Kiedy i jak obniżać gorączkę u dziecka

Każdy stan chorobowy występujący u dziecka martwi rodziców, w szczególności kiedy towarzyszy jemu podwyższona temperatura ciała. Zaobserwowanie gorączki u dziecka nie warunkuje jednak od razu powodu do wizyty u lekarza. Natomiast jeżeli gorączka nie ustąpi w przeciągu 3 dni to należy udać się na konsultację lekarską. Do tego czasu należy otoczyć dziecko troską i spróbować  podjąć się walki z gorączką.

Kiedy podać dziecku lek przeciwgorączkowy?

Gorączka stanowi naturalną reakcję organizmu na rozwijającą się infekcję i nie powinno się jej zwalczać dopóki nie przekroczy temperatury 38,5°C. Podwyższona temperatura ciała nie zawsze jest spowodowana przez poważną chorobę, jednak jest to stan, w którym uwaga powinna być szczególnie skupiona na dziecku. Wzrost temperatury, powyżej 38,5°C, wymaga zwykle podania leków przeciwgorączkowych. Natomiast kiedy temperatura wzrośnie do 39,5°C, określana jest jako wysoka gorączka i powinna być niemal natychmiast obniżana i nieustannie kontrolowana przez opiekuna.

Czopki na gorączkę dla dzieci – jak podawać?

Podawanie czopków przeciwgorączkowych zmniejsza ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, jednak powinno odbywać się zgodnie z zaleceniem producenta. Niezwykle ważny jest sposób aplikacji. Przed podaniem dziecku czopka konieczne jest dokładne umycie rąk. Najbezpieczniej jest położyć dziecko na brzuchu i podkurczyć jego nogi, wówczas do wypiętej pupy należy delikatnie wsunąć czopek na głębokość ok. 2-3 cm. Żeby cały proces przebiegał sprawniej dopuszczalne jest nasmarowanie okolic odbytu oliwką lub kremem nawilżającym. Poprawnie wykonana aplikacja nie jest bolesna dla dziecka.

Jak działają czopki dla dzieci?

Czopki na gorączkę dla dzieci działają na cały organizm. Wykorzystanie czopków w walce z gorączką, nie obciąża wątroby, oraz pozwala unikać ryzyka podrażnienia błony żołądka. Leki przyjmowane w postaci czopków charakteryzują się wolniejszym metabolizmem, co wpływa na zwiększenie ich biodostępności. Błona śluzowa w odbytnicy skutecznie wchłania substancję aktywną zawartą w czopku, która w następnej kolejności trafia do żyły brzusznej środkowej i górnej, skąd wędruje do krążenia ogólnego.

Jak szybko działają czopki przeciwgorączkowe?

Szybkość działania leków przeciwgorączkowych jest porównywalna, bez względu na formę podania: czy to doustnie czy dojelitowo. To kiedy podać czopek, uzależnione jest nie tylko od temperatury ciała, ale również od samopoczucia dziecka. Podanie leku jest konieczne, kiedy dziecko wyraźnie traci apetyt oraz chęć do jakichkolwiek aktywności.

Jak właściwie wyliczyć dawkę leku przeciwgorączkowego?

Z zasady czopki dla niemowląt i dzieci nie powinny być dzielone, aby uzyskać odpowiednią ilość substancji aktywnej. Lekarze zalecają, aby podawać od 10 do 15 mg substancji aktywnej na każdy kilogram masy ciała dziecka, więc waga dziecka mnożona jest przez 10 mg, a następnie przez 15 mg. Wówczas uzyskujemy zakres, który wskazuje nam jakie dawki substancji aktywnej w czopku powinny być podane dziecku. Przykładowo, czopki Efferalgan dostępne są w wersjach z dawkami w wysokości: 80 mg, 150 mg, 300 mg. Tak więc to jakie czopki dla niemowląt i dzieci podać uzależnione jest od wagi dziecka, ponieważ np. po przekroczeniu 10 kg wagi dziecko może otrzymywać już czopki 150 mg. Dzięki temu możliwe jest dopasowanie czopków dla dzieci od 4 miesiąca życia aż do 9 roku życia. Przy wyraźnym wskazaniu lekarskim, podawanie czopków na gorączkę możliwe jest nawet od drugiego miesiąca życia.

Czy warto stosować czopki przeciwgorączkowe u dzieci?

Czopki przeciwgorączkowe dla dzieci są często wybierane przez rodziców, ponieważ cechują się szybszym i silniejszym działaniem. Czopki dla niemowląt pozwalają zapanować nad wzrostem temperatury, nawet wtedy kiedy dziecko nie jest skore do przyjmowania jakichkolwiek leków droga doustną lub podawanie ich wiąże się ze stresem u dziecka i rodzica. Czopki na gorączkę dla dzieci są zalecane w szczególności, kiedy u dziecka występują mdłości i wymioty, ponieważ w takiej sytuacji podawanie leków doustnie sprawia, że nie wiadomo jaka ilość substancji trafiła ostatecznie do krwiobiegu. W przypadku podania czopka zachodzi pewność, że dziecko przyjmie całą dawkę leku i jednocześnie nie podrażni to błon śluzowych żołądka.

Więcej informacji odnoszących się do podawania dzieciom czopków przeciwgorączkowych, dostępnych jest na stronie https://efferalgan.pl/czopki.

[Głosów:0    Średnia:0/5]