Menstruacja, PMS – ważne informacje

0
1778

Pojawienie się menstruacji u kobiet jest rezultatem skomplikowanych bilateralnych oddziaływań poziomu hormonów w organizmie, jaki podnosi się oraz spada w rozmaitych okresach cyklu miesięcznego, jaki trwa blisko 28 dni. Dużo kobiet nie odczuwa istotnych modyfikacji w swoim ciele dla pełnego cyklu miesiączkowego, z wyjątkiem krwawienia przez parę dni. Jednakże blisko jedna trzecia kobiet na świecie cierpi z powodu bolesnych symptomów w ciągu menstruacji połączonych z wahaniami poziomu hormonów, zwłaszcza istotny jest zespół napięcia przedmiesiączkowego w ciągu minionych 7-14 dni cyklu.

Główne informacje na temat cyklu miesiączkowego

Uciążliwe menstruacje, Miesiączka może momentami być bolesna, i większość kobiet czuje dyskomfort menstruacyjny od czasu do czasu. Poszczególne kobiety mają niezwykle uciążliwe menstruacje, jakie potrafią wywoływać duży ból przez parę dni w każdym cyklu menstruacyjnym. Ból z miesiączką zazwyczaj odczuwany jest w dolnej partii brzucha albo w jego środku oraz ma charakter falisty. Czasami ból podczas miesiączki odczuwany jest również w okolicy kości krzyżowej oraz ud. Bolesnym menstruacjom mogą towarzyszyć pozostałe symptomy:
– Wymioty
– Zawroty głowy
– Laksacja
– Ból głowy
– Skurcze brzucha.

Przyczyną dyskomfortu podczas menstruacji jest nadmiar prolaktyny (hormon mogący hamować owulację oraz wywoływać niedobór progesteronu w innej części cyklu), jaka powoduje zwężenie naczyń krwionośnych oraz skurcze mięśniowej ściany macicy. Ból miesiączkowy można usunąć za pomocą środków przeciwbólowych bez recepty, lecz w wypadku niezwykle uciążliwych menstruacji najlepiej skonsultować się z ginekologiem.

Obfite menstruacje

Poszczególne kobiety mają obfite menstruacje. Tę miesiączkę określa się hypermenorrhoea (krwawienie miesięczne z dużą ilością żywoczerwonej krwi oraz skrzepami) oraz charakteryzuje się nadmiernym albo długim krwawieniem. Większość kobiet oddaje od 6 do 8 łyżeczek krwi w czasie jednej menstruacji, lecz pomiar jest niemal niewykonalny. Gdy należy wymieniać tampon albo podpaski zbyt często i widoczna jest obecność wielkich zakrzepów krwi, kobieta może cierpieć z powodu dużej, obfitej menstruacji. Ciężkie menstruacje mogą mieć dużo przyczyn, w tym:
– Zaburzenia hormonalne w tym niedoczynność tarczycy
– Spirale wewnątrzmaciczne
– Polipy oraz mięśniaki
– Rak szyjki lub trzonu macicy
– Endometrioza
– Zakażenia macicy oraz jajowodów
– Zaburzenia krzepnięcia krwi.

Obfite menstruacje niekoniecznie są bolesne. Chociaż, gdy kobieta cierpi z powodu obfitych oraz niezwykle uciążliwych miesiączek, jakie w rzeczywistości uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie przez parę dni w miesiącu, należy skonsultowanie z ginekologiem oraz omówić metody łagodzenia bólu oraz krwawienia. A również, żeby upewnić się, iż nie ma żadnych symptomów anemii: deficyt żelaza, jaki może wywoływać osłabienie oraz zawroty głowy. We współzależności od przyczyny nadmiernego krwawienia jest parę rodzajów leczenia. Gdy przyczyną jest dysproporcja hormonalna, jest dużo środków, jakie ginekolog może przepisać w celu poprawienia tła hormonalnego. Z pozostałych powodów można wybierać spośród wielu zastępczych sposobów. Kobiety borykające się z obitymi menstruacjami muszą zaopatrywać się w większe liczby materiałów higienicznych takich jak: podpaski, tampony albo kubeczki menstruacyjne. Te ostatnie dostępne są obecnie na polskim rynku oraz cieszą się coraz większym zainteresowaniem kobiet. Kubeczek ma układ stożka albo miseczki zakończony łodyżką. Jest on zrobiony z sylikonu sanitarnego albo profesjonalnego tworzywa. Jego założeniem jest zbieranie krwi menstruacyjnej, jaką potem należy wylać, jest to artykuł wielorazowego użytku.

