4 wskazówki dotyczące konserwacji wykładzin biurowych

Wykładzina biurowa to znacząca inwestycja. Aby utrzymać ją w estetycznym wyglądzie jak najdłużej, jej regularne czyszczenie jest koniecznością. A jak często powinno się czyścić tekstylia i jaki jest najlepszy tego sposób? O to 4 wskazówki dotyczące konserwacji wykładzin biurowych, dzięki którym zachowasz czystość i trwałość materiału przez znacznie długi czas.

Plan konserwacji

Określenie ogólnego planu utrzymania wykładzin biurowych w czystości jest bardzo istotną rzeczą. Dlaczego? Przede wszystkim czystość zachowana w biurze wpływa na komfort pracy Twoich pracowników. Poza tym estetyczny wygląd pomieszczeń to pierwsze co zauważą Twoi nowo przybyli klienci. Wymagania dotyczące czyszczenia wykładzin powinny być dokładne i zależeć od poziomu natężenia ruchu w danym miejscu po pogodę i lokalizację Twojego biura. Aby zaplanować harmonogram konserwacji, pierwszą rzeczą jaką należy zrobić jest sprecyzowanie ruchu w przestrzeni biurowej. Następnie można to sklasyfikować korzystając z systemu sygnalizacji świetlnej.

  • Obszar o dużym natężeniu ruchu – czerwony
  • Obszar o średnim natężeniu ruchu – żółty
  • Obszar o małym natężeniu ruchu – zielony

Dzięki temu można określić, które obszary Twojego biura są najbardziej narażone na eksploatacje i wymagają znacznie częstszego i dokładniejszego czyszczenia. Utworzenie planu konserwacji wykładziny biurowej jest jednorazowym działaniem, a niezwykle przydatnym w utrzymaniu czystości i estetycznego wyglądu biura.

Odkurzanie

Regularne odkurzanie wykładziny jest jednym z  najważniejszych wyznaczników przedłużającym żywotność i trwałość wykładziny, a także znaczne poprawienie jej wyglądu. Obszary o dużym natężeniu ruchu w biurze (czerwona strefa) powinny być odkurzane codziennie. W przypadku miejsc o średnim natężeniu ruchu (żółta strefa), można zmniejszyć tą częstotliwość do dwóch lub trzech razy w tygodniu. Natomiast obszary o niskim natężeniu ruchu (zielona strefa), mogą być odkurzane tylko raz lub dwa razy w tygodniu. Należy mieć na uwadze, że w przypadku jesienno – zimowych sezonów czy deszczowych dni, odkurzanie (niezależnie od strefy) stanie się czynnością znacznie częstszą ze względu na brud i wodę nanoszoną butami z dworu.

Dogłębne czyszczenie

Regularne odkurzanie jest w stanie usunąć 80% brudu znajdującego się na powierzchni wykładziny. Nawet najlepszy sprzęt odkurzający nie pozbędzie się w 100% wszelkich zanieczyszczeń. Jaki jest tego powód? Brud wnika głęboko w strukturę materiału, gdzie żaden odkurzacz nie jest w stanie go dosięgnąć. A znajdujący się we wnętrzu włókna brud przyspiesza jego degradację. Dlatego też ważne jest aby przynajmniej 2 razy w roku skorzystać z usług fachowego prania wykładzin. Obecnie istnieje wiele firm świadczących tego typu usługi. Wystarczy tylko zadzwonić i umówić się na wizytę ekspertów, którzy przyjadą i sprawnie, rzetelnie, a przede wszystkim profesjonalnie wypiorą Twoją biurową wykładzinę.

Kolor i wzór wykładziny

Choć nie jest to ściśle związane z procesem prania dywanów, to wybór koloru i wzoru wykładziny biurowej ma ogromny wpływ na to, jak długo utrzymasz jej estetyczny wygląd. Przykładowo, jasne tekstylia znacznie szybciej zostaną zanieczyszczone niż te ciemniejsze, a powstałe zabrudzenia na wzorzystej wykładzinie biurowej nie będą tak widoczne, jak na tej jednolitej, w jasnych kolorach.

Stosując się do powyższych wskazówek, Twoje biuro nie tylko będzie chętnie odwiedzane przez wszystkich Twoich klientów, ale także zwiększy komfort pracy, a co za tym idzie, i wydajność Twoich pracowników.

Źródło: Damat – Pranie wykładzin

[Głosów:1    Średnia:5/5]