Pleśniawki – jak leczyć i im zapobiegać?

Pleśniawki u niemowlaka są problemem uciążliwym. Często towarzyszą ząbkowaniu, mogą też pojawić się po antybiotykoterapii.

Wbrew pozorom wcale nie jest łatwo rozpoznać pleśniawki. Na początku możesz zupełnie nie podejrzewać, że pojawiły się w buzi maluszka. Wszystkie niepokojące objawy zrzucać będziesz na karb ząbkowania. Są one bowiem bardzo podobne. O ile jednak trudno cokolwiek poradzić na ząbkowanie i jest to proces naturalny, o tyle pleśniawki wymagają leczenia.

Jak rozpoznać pleśniawki u niemowlaka?

Za pleśniawki u niemowlaka odpowiadają grzyby z rodziny Candida. Namnażają się w sprzyjających warunkach, co prowadzi do powstania białego nalotu na błonie śluzowej po wewnętrznej stronie policzka lub na języku. Na pierwszy rzut oka mogą wyglądać jak kożuch z mleka, ale próba jego usunięcia kończy się niepowodzeniem (pleśniawki mogą krwawić!).

Objawy, jakie mogą wskazywać na pleśniawki u dziecka to:

  • niepokój
  • drażliwość
  • niechęć do ssania piersi
  • problemy ze snem
  • płaczliwość

Czy pleśniawki u niemowlaka są niebezpieczne dla jego zdrowia?

W większości przypadków pleśniawki są nie tyle niebezpieczne, co bardzo uciążliwe. Niemowlę jest niespokojne, a to z kolei wpływa na samopoczucie rodziców. Nie wolno tego jednak bagatelizować! Nie myśl, że pleśniawki znikną same. Wymagają leczenia, bo problem będzie narastał. Grzyby mogą zaatakować też gardło, w wyniku czego pojawi się ból, osłabienie, a nawet gorączka.

Pleśniawki – jak leczyć je skutecznie?

Na początku sięgnij po napar z szałwii. Nasączonym nim wacikiem delikatnie przemywaj wnętrze buzi dziecka. Powtarzaj tę czynność 3–4 razy dziennie. Możesz też kupić w aptece specjalny środek odkażający i grzybobójczy. Jeśli problem pleśniawek nawraca, warto wykonać podstawowe badania i zgłosić się z dzieckiem do lekarza. Konieczne jest ustalenie, co stanowi źródło zakażenia, by móc je wyeliminować.

Pleśniawki u niemowlaka – profilaktyka

Jako rodzic pewnie zastanawiasz się, czy pleśniawkom można zapobiec. Jest wiele zaleceń, które mogą pomóc uchronić nasze dziecko przed zakażeniem.

  • Wyparzaj smoczki, łyżeczki, gryzaki
  • Nie oblizuj smoczka dziecka
  • Jeśli karmisz naturalnie, dbaj o czystość piersi. Regularnie je wietrz, możesz też przed każdym karmieniem przemywać sutek wilgotnym ręcznikiem
  • W trakcie antybiotykoterapii podawaj dziecku probiotyki
  • Codziennie wieczorem przemywaj niemowlęciu dziąsła i wnętrze jamy ustnej gazikiem nasączonym ciepłą wodą
  • Dbaj o higienę jamy ustnej dziecka od pierwszego ząbka

Pleśniawki u dorosłych

Pleśniawki mogą też pojawić się u osób dorosłych. Są często sygnałem nieprawidłowej higieny i osłabienia odporności. Stanowią częsty problem nałogowych palaczy. Mogą też sugerować obecność poważniejszych schorzeń, m.in. cukrzycy.

Leczenie pleśniawek u dorosłych przebiega podobnie jak u dzieci. I w tym przypadku stosuje się m.in. ziołowe napary.

[Głosów:0    Średnia:0/5]