Wpływ ciśnienia tętniczego na zdrowie i samopoczucie

Wraz ze wzrostem ogólnej świadomości dotyczącej różnych chorób, coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z wagi prawidłowego ciśnienia krwi. Jaki jest jego wpływ na nasze funkcjonowanie i samopoczucie?

Ciśnienie tętnicze wbrew pozorom nie pozostaje na tym samym poziomie przez całą dobę. Spada one podczas snu, co oznacza, że nocą jest ono niższe. Najwyższe ciśnienie mamy zazwyczaj zaraz po przebudzeniu i wraz z upływem dnia staje się ono coraz niższe. Jako że rano ciśnienie jest najwyższe, nasze poranki powinny być spokojne. Nie powinniśmy się podczas nich stresować, a także powinniśmy w miarę możliwości oszczędzać organizm. Po godzinie 12 ciśnienie jest już zazwyczaj na tyle niskie, że możemy sobie pozwolić na większy wysiłek i dawki emocji. To dotyczy jednak zdrowego organizmu. Niestety, wraz z rozwojem cywilizacji coraz większa część ludzkości zmierza się z zaburzeniami ciśnienia. Z bardzo groźną sytuacją mamy do czynienia, gdy podczas snu ciśnienie nie spada, co może mieć katastrofalny wpływ na cały układ sercowo-naczyniowy.

W utrzymaniu prawidłowego ciśnienia najważniejsza jest zdrowa dieta, a także aktywność fizyczna. Coraz częściej nasz codzienny harmonogram jedzenia składa się z wizyt w barach typu fast food lub na kupowaniu gotowych lub półgotowych produktów. Do tego często spożywamy żywność niezwykle tłustą lub słoną. Powszechny jest też trend nadmiernego spożywania słodyczy i wysokosłodzonych napojów. Coraz częściej stronimy też od aktywności fizycznej. Coraz mniej z nas posiada też w domu niezmiernie ważne urządzenie, jakim jest ciśnieniomierz naramienny (dostępny na przykład tutaj: https://mamcisnienie.pl/), który powinien znajdować się w każdym domu.

Problemy z ciśnieniem mogą dotyczyć zarówno osób dojrzałych, jak i bardzo młodych. Powinno się je stale monitorować, a w przypadku dostrzeżenia nieprawidłowości trzeba zacząć zapisywać je w specjalnym notesie wraz z godziną i zanosić taki notes lekarzowi pierwszego kontaktu, który zadecyduje, jaki rodzaj leczenia wdrożyć. Najważniejsza jest pamięć i świadomość tego, że lepiej jest zapobiegać problemom z ciśnieniem, niż leczyć wywołane przez nie dolegliwości.

PS. Do domowej apteczki polecamy też zaopatrzyć się w termometr elektroniczny, którym szybko i sprawnie zmierzymy temperaturę ciała.

[Głosów:1    Średnia:4/5]