Brak menstruacji – co wtedy?

Poszczególne kobiety mające systematyczne menstruacje mogą zacząć cierpieć na wydłużający się jej brak. W tym wypadku przede wszystkim musi zostać usunięte zagrożenie zajścia w ciążę, przeprowadzając test ciążowy w domu. Leczniczy termin braku menstruacji określany po 6 miesiącach bez krwawienia miesięcznego. Przyczyny nagłego przerwania menstruacji mogą być duże, w tym intensywne przybieranie na wadze oraz utrata masy ciała, nadmierne ćwiczenia fizyczne oraz stres. Gdy wystąpią uderzenia ciepła oraz upadek zainteresowania seksem, mogą to być ważne oznaki menopauzy.

Co to jest „zespół napięcia przedmiesiączkowego” (PMS)?

Zespół napięcia przedmiesiączkowego PMS, obejmuje pełen zakres symptomów u kobiet podczas drugiej części cyklu miesiączkowego i blisko 75% kobiet doświadcza jednego albo więcej z nich każdego miesiąca. Symptomy PMS mogą obejmować:
– Wzmożona podatność gruczołów sutkowych
– Dyskomfort w nadbrzuszu
– Schorzenia psychiczne: depresja, lęk, pobudliwość, bezsenność, brak koncentracji, rozproszenie oraz bezsilność
– Spadek libido
– Bóle głowy
– Bóle mięśni oraz stawów
– Przemęczenie
– Wzdęcia
– Arytmia serca
– Apetyt na słodycze
– Wzmożony głód
– Zwiększenie wagi ciała
– Trądzik
– Obrzęk dłoni oraz stóp.

Symptomy PMS niejednokrotnie występują u kobiet w wieku od 20 do 40 lat, lecz wszystkie kobiety podczas miesiączkowania mają tendencję do PMS. U części kobiet symptomy powodują ból albo kłopoty o delikatnym albo średnim natężeniu, lecz w pewnych wypadkach zespół napięcia przedmiesiączkowego może być trudny.

Co powoduje PMS?

Być może PMS jest reakcją organizmu na modyfikacje poziomu hormonów podczas cyklu menstruacyjnego, zaburzona równowaga hormonalna (przyrost poziomu estrogenów w I fazie cyklu oraz wzrost progesteronu w II części cyklu). Lecz jego prawdziwa przyczyna jest nieznana. Jest także porada, iż reakcje chemiczne w mózgu mogą być zaangażowane w PMS i dieta zwłaszcza słone posiłki oraz soki zawierające kofeinę.

Skąd kobieta ma wiedzieć, czy ma PMS?

Jest mnóstwo rodzajów diagnozowania PMS, lecz nie ma określonego testu. Są pozostałe kłopoty lecznicze, jakie mają symptomy zbliżone do PMS. Żeby pomóc wykryć PMS, możliwe jest wykonywanie dziennika od 3-4 miesięcy, gdzie trzeba zauważyć wszystko, czego doświadczyła kobieta dotyczy to symptomów fizycznych oraz psychicznych, jak również dni krwawienia. Konieczne jest także wskazywanie stanu zdrowia przez cały dzień.

Źródło: https://medikapoland.pl/blog/

[Głosów:2    Średnia:5/5]