25. tydzień ciąży

W dwudziestym piątym tygodniu ciąży ciało dziecka jest już proporcjonalne, skóra jest różowa i tylko częściowo przezroczysta, choć nadal pomarszczona.
W tym okresie zaczynają otwierać się nozdrza i dziecko zaczyna ćwiczyć oddychanie płynem owodniowym. Uszy są już całkowicie ukształtowane. Maluch reaguje na silny strumień światła, który przenika do macicy przez powłoki brzuszne.
Dziecko zaczyna wkładać kciuk do buzi, w ten sposób ćwiczy odruch ssania. Zaczyna też szybko przybierać na wadze.

26. tydzień ciąży

W dwudziestym szóstym tygodniu ciąży dziecko przeciąga się, obraca, ziewa – to jego ulubione czynności. Doskonalą się narządy zmysłów.
Maluch potrafi już ssać nie tylko kciuk, ale nawet duży palec u stopy.
Dziecko mierzy ok. 23 cm, a przy wyprostowanych nóżkach ok. 33 cm.
Brzuch u mamy jest już duży. Najprostsze czynności sprawiają kłopot, chociażby schylanie się czy zakładanie butów. To najlepszy czas by zapisać się do szkoły rodzenia.

27. tydzień ciąży

W tym okresie mózg stale rośnie i fałduje się, zaczyna przypominać mózg dorosłego człowieka. Płuca są już dojrzałe, parafią wymieniać dwutlenek węgla na tlen. Maluch szybko przybiera na wadze, twarz staje się okrągła i zaczyna przypominać bobasa. Wykształca się siatkówka oka, otwierają się powieki, a gałki oczne poruszają się. Zaczyna zanikać meszek na skórze.

Dwudziesty siódmy tydzień ciąży to początek trzeciego trymestru. Dziecko wywija koziołki, kopie i przemieszcza się. Brzuch jest już naprawdę duży, a ty zaczynasz czuć zmęczenie.

http://dobrenawyki.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]