Yerba Mate- jak pić?

Nasypać,zalać gorącą wodą i wypić? To może wydawać się bardzo proste, a  jednak yerba mate Taragui zalane jedynie wodą nie ma tak doskonałych właściwości jak może się wydawać. Co więcej jej smak zależy głównie od tego w jaki sposób ją przygotujemy. Ważne są również okoliczności:nastrój i ludzie nas otaczający, ponieważ mają one wpływ na nasze odczucia. Yerba mate to napój, który ma niezwykły smak. Daje zdrowie i działa pobudzająco, jednak napój ten może mieć takie działanie jedynie tylko wtedy, kiedy mamy dobry nastrój, a także otaczają nas wspaniali ludzie i przyjaciele. Kiedy w otoczeniu pojawiają się ciekawe osoby nabój staje się zdecydowanie czymś więcej.

W krajach Ameryki Południowej jest to napój, którym częstuje się każdego gościa. A picie staje się rytuałem, który odbywa się w większej grupie.

Jak pije się yerba mate?

U nas wielu smakoszy pija ją  samodzielnie, czyli indywidualnie. Nawet kiedy przychodzą goście, dostają osobno napar w innym naczyniu. Na picie tego napoju istnieją jednak stare rytuały, w których jedno naczynie krąży wśród ludzi, a napar serwuje gospodarz. Picie yerba mate staje się w ten sposób czasem wspólnie spędzonym. Zazwyczaj jest to spokój i doskonałe okoliczności, które sprzyjają zachwycaniu  się w Yerba Mate. W kręgu takich, można ze swobodą cieszą się samym sobą, dzięki temu napój ten jest w stanie stworzyć wspólnotę, która spożywa naturalny i relaksujący napar. W czasie tego rytuału można pozwolić sobie na spokojną rozmowę z towarzyszami. Cykl pojenia się naparem rozpoczyna gospodarz. To właśnie on ma zaszczyt przyrządzania yerba mate z jak największą starannością. Oczywiście obowiązują go ogólne zasady, takie jak najlepszego przygotowania naparu. To on pije go pierwszy, ponieważ  musi on sprawdzić, czy jest to napar o odpowiednim smaku i temperaturze do spożycia. Następnie przekazuje on napar do osoby po swojej prawicy. Każdy gość po wypiciu swojej oddzielnej ilości oddaje naczynie gospodarzowi, który podaje jej kolejnej osobie.

Yerba w ten sposób dociera do każdego. Gdy słychać głośne siorbanie gospodarz dolewa wody do termosu. Kolejne naczynie wędruje ponownie do gospodarza, do kolejnego gościa. Taki jest do ostatniego wysuszenia suszu. Gdy staje się on lekko wypłukany, cykl ten może trwać aż do ogólnego nasycenia wszystkich gości. Kiedy nie mamy ochoty na dalsze picie, należy krótko podziękować sygnalizując gospodarzowi, by nie podawał nam naczynia z yerba mate. Podczas tego rytuału w gronie obowiązują pewne proste, ale logiczne zasady. Jest to tak zwana swoista etyka, która bazuje na ogólnych podstawowych zasadach dobrego wychowania. Yerba mate nie można pić kiedy jest się wściekłym na innych. Nie można dołączyć wtedy do grupy do rytuału. Nie powinno włączać się również osoby, które będą chore, ponieważ mogą one zarazić pijących przyjaciół.

Podczas rytuału żaden z gości nie może poprosić gospodarza, o do słodzenie  suszu ani nie wspomnieć higienie korzystania z jego naczynia. Dodatkowo nie powinno narzekać się na smak yerby mate i pić aż do samego końca. Tak więc wypełnione naczynie może powrócić wypełnione do gospodarza. Podczas picia należy trzymać naczynie prosto i nie bawić się nim by do środka nie dostały się fusy. Podczas tego rytuału picie yerby nie powinno trwać zbyt długo, a także nie powinno mówić się w tym czasie o obraźliwych rzeczach. Są to dość proste i logiczne zasady, ale bardzo ułatwiają one spożycie i usprawniają przebieg całego cyklu. Warto się do nich zastosować w obecnych czasach, kiedy każdy jest zajęty sobą i rzadko kiedy rozmawiamy ze sobą, krąg yerba mate jest doskonałą alternatywą dla spędzenia czasu wspólnie z bliskimi. To coś znacznie więcej, niż zwykła impreza. Krąg yerba mate to wspólnota, dzięki niemu można pozwolić sobie na spokój i relaks w dobrym gronie i wspólne spożywanie zdrowotnego naparu z jednego naczynia.

Jak przygotować yerba mate?

Wiele osób decydując się na picie yerba mate będzie sięgało po wrzącą wodę, a także zwykła naczynie. Trzeba jednak pamiętać,  że ważna jest pora, o której pije się ten napój, a także czas odstępu od jednego napoju do drugiego. Yerba mate najlepiej pić rano, jest to doskonały sposób na dobry start  do obowiązków. Można go również wypić w czasie przerwy śniadaniowej w pracy, dzięki temu napar ten dostarczy nam więcej energii na resztę dnia, a także pozwoli łatwiej się skoncentrować oraz szybko i sprawnie dokończyć zawodowe obowiązki. Jednak nie zaleca się pić yerba mate późnym popołudniem lub wieczorem, gdyż mogą pojawić się u nas problemy z zaśnięciem. Jeżeli dopiero zaczynasz przygodę z yerba mate radzimy przygotować i pić ten napój tylko raz dziennie. Najlepiej rano lub najpóźniej przed południem, dzięki temu napar ten pobudzi łagodnie układ pokarmowy. W miarę upływu czasu kiedy organizmu przystosuje się do działania yerba mate, czyli po około tygodniu można wprowadzić drugą porcję suszu.

Pamiętajmy jednak, że yerba powinna być zalewana kilkakrotnie wodą. Można ją zalewać od trzech do pięciu  razy. Dzięki temu wypłukujemy napój ze wszystkich składników, które zawarte są w liściach i gałęziach ostrokrzewu paragwajskiego. Nie jest to obowiązek. ale warto pamiętać, że wyrzucenie porcji yerba mate, która została jeden raz zaparzona. byłoby po prostu marnotrawstwem witamin i soli mineralnych. Jeżeli natomiast chodzi o wielkość porcji suszu, osoby które do tej nie do tej pory nie próbowały yerba mate powinny do szklanki wsypywać około jedną małą łyżeczkę herbacianą. Jest to ilość, która wystarczy do naczynia o pojemności 150 lub 200 ml. Oczywiście yerba mate można pić w zwykłym kubku lub tradycyjnym naczyniu, które może być wydrążone i wysuszone z owoców tykwy. Z czasem można zwiększyć ilość suszu do trzech łyżeczek na jeden napar.

[Głosów:1    Średnia:5/5]