Na basen warto wybrać się już z kilkumiesięcznym niemowlakiem. Pływanie, a właściwie na początek zabawy w wodzie to nie tylko świetną rozrywką dla malucha i możliwością zacieśnienia więzi na linii dziecko-rodzic, ale także duże korzyści dla zdrowia i rozwoju dziecka. Zajęcia na basenie dla dzieci prowadzone są już dla kilku miesięcznych bobasów, dlatego naukę pływania najlepiej rozpocząć jak najszybciej.

Zajęcia na basenie dla dzieci –  zalety

W przypadku zajęć na basenie dla dzieci specjaliści są zgodni, jest to sama korzyści. Co więcej, podpowiadają, że należy rozpocząć je jak najwcześniej. Oswajanie dziecka z wodą sprawia, że rozwija się ono bardziej harmonijne, szybciej zaczyna stawiać pierwsze kroki, jest bardziej rozwinięte fizycznie, zdrowsze i odporniejsze na choroby. Dodatkowo woda dobrze oddziałuje na zmysły i świadomość własnego ciała. Oznacza to, że maluch o wiele lepiej radzi sobie w zakresie rozwoju emocjonalnego, poznawczego i społecznego. Nie bez znaczenia jest również fakt, że zajęcia na basenie odstresowują i uspokajają maluch. Stają się one dzięki temu łagodniejsze, lepiej zasypiania oraz nie cierpią na kolki.

Kiedy zacząć naukę pływania?

Jeżeli masz taką możliwość, należy zacząć ją od pierwszych dni życia dziecka, wszak woda jest jego naturalnym środowiskiem. Trzeba jednak mieć na uwadze, że w Polsce nauka pływania dla niemowląt jest wciąż mało popularna. Większość zajęć z tego zakresu odbywa się dla dzieci powyżej 4 miesiąca życia.

Zajęcia pływania dla niemowlaka – czy to bezpieczne?

Woda jest dla dziecka zapełnienie naturalnym środowiskiem. Przebywał w niej przez pierwsze 9 miesięcy swojego istnienia. Noworodki mają wrodzona zdolność do wstrzymywania oddechu w wodzie na 1-3 sekundy. Dodatkowo doskonale umieją pływać. Te wrodzone umiejętności dziecko posiada do 6 miesiąca życia, jeśli nie będą one podtrzymywane, znikną. Nie mniej jednak, zanim wybierze się z dzieckiem na basen, warto udać się do pediatry i upewnić się, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do nauki pływania. Pediatra powinien wystawić zaświadczenie mówiące, że dziecko może uczęszczać na zajęcia – taki dokument wymagany jest przez większość szkółek pływackich dla dzieci.

Przeciwwskazania do nauki pływania

Pediatra może zabronić nauki pływania, jeśli maluch cierpi na choroby skóry, obniżoną  odporność, częste infekcje dróg moczowych, alergię na wodę basenową, oraz inne schorzenia wrodzone. Częstym przeciwwskazaniem do nauki pływania są również przewlekłe choroby takie jak astma, cukrzyca czy wady serca.

Szkółka pływacka dla niemowląt – jak ją wybrać?

Jeżeli na zajęcia z pływania zamierzasz chodzić z dzieckiem regularnie, musisz rozejrzeć się za dobrą szkółką pływacką. Powinna ona zapewnić bezpieczeństwo dziecku i być odpowiednio przygotowaną na przyjęcie małych gości. Na początek warto się upewnić, jaki instruktor prowadzący zajęcia dla dzieci. Dobrze, jeśli posiada on uprawiania WOPR.  Kolejną kwestią jest woda. Musi ona być ciepła (właściwa temperatura dla maluchów dwu i trzymiesięcznych to 36-37 stopni, powyżej czwartego miesiąca 32-34 stopnie Celsjusza) oraz czysta (najlepiej, aby była ozonowana ze stałym przepływem). Ponadto basen powinien być wyposażony w brodzik dla najmłodszych oraz na tyle obszerny, aby pomieścić wszystkich ćwiczących. Specjaliści zalecają, aby grupa na nauce pływania dla dzieci nie była liczniejsza niż 8-10 dzieci na jedną osobę uczącą. Ważne są również dodatkowe udogodnienia w szatni oraz na samym basenie, takie jak zejście do wody, pomieszczenie do przewijania dziecka czy karmienia go.

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]