Matka Natura tak stworzyła wszystkie kobiety, aby i one mogły stać się matkami. Poczęcie i urodzenie dziecka staje się możliwe za sprawą cyklu menstruacyjnego, a ściślej za sprawą fazy owulacji. Tak więc ten jeden dzień w ciągu powtarzających się 28 dni może zmienić życie kobiety.

Cykl menstruacyjny

Cykl menstruacyjny to powtarzające się średnio co 28 dni zmiany w organizmie kobiety. Zachodzą one pod wpływem wydzielanych przez gruczoły hormonów, głównie progesteronu i estrogenów. Cykl menstruacyjny występuje u każdej zdrowej kobiety między okresem pokwitania, czyli dojrzewania, przypadającym na mniej więcej 10 rok życia, a okresem przekwitania, przypadającym na mniej więcej 50 rok życia. To właśnie za jego przyczyną kobieta może stać się matką poczynając i rodząc dziecko.

Faza menstruacji

Faza menstruacji to pierwsza faza cyklu menstruacyjnego u kobiet. Przypada średnio na 1, 2, 3 i 4 dzień. Menstruacja objawia się krwawieniem pochwy, co wynika ze złuszczającego się nabłonka w macicy. W ten sposób przygotowuje się podwaliny pod ewentualne poczęcie.

Faza folikularna

Faza folikularna to druga faza cyklu menstruacyjnego u kobiet. Przypada średnio na 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 i 13 dzień. W fazie folikularnej dojrzewają pęcherzyki Graafa. Dojrzałe pęcherzyki Graafa wypuszczają co 28 dni komórkę jajową.

Faza owulacji

Faza owulacji to trzecia faza cyklu menstruacyjnego u kobiet. Przypada średnio na 14 dzień. Owulacja polega na wypuszczeniu komórki jajowej w kierunku macicy. Gdy tak zwane jajeczko natrafi wówczas na męską gametę, czyli komórkę plemnikową, to dojdzie do poczęcia, natomiast gdy nie natrafi, to za jakiś czas obumrze.

Faza lutealna

Faza lutealna to czwarta i ostatnia faza cyklu menstruacyjnego u kobiet. Przypada średnio na 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27 i 28 dzień. W fazie lutealnej pęcherzyki Graafa zamieniają się w gruczoły i wydzielają hormony, głównie progesteron i estrogeny. Pomagają one zarodkowi we wzrastaniu i rozwijaniu się.

Dni płodne a dni niepłodne u kobiety

Cykl menstruacyjny umożliwia zapłodnienie, a w efekcie rozmnażanie. Nie oznacza to aczkolwiek, iż może do niego dojść przez wszystkie 28 dni. Wylicza się dni płodne, w czasie których może i też nie zawsze musi dojść do zapłodnienia. Oprócz nich wylicza się dni niepłodne, w czasie których do zapłodnienia dojść nie powinno. Wśród dni niepłodnych wymienia się dni: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27 i 28, a więc fazę menstruacyjną oraz fazę folikularną i fazę lutealną. Wśród dni płodnych wymienia się dni: 11, 12, 13, 14, 15 i 16, a więc fazę owulacyjną oraz końcówkę fazy folikularnej i początek fazy lutealnej, które graniczą z fazą owulacyjną. Oczywiście częstotliwość i cykliczność konkretnych dni zależy w sporej mierze od organizmu kobiety i stylu życia, jaki ona prowadzi.

Szukasz pomocy, aby zajść w ciążę? Sprawdź kalendarz Ovufriend!

[Głosów:1    Średnia:5/5]