Większość z nas zabiera dziecko na pierwszą wizytę do ortodonty dopiero, gdy wypadną mu już wszystkie „mleczaki” i wyrosną zęby stałe. Wówczas leczenie jest często utrudnione i trwa znacznie dłużej niż gdyby zaczęto je wcześniej. Ortodonci radzą, aby na pierwszą kontrolną wizytę przyprowadzić malucha, gdy jest on jeszcze w trakcie wymiany zębów, w fazie intensywnego wzrostu zębów stałych. Najlepiej, aby miała ona miejsce jeszcze przed ukończeniem przez dziecko 7 roku życia. Dla wielu z nas może wydać się to zaskakujące. Poniżej jednak przedstawiamy wytłumaczenie i korzyści z wczesnego rozpoczęcia kontroli ortodontycznych.

Dlaczego tak wcześnie?

Wizyta u ortodonty nie zawsze kończy się zaleceniem założenia aparatu i w przypadku 7-letniego i młodszego dziecka zapewne do tego nie dojdzie. Nie musimy się więc tego obawiać. W trakcie pierwszej wizyty ortodonta zapewne zleci prześwietlenie szczęki dziecka, aby sprawdzić też stan zębów stałych, które znajdują się jeszcze w szczęce, ukryte pod dziąsłami. Takie zdjęcie pozwala na wykrycie ewentualnych nieprawidłowości jak np. nadliczbowa ilość zębów, które w takim wypadku należy usunąć. Często okazuje się również, że nasza pociecha nie posiada zawiązków wszystkich zębów. Nic w tym zaskakującego, bo szacuje się, że taka przypadłość dotyczy około 10% populacji. W takiej sytuacji jeden z mlecznych zębów po prostu nie wypadnie, gdyż nie będzie popychany przez wyrzynający się ząb stały. Specjalista na podstawie obrazu RTG uzębienia będzie mógł również przewidzieć problemy z uzębieniem, które nasze dziecko może mieć w przyszłości. Niekiedy zdarza się np. że zęby stałe są znacznie większe niż zęby mleczne i nie mieszczą się w szczęce. Wówczas od ortodonty i danego przypadku będzie zależało kiedy i czy w ogóle usuwać zęby czy też korzystniejsze będzie założenie w przyszłości aparatu ortodontycznego. Dzięki analizie uzębienia i ewentualnych problemów lekarz będzie mógł ustalić najkorzystniejszy plan leczenia zgryzu dziecka.

Po czym poznać, że dziecko wymaga kontroli ortodontycznej?

Pewne zachowania naszej pociechy mogą być związane z początkami problemów ze zgryzem. Wówczas najlepiej udać się na konsultację do specjalisty. Twoje zaniepokojenie powinny wywołać objawy i zachowania jak:

– zbyt wczesne lub zbyt późne tracenie zębów (dzieci zazwyczaj zaczynają tracić pierwsze zęby pomiędzy 6-8 rokiem życia)

– dziecko ma wyraźne problemy z gryzieniem i żuciem pokarmów

– maluch oddycha głównie przez usta

– ssanie kciuka

– zęby są wyraźne ściśnięte, nieprawidłowo ułożone

– szczęka ma tendencję do przesuwania się lub wydaje niepokojące odgłosy w trakcie ruchu

– dziecko ma problemy z mówieniem

– maluchowi często zdarza się przygryzanie policzków lub ranienie podniebienia

– widać dysproporcje w twarzy dziecka

– dolna szczęka jest zbyt wysunięta lub cofnięta względem górnej

Odpowiednio wcześnie wdrożone leczenie ortodontyczne nie tylko przyspieszy efekty, ale dzięki temu, że zostanie podjęte jeszcze w trakcie intensywnego wzrostu zębów jego efekty będą trwałe. Warto jak najwcześniej zadbać o zęby malucha, żeby w przyszłości mógł uśmiechać się szeroko i z pewnością siebie. Dlatego warto dobrze zaplanować pierwszą wizytę u ortodonty

[Głosów:1    Średnia:5/5]