Wiersze dla dzieci wciąż na czasie

Wybierając się do lokalnego przedszkola dowiedzieć się można, że nadal bardzo popularną metodą, zarówno edukacyjną, jak i wychowawczą, jest czytanie dzieciom rozmaitej literatury. Najpopularniejsze wiersze dla dzieci, będące niegdyś tak świeżymi utworami, nadal nie tracą na swojej aktualności – bawią, uczą oraz zajmują czas, rozwijając jednocześnie wyobraźnię maluchów.

Dla przykładu wymienić można kilka popularnych wierszy celem przyjrzenia się, skąd w ogóle wypływa ich niesłabnąca moc? Weźmy, dajmy na to, wiersz „Małpa w kąpieli” Aleksandra Fredry (nota bene, autora urodzonego w drugiej połowie XIX wieku). Wierszyk ten zawiera niezwykle krótkie wersy, obfitujące w mnóstwo onomatopej. Opisuje zachowanie figlarnej małpki, która co rusz wywija nowe psoty. Ostatecznie, w efekcie swoich figli, małpka parzy się ukropem (wrzątkiem), zaś z samej bajki płynie wyjątkowy morał, że małpie zabawy nie zawsze kończą się dla delikwenta dobrze.

Drugi utwór Marii Konopnickiej nosi tytuł „Stefek Burczymucha” i jest niezwykle zabawnym i pouczającym ukazaniem skutków zachowania nieco zbyt dużej zuchwałości. Tytułowy bohater w rzeczywistości jest chwalipiętą, która enumeratywnie wymienia, z czym sobie da radę i w czym jest mocny. „Komu zechcę – dam radę!” – słyszymy od niefrasobliwego chłopaka, który bez większych trudności co chwilę pokazuje, jak bardzo jest silny i odważny. Jak to w wierszykach dla dzieci bywa, na czytelnika gwałtownie spływa zabawny morał, bowiem Stefek zostaje śmiertelnie wręcz przerażony przez myszkę. Taka sytuacja, rzecz jasna, dyskwalifikuje deklarowaną przez Burczymuchę odwagę. Jakie można wyciągnąć wnioski dla dziecka? Nie bądź chwalipiętą, okaż więcej pokory, nie chwal się na prawo i lewo swoimi umiejętnościami. Narażasz się wtedy na śmieszność i łatwo będzie Cię zdemaskować. Zdawałoby się, że przypomnienie tej lekcji miałby także głęboki sens wobec każdego współczesnego dorosłego.

Po co natomiast są najpopularniejsze wiersze dla dzieci? Tutaj przypomnieć należy, że to nie tylko „Małpa w kąpieli” czy też „Stefek Burczymucha” są dla dzieci zabawną wskazówką. Wierszyków jest mnóstwo, wspomnieć chociażby można o „Lokomotywie” albo „Na straganie”. Ich celem jest nie tylko rozbawienie do łez dzieciaka, ale także danie mu obrazowo i za pomocą rymu pouczającej lekcji. Nie bez powodu do dnia dzisiejszego są one czytane przez opiekunki w przedszkolu, choć mają niektóre już ponad 200 lat! Pamiętajmy zatem, aby czytać w domu także swoim dzieciakom najpopularniejsze wiersze dla dzieci, ale także te mniej znane.

[Głosów:3    Średnia:5/5]