Kiedy warto zabrać malucha do okulisty dziecięcego?

Oczy są narządem niezwykle ważnym, ale zarazem bardzo delikatnym. Niestety, choroby oczu dotykają zarówno starszych, jak i tych najmłodszych, dlatego dbałość o prawidłowe funkcjonowanie wzroku powinna towarzyszyć każdemu od najmłodszych lat. Okazuje się jednak, że profilaktyka chorób oczu u dzieci w Polsce nie wygląda najlepiej.

Szacuje się, że w wieku 0-14 r.ż. problemy ze wzrokiem ma co piąte dziecko, a w późniejszych latach jest odsetek ten jest jeszcze większy. Kiedy najlepiej zabrać dziecko do okulisty dziecięcego? Jakie objawy powinny zaniepokoić rodzica?

Ważna jest profilaktyka

Wizyty u okulisty dziecięcego dobrze jest planować zanim pojawią się objawy chorób oczu. Regularne profilaktyczne badania narządu wzroku pozwalają bowiem wykryć choroby na bardzo wczesnym etapie, kiedy nie ma jeszcze żadnych symptomów. W takiej fazie choroby leczenie jest zwykle prostsze i skuteczniejsze.

Jeżeli nic nie wskazuje na obecność choroby oczu u dziecka, pierwszą wizytę  u okulisty zaleca się odbyć w wieku 3-4  lat, kiedy zaczynają ujawniać się wady wzroku: nadwzroczność, krótkowzroczność i astygmatyzm, a także inne wady wrodzone oczu, które można skutecznie leczyć. Na tym etapie życia wzrok ma ogromne znaczenie dla prawidłowego rozwoju dziecka, dlatego tak ważne jest wtedy wykrycie ewentualnych chorób oczu. W wieku 6 lat  wykonywane są badania bilansowe dzieci, podczas których  oceniane jest także prawidłowe funkcjonowanie oczu. Jeżeli nie było badania okulistycznego w 3-4 rż,  warto wówczas ten bilans  poszerzyć o pełną wizytę okulistyczną. W tym wieku często rozpoznaje się wady wzroku, które bezwzględnie należy korygować czy to okularami, czy soczewkami kontaktowymi.

Zachowanie dziecka może sugerować problemy ze wzrokiem

Właściwie wystąpienie każdego objawu związanego z oczami i wzrokiem u dziecka wymaga wizyty u lekarza okulisty i wyjaśnienia jego przyczyny. W zależności od wieku, dzieci same mogą sygnalizować problemy z widzeniem, jednak częściej potrzebna jest baczna obserwacja rodziców i zwracanie uwagi na pewne zachowania sugerujące pogorszenie widzenia. Pierwsze objawy problemów z oczami u dzieci to: mrużenie oczu, zezowanie, bóle głowy, tarcie powiek, czy niechęć do czytania lub malowania. Czasami rodzice mogą zauważyć także, że dziecko ma problemy z dostrzeganiem przedmiotów przy słabym świetle, trudności w rozróżnianiu barw, kształtów i wielkości lub że musi trzymać książkę bardzo blisko twarzy. W takich sytuacjach konieczna jest wizyta u lekarza okulisty, aby stwierdzić, czy przyczyną nie jest wada wzroku lub inna choroba oczu.

Inne objawy wymagające wizyty u okulisty dziecięcego

Warto zaznaczyć, że nie istnieje pojęcie zeza fizjologicznego. Jeśli dziecko zaczyna zezować, trzeba szukać przyczyny tego problemu u lekarza okulisty, gdyż taki objaw może świadczyć o poważnej chorobie. Podobnie, zauważenie białego refleksu w oku lub brak czerwonego refleksu na zdjęciach w jednym oku, wymaga pilnej diagnostyki, gdyż jego przyczyną może być zaćma lub wspomniany wyżej nowotwór – retinoblastoma. Wszelkie inne objawy, jak nieprawidłowa budowa, czy wygląd oczu, pojawienie się drżenia gałek ocznych czy oczopląsu, obecność ropnej lub śluzowej wydzieliny na  spojówkach, także są wskazaniem do odwiedzenia okulisty.

Urazy i ciała obce w oku

Osobną kategorię stanów, które powinny skłonić do wizyty u lekarza okulisty dziecięcego, są wszelkie urazy oczodołu, nawet jeśli nie od razu dają niepokojące objawy. Czasami rozwijają się one dopiero po pewnym czasie, a czasami bezpośrednio po urazie, pod postacią bólu, zaburzeń widzenia, problemów z poruszaniem gałką oczną, pojawieniem się krwiaka czy wytrzeszczu. Podobnie, ciał obcych z oka lepiej nie usuwać samemu, gdyż jak wspomniano wyżej, jest to narząd bardzo delikatny i można niekiedy takimi manewrami pogłębić jego uszkodzenie. Zdecydowanie bezpieczniej jest, jeśli ciało obce z oka usuwa specjalista.

Wizyty u lekarza okulisty dziecięcego nie należy się obawiać. Badania przez niego wykonywane są zupełnie bezbolesne, a właściwie jedynym dyskomfortem może być, ustępująca po kilku godzinach od badania, nadwrażliwość na światło, wywołana lekami rozszerzającymi źrenicę. Dobre gabinety okulistyczne powinny dysponować odpowiednimi przyrządami do diagnostyki i oferować możliwość wykonania m.in. badania ostrości widzenia, widzenia barw, widzenia przestrzennego, badania dna oka, oceny kąta przesączania, czy badania autorefraktometrem, dzięki czemu możliwe jest postawienie prawidłowej diagnozy i wdrożenie odpowiedniego leczenia.

[Głosów:1    Średnia:5/5]