Pierwsze 1000 dni życia dziecka to najważniejszy czas w jego rozwoju. Wtedy kształtują się nawyki i preferencje żywieniowe na całe życie. Ważne jest zatem, by dostarczać w diecie wszystkie potrzebne składniki. To od mamy zależy, co podaje dziecku, ale od dziecka, czy posiłek zje i ile zje. Mama także serwuje posiłki, więc powinna postarać się, by ich jakość i czas podawania były odpowiednie.

Schemat żywienia niemowląt  – serwowanie posiłków

Maluch po 9. miesiącu życia powinien przyjmować trzy główne posiłki i dwa uzupełniające. Przerwa między nimi powinna być na tyle duża, by dziecko miało ochotę na kolejny posiłek oraz na tyle krótka, by nie było zbyt głodne. Optymalna przerwa między posiłkami to 3-4 godziny.  Warto zadbać o to, by posiłki były podawane o stałych porach. Najlepiej razem z posiłkami dorosłych.

Rozszerzanie diety

Jak mówi schemat żywienia niemowląt, w pewnym momencie – między 17. a 26. tygodniem życia – przychodzi czas na rozszerzenie diety dziecka. Mleko mamy przestaje wystarczać. Należy wtedy stopniowo podawać nowe rodzaje pokarmów, początkowo wyłącznie zmiksowane na gładko. Przy tym trzeba wiedzieć, że zjawiskiem występującym bardzo często jest tzw. neofobia, czyli strach przed nowymi smakami. W tym przypadku nie należy się zniechęcać. Nie warto zmuszać malucha do przyjęcia nowego posiłku, ale podejmować kolejne próby. Niekiedy dziecko decyduje się na zjedzenie czegoś dopiero za piętnastym razem. Zawsze warto pochwalić malucha za odwagę w próbowaniu nowości.

Odczytywanie sygnałów

Apetyt dziecka jest regulowany naturalnie. Dlatego też warto odczytywać sygnały, które nam wysyła. Gdy chce więcej – reaguje na zbliżającą się łyżeczkę otwieraniem szeroko ust. Oczywistymi sygnałami, że dziecko już się najadło, może być np. odwracanie głowy, grymaszenie, spowolnienie tempa jedzenia, wypluwanie porcji, odpychanie łyżeczki lub ręki rodzica. Pozwól zatem, żeby to maluch zdecydował, ile zjeść. Zaufaj jego organizmowi.

Schemat żywienia niemowląt – kliknij i dowiedz się więcej.

Obserwacja

Alergia pokarmowa lub nietolerancja na niektóre produkty nie jest niestety zjawiskiem rzadkim. Przy stopniowym wprowadzaniu nowych produktów łatwiej jest zaobserwować reakcję dziecka na nowości. Uważnie obserwuj malucha, a gdy zaniepokoją cię jakieś objawy zgłoś się do lekarza. Po konsultacji ze specjalistą i potwierdzeniu alergii bądź nietolerancji, eliminuj produkty,  na które dziecko ma alergię.

Prawidłowy schemat żywieniowy

Jakość podawanych posiłków zależy wyłącznie od rodziców, dlatego nie powinni oni dać się zwieść tym, że maluch chętnie sięgałby po słodkie i słone przekąski czy gazowane napoje. Zdrowe żywienie jest kluczowe, dlatego należy postarać się, by dziecko przyjmowało odpowiednią ilość pokarmów z każdej grupy zgodnie ze schematem żywieniowym oraz piramidą żywienia.

[Głosów:2    Średnia:5/5]