Komosa ryżowa – roślina cenna dla naszego zdrowia

Komosa ryżowa (quinoa) zwana również ryżem peruwiańskim to roślina wytwarzająca nasiona bogate w skrobię. Pochodzi z Ameryki Południowej, gdzie od dawna cenione są jej cenne właściwości. Komosa ryżowa to bogate źródło pełnowartościowego białka, kwasów tłuszczowych, witamin i minerałów.

Ma właściwości antyoksydacyjne, przeciwzapalne, przeciwalergiczne, przeciwwirusowe,  przeciwgrzybicze. Komosa ryżowa to produkt o wysokiej zawartości białka, może zastąpić białko pochodzenia zwierzęcego, powinna więc znaleźć się w diecie wegetarian.

To również jedna z nielicznych roślin, której białko zawiera wszystkie aminokwasy egzogenne – aminokwasy, które nie są wytwarzane w organizmie i  muszą być dostarczane z pożywieniem.

Quinoa  nie zawiera glutenu, dlatego mogą ją spożywać osoby będące na diecie bezglutenowej. Jest bogatym źródłem wapnia, może być więc doskonałym zamiennikiem dla osób, które nie tolerują nabiału, nie lubią mleka i jego przetworów. Jest zalecana kobietom ciężarnym, kobietom w okresie menopauzy, dzieciom, młodzieży, osobom narażonym na słabe kości i na osteoporozę.

Komosa ryżowa to źródło pełnowartościowych przeciwutleniaczy, które niwelują wolne rodniki, opóźniają starzenie organizmu, chronią narządy przed zmianami nowotworowymi. Regularnie spożywana quinoa wzmacnia układ krążenia, oczyszcza krew, obniża ciśnienie krwi i poziom cholesterolu. Poprawia stan skóry, włosów, paznokci.

Komosa ryżowa zawiera też dużą ilość zdrowego błonnika, który świetnie wspomaga kuracje odchudzające zapewniając na długo uczucie sytości. Oczyszcza układ pokarmowy z toksyn, poprawia funkcjonowanie układu pokarmowego. Quinoa to produkt o niskim indeksie glikemicznym, mogą więc spożywać ją osoby z cukrzycą, nadwagą i otyłością.

Jak spożywać komosę ryżową?

Warto więc włączyć komosę ryżową do codziennej diety i spożywać ją jak najczęściej.

Ten cudowny produkt można nabyć w sklepach ze zdrową żywnością oraz w większości supermarketów.

Quinoa smakuje świetnie w wersji na słodko jak i na słono. Można dodawać ją do ciasteczek, owsianek, jogurtów, deserów, a także do zup, sosów, sałatek. Jest idealnym zamiennikiem dla makaronu, ziemniaków, kaszy. Jest łatwa w przygotowaniu.

Naturalne nasiona komosy ryżowej pokryte są saponinami – gorzkimi związkami. Dlatego zanim zostaną ugotowane, należy je przepłukać. By wydobyć orzechowy smak komosy po opłukaniu można ją osuszyć i podprażyć na patelni.

[Głosów:0    Średnia:0/5]