Jąkanie jest zaburzeniem mowy, którego przyczyny w dużej mierze nadal nie są znane. Wielu specjalