Pożyczanie pieniędzy wymaga odpowiedzialnego i rozsądnego podejścia. Emocje nie są tu dobrym doradcą, dlatego lepiej odłożyć je na bok i poznać 5 sprawdzonych porad na bezpieczne zadłużanie się.

1. Mierz siły na zamiary

Zanim zaczniesz poszukiwanie jakiejkolwiek pożyczki, dokładnie przeanalizuj swoją sytuację osobistą i finansową. Odpowiedz sobie na pytanie, ile pieniędzy potrzebujesz, w jakim terminie możesz spłacić zobowiązanie i jak dużą ratę udźwignie Twój domowy budżet. Znajomość tych informacji jest kluczowa przy rozsądnym pożyczaniu, bo jeśli zawnioskujesz o zbyt wysoką kwotę przy krótkim terminie, możesz mieć problemy ze spłatą. Z kolei pożyczenie za małej sumy wiąże się z ryzykiem niesfinansowania wydatku, z myślą o którym się zadłużasz. Dobrze przemyśl więc swoje potrzeby i możliwości przed rozpoczęciem poszukiwań najlepszej oferty.

2. Nie spłacaj jednej pożyczki inną

Poprzednia pożyczka jeszcze nieuregulowana, a Ty już wnioskujesz o drugą, która ma pomóc w spłacie pierwszej? To najprostsza droga do spirali zadłużenia, która może się skończyć najgorszym – bankructwem. Aby do niego nie dopuścić i nie wpędzać się w kłopoty finansowe, w razie problemów ze spłatą pożyczki nie zadłużaj się jeszcze bardziej, tylko zacznij żyć oszczędniej lub więcej pracować. Oczywiście, łatwo się mówi, ale to naprawdę lepsze rozwiązanie niż zatracenie się w spirali zadłużenia.

3. Porównuj oferty

Pożyczki i kredyty różnią się pod wieloma względami, jak np. maksymalna kwota zadłużenia, minimalny i maksymalny wiek pożyczkobiorcy, termin spłaty czy wysokość oprocentowania. W gąszczu ofert trudno wybrać tę najodpowiedniejszą, dlatego żeby to sobie ułatwić, warto sięgnąć po internetowe porównywarki pożyczek i kredytów. Przy ich pomocy szybko i łatwo znajdziesz najlepszą ofertę.

4. Czytaj umowę

Nie słowa pracownika firmy czy obietnice składane w reklamie, lecz zapisy znajdujące się w umowie są wiążące dla Ciebie i pożyczkodawcy. Dlatego przed złożeniem swojego podpisu pod umową dokładnie się z nią zapoznaj, żeby mieć pewność, co Cię czeka i na jakie koszty musisz się przygotować. Jeżeli jakiekolwiek punkty w umowie będą niezrozumiałe, poproś o wyjaśnienia pracownika firmy, który powinien zaoferować pomoc informacyjną.

5. Zweryfikuj firmę, od której pożyczasz pieniądze

Zaciąganie pożyczek także przez internet jest obecnie bezpieczne i nie wiąże się z dużym ryzykiem, jednak dla pewności lepiej zweryfikować wybraną firmę. Warto sięgnąć do Internetu i przeczytać, co na jej temat mają do powiedzenia użytkownicy, dlatego sprawdź opinie np. o Ferratum, które oferuje 1000 zł darmowej pożyczki, a także o dowolnej innej firmie, z której usług zamierasz skorzystać.

[Głosów:1    Średnia:5/5]