fizjoterapia

Sprawność ruchowa i samodzielna egzystencja to marzenie każdego z nas. Jednak choroby, urazy czy tryb życia weryfikują to marzenie dosyć drastycznie. Inną kwestią jest to, że średnia długość życia się wydłuża, przez co naturalną koleją rzeczy jest to, że w pewnym wieku mimo starań ciało może odmówić posłuszeństwa. Współczesna medycyna, w tym rehabilitacja, której częścią jest fizjoterapia stara się wychodzić naprzeciw tym problemom.

Czym jest fizjoterapia?

Fizjoterapia to część szerszej rehabilitacji i ma na celu dostarczenie organizmowi bodźców, aby zapobiegać oraz leczyć ból i kontuzje. W 2015 roku powstała ustawa o zawodzie fizjoterapeuty, dzięki czemu można weryfikować czy specjalista ma uprawnienia do wykonywania zawodu. Jest to o tyle ważne, że praca z ciałem i bólem jest niezwykle trudna wbrew pozorom i ważne jest to, by nie zaszkodzić pacjentowi. Osoba bez odpowiednich kwalifikacji może nie tylko nie wyleczyć ale i pogłębić problem. W ramach fizjoterapii wyróżniamy m.in.: kinezyterapię, fizykoterapię, masaż leczniczy, hydroterapię, terapię manualną, ergoterapię.

Korzyści fizjoterapii

Generalnie w tej dziedzinie chodzi o to, by przywrócić sprawność organizmu, wzmocnić osłabione tkanki, rozciągnięcie ścięgien czy przywrócenie większego zakresu ruchu. Fizjoterapeuta poprzez swoje działania zdecydowanie poprawia jakość życia pacjenta. Regularne zabiegi poprawiają kondycję, mogą działać również profilaktycznie. Duże znaczenie ma też zaangażowanie pacjenta w ćwiczenia zalecone przez specjalistę. Zanim poddamy się operacji często próbuje się ją odroczyć bądź jej zapobiec właśnie poprzez zabiegi fizjoterapeutyczne. Fizjoterapia na stałe zagościła w wielu oddziałach szpitalnych, stając się częścią etapu zdrowienia pacjentów, a także przedłużania ich sprawności fizycznej. Dodatkowo często stosowana jest w przypadku, gdy leczenie farmakologiczne nie przynosi efektów.

Cechy dobrego specjalisty

Dobry fizjoterapeuta musi mieć nie tylko prawo do wykonywania zawodu, ale nieustannie się dokształcać. Oprócz tego bardzo ważne jest pierwsze wrażenie: czystość w gabinecie, przyjazne miejsce, komfort, ale i postawa specjalisty czyli cierpliwość, łagodność, profesjonalizm czy właściwe podejście do pacjenta. Powinien wytłumaczyć i przedstawić plan na leczenie. Można także skorzystać z usług mobilnej fizjoterapii w zaciszu własnego mieszkania, takie usługi świadczy na przykład https://fizjoterapiazukowo.pl/. Jest to doskonała opcja, która pozwala na zaoszczędzenie czasu, ale i większy komfort.

[Głosów:0    Średnia:0/5]