wzrost libido, czy też poprawę potencji. Już od pokoleń uznawane były za zioła wspomagające płodność.
Adaptogeny wspierają również pracę mózgu. Poprawiają koncentrację, a także przyswajanie nowych umiejętności i informacji. Wykorzystywane są podczas łagodzenia objawów demencji starczej.
Niektóre rośliny (m.in. Szczodrak krokoszowaty) są w szczególności polecane sportowcom. Stanowią one ogromne pokłady energii, która niezbędna jest podczas intensywnych treningów. Ponadto sprzyjają one budowie beztłuszczowej masy mięśniowej, czy też redukcji tkanki tłuszczowej.