Nazwy rocznic ślubu

Ślub jest dla wielu osób wydarzeniem wyjątkowym. Dokładnie zaplanowana uroczystość, długie przygotowania, mniej lub bardziej dopinający się budżet. Kwestii, które trzeba poruszyć przed i w trakcie wesela, jest mnóstwo. Dlatego swój ślub nowożeńcy zapamiętują na całe życie i często wspominają, zazwyczaj przy okazji kolejnych rocznic. Kolejne rocznice ślubu są dobrym momentem, aby cofnąć się to tego wyjątkowego dnia i zastanowić nad sobą oraz swoim związkiem.
Nazwy rocznic związane są z długością małżeńskiego stażu. Uważa się, że im dłużej para ze sobą jest, tym głębsza i trwalsza więź ją łączy.
Jak zatem nazywane są poszczególne rocznice? Pierwsze wskazują na kruchość i niestałość związku. Są to: pierwsza – papierowa, druga – bawełniana, trzecia – skórzana, czwarta – kwiatowa (owocowa), piąta – drewniana, szósta – cukrowa bądź żelazna, siódma – wełniana albo miedziana, ósma – spiżowa (nazywana czasem również brązową bądź blaszaną), dziewiąta – gliniana oraz dziesiąta – aluminiowa (cynowa).
Następne z rocznic wskazują na silniejsze więzy łączące męża i żonę, i brzmią one następująco: jedenasta – stalowa, dwunasta – jedwabna (zwana też płócienną albo lnianą), trzynasta – koronkowa, czternasta – kości słoniowej, natomiast piętnasta – kryształowa bądź też szklana.
Po 15 latach małżeństwa zaczyna się nazewnictwo tylko rocznic okrągłych i „tych z 5”. Tak więc, dwudziestą nazywamy porcelanową, dwudziestą piątą srebrną, trzydziestą perłową, trzydziestą piątą koralową, czterdziestą rubinową, czterdziestą piątą szafirową, natomiast słynną pięćdziesiątą – złotą. Bardzo często mówi się o Złotych Godach – to właśnie 50 lat wspólnego pożycia. Rzadziej wymienia się rocznicę szmaragdową (platynową), którą tytułuje się 55 lat wspólnego małżeńskiego życia. Natomiast powodem do dumy jest obchodzenie Diamentowych Godów, które oznaczają, że para jest ze sobą od 60 lat.
Bardzo mało par może pochwalić się jeszcze dłuższym stażem małżeńskim. Kolejne rocznice nazywa się następująco: sześćdziesiąta piąta – żelazna, siedemdziesiąta – kamienna, siedemdziesiąta piąta – brylantowa, a osiemdziesiąta to dębowa. W sytuacji, gdy mówimy o 80 latach po ślubie, zazwyczaj nasi solenizanci są już osobami bardzo wiekowymi, często mają około 100 lat.
Niezależnie od tego, którą rocznicę obchodzą małżonkowie, zawsze należy okazywać sobie szacunek, współczucie i wzajemną troskę. Tylko utrzymywanie ciepłych stosunków pozwoli na przeżywanie kolejnych dni w szczęściu, miłości, pomyślności i spokoju. Dbanie o partnera, obdarzanie go szczerym, gorącym uczuciem pomoże scementować związek i przeżywać kolejne gody tak, jakby to była kolejna papierowa rocznica. Warto dbać o swoja ukochaną, drugą połówkę i pamiętać o następnym roku spędzonym razem. Częstym zwyczajem jest obdarowywanie się prezentami ze srebra z okazji Srebrnych Godów (25 lat razem), złotymi podarunkami z okazji Godów Złotych (50 lat po ślubie), a z okazji Godów Diamentowych (60 lat razem) – czymś, co zawiera te drogocenne i piękne kamienie.

http://www.zespolnapiecia.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]