Mięso w diecie niemowlaka

Wprowadzanie kolejnych produktów do diety niemowlęcia jest niezwykle ważne z uwagi na jego stan zdrowia oraz prawidłowy rozwój. Nowe smaki oraz nieznane dziecku dotychczas składniki należy dodawać stopniowy tak, by układ pokarmowy malucha miał czas na przyzwyczajenie się do nowego produktu oraz jego przetrawienie. Ponadto, wprowadzając kolejne składniki do diety maluszka, trzeba pamiętać o zachowaniu kilku zasad. To pozwoli nam ustrzec dziecko przed problemami trawiennymi oraz innymi nieprzyjemnymi dolegliwości.

Kiedy wprowadzić mięso?

Mięso wprowadzamy do diety maluszka około szóstego lub siódmego miesiąca życia. Początkowo wystarczy dziesięć gramów mięsa dodanego do dania warzywnego. Dziesięć gramów odpowiada jednej łyżeczce. Możemy wybrać gotowy produkt ze słoiczka lub możemy sami przygotować mięso dla naszego dziecka. Unikajmy jednak przypraw i pamiętajmy o zmieleniu posiłku.

Kolejne porcje mięsa warto dodać po kilku miesiącach, gdy układ trawienny dziecka przywyknie. Możemy wówczas zwiększyć porcję do dwóch łyżeczek. Warto urozmaicić posiłki naszego malucha, dlatego część mięsa możemy połączyć z daniem warzywnym, a z części możemy przygotować kanapkę.

Rola mięsa w diecie niemowlaka

Mięso odgrywa niezwykle ważną rolę w diecie niemowlaka. Zawiera cenne składniki niezbędne do prawidłowego rozwoju naszego dziecka. Najważniejszym jest bez wątpienia białko, które stanowi budulec dla mięśni, dlatego jest tak ważne w fazie wzrostu. Ponadto cennym mikroelementem obecnym w mięsie jest żelazo odpowiadające za budowę komórek krwi. Jego obecność uchroni naszą pociechę przed anemią i innymi niebezpiecznymi dolegliwościami.Podpowiadamy, jak urozmaicić dietę niemowlaka o mięso – sprawdź sam https://www.youtube.com/watch?v=S97iS040PPg).

Jak wybrać mięso dla niemowlaka?

Pierwszym rodzajem mięsa wprowadzanym do diety niemowlaka powinno być delikatne, chude i lekkostrawne mięso, np. jagnięcina, kurczak, indyk czy królik. Kiedy organizm naszego dziecka przywyknie do spożywania lekkich dań mięsnych, możemy zacząć wzbogacać je o mięso czerwone, które również jest niezbędne do prawidłowego rozwoju maleństwa. Przed ukończeniem pierwszego roku życia możemy też wprowadzić do jadłospisu dziecka ryby bogate w cenne kwasy omega. Ponadto pamiętajmy o wybieraniu produktów pochodzących ze sprawdzonego źródła. Zdrowie i prawidłowy rozwój naszego niemowlęcia jest najważniejszy, dlatego nie możemy sobie pozwolić na podawanie dziecku mięsa nieznanego pochodzenia.

Jak przygotować mięsne dania dla dziecka?

Przygotowując mięsny posiłek dla dziecka, możemy wybrać gotowe dane ze słoiczka (pamiętajmy, by dokładnie przeczytać etykietę!) i dodać je do warzywnej potrawy. Jeśli jednak mamy czas, ugotujmy mięso samodzielnie. Wystarczy zaledwie kilkanaście minut, by przyrządzić pełnowartościowy posiłek dla niemowlaka. Zmiksujmy ugotowane mięso i połączmy je z warzywami. Jeśli nasz maluch ma już ząbki, pokrójmy mięso na drobne kawałki.

Mięso jest istotnym elementem diety niemowlęcia, który powinniśmy wprowadzić około szóstego miesiąca życia. Pamiętajmy, by zacząć od niewielkich ilości. Dziesięć gramów w zupełności wystarczy. Na początek wybierzmy chude i lekkie mięso. Świetnie sprawdzi się kurczak, indyk, królik, cielęcina lub jagnięcina. Z każdym kolejnym miesiącem możemy wprowadzać nieco większe porcje oraz nowe rodzaje mięsa. Dzięki temu nie tylko urozmaicimy dietę malucha, ale także umożliwimy mu poznanie nowych smaków.

[Głosów:1    Średnia:5/5]