Czas spania może się wiązać z wieloma trudnościami – niektóre dzieci mają problem z zasypianiem lub po prostu niechętnie kładą się do łóżka. Warto więc skorzystać z 10 porad, dzięki którym stanie się to o wiele łatwiejsze.

  1. W tym samym czasie

    Najlepiej czas chodzenia do łóżka wprowadzić do codziennej rutyny. Dzięki przygotowywaniu się do snu zawsze o tej samej porze, dzieci nauczą się, że jest to część ich codzienności, a dzięki temu będą kłaść się do łóżka bez protestów.

  2. Część większego porządku

    Czas spania powinny poprzedzać zawsze te same czynności wykonywane w jednakowej kolejności, dzięki czemu dziecko jeszcze bardziej przywyknie do tego, by grzecznie kłaść się spać. Należy ustalić, że po kolacji przychodzi czas na kąpiel, mycie zębów, toaletę, bajkę na dobranoc, a następnie na sen.

  3. Bajka

    Bajka czytana na dobranoc to dobra motywacja dla dziecka, by położyć się grzecznie spać. Jest to sposób na pobudzenie wyobraźni, ale także na wspólne spędzenie czasu.

  4. Spokojna atmosfera

    Aby dziecku lepiej się spało, potrzebny jest spokój. O ile każdy dzień pełen jest hałasu, emocji i często także zabiegania, wieczór powinien być momentem, w którym dziecko może się wyciszyć, odpocząć i w końcu spokojnie zasnąć.

  5. Przygotowanie pokoju

    O ile wieczór nie jest dobrym czasem na nagłe sprzątanie pokoju, ważne, jest odpowiednie zaplanowanie przestrzeni do spania. Należy upewnić się, że łóżko jest pościelone, piżama czysta i można spokojnie przygotować się na sen.

  6. Wieczorna toaleta

    Niektóre dzieci mogą szybko nauczyć się, jak opóźniać proces kładzenia się do łóżka. Warto więc znaleźć sposoby, by temu zapobiec. Należy dopilnować, by dzieci przed pójściem spać poszły do toalety oraz napiły się wody, dzięki czemu nie będą miały wymówek do wychodzenia z łóżka.

  7. Zaangażowanie

    Chociaż po całym dniu rodzice często są zmęczeni i marzą tylko o tym, by jak najszybciej położyć dzieci do łóżka, warto by poświęcili jeszcze kilka dodatkowych minut na przeczytanie bajki na dobranoc czy zaśpiewanie kołysanki.

  8. Zaciemnienie pokoju

    Grube zasłony pozwolą odpowiednio zaciemnić pokój, dzięki czemu zachodzące czy wschodzące słońce nie będzie utrudniało dzieciom snu.

  9. Konsekwencja

    Podczas czytania bajek na dobranoc warto ustalić limit czytanych stron. Będzie to dla dziecka dobra nauka, by nie wymuszać na rodzicach czytania kolejnej historii, a na następną bajkę czekać do kolejnego wieczoru.

  10. Elastyczność

    Z drugiej strony czasem trzeba pozwolić sobie także na nieco elastyczności. Jeśli dziecko w ciągu dnia utnie sobie długą drzemkę, warto pozwolić mu położyć się spać nieco później. I tak prawdopodobnie nie będzie w stanie od razu zasnąć.

Planer rodzinny Familiowo

Planer Familiowo został stworzony z myślą o integracji rodziny wokół codziennych zajęć i obowiązków domowych. To magnetyczna i suchościeralna tablica z wieloma praktycznymi funkcjami.

[Głosów:1    Średnia:5/5]