Plombowanie zębów - co warto wiedzieć?

Zła dieta, czy też przyjmowanie niektórych lekarstw mogą powodować problemy z uzębieniem. Również niewłaściwa higiena jamy ustnej przyczynia się do powstania próchnicy. W razie problemów należy jak najszybciej wybrać się do lekarza stomatologa, który wdroży odpowiednie i skuteczne leczenie.

Jak wykryć ubytki w zębach?

Warto pamiętać o regularnych kontrolach u stomatologa. Tylko lekarz może wykryć małe ubytki, bądź te znajdujące się w mało widocznych miejscach. Występują różne rodzaje ubytków, jednak każde należy leczyć i warto podjąć leczenie, jak najszybciej. Ubytki koronowe występują zazwyczaj na powierzchni żującej, bądź też pomiędzy zębami. Wraz z wiekiem rośnie prawdopodobieństwo ubytków korzeniowych, szczególnie że nie są one chronione szkliwem. Również częstym problemem jest próchnica nawracająca, która pojawia się wokół plomb. Warto tutaj pamiętać, że czym szybciej wdroży się leczenie, tym jest ono mniej inwazyjne. Jeżeli na zębie pojawi się tylko i wyłącznie mała plamka to wystarczy, aby lekarz stomatolog nałożył, na jej powierzchnie fluor w żelu, bądź też lakier. Zatem warto znaleźć taką klinikę, gdzie stomatolodzy dysponują najwyższej jakości sprzętem. Doskonałym wyborem jest klinika Ultimed, gdzie ponadto przyjmują inni lekarze specjaliści.

Rodzaj plomby ma znaczenie

W przypadku leczenia próchnicy konieczne jest plombowanie chorych zębów. Stomatolog umieszcza w nich plombę. Powinna ona być trwała, mocna,a także wytrzymała. Również istotne znaczenie ma tutaj estetyka i dobranie odpowiedniego koloru, dzięki temu nie będzie widać, że ząb jest zaplombowany. Najczęściej stosuje się plomby kompozytowe. Mogą one być chemoutwardzalne, bądź też światłoutwardzalne. Dają one naprawdę naturalny efekt i są bardzo wytrzymałe. W przypadku leczenia próchnicy u dzieci mających mleczaki, stosuje się cementy glasjonomerowe.

Warto pamiętać, że plomby używane do leczenie ubytków są w pełni bezpieczne. Nawet kobiety w ciąży powinny leczyć zęby.

[Głosów:0    Średnia:0/5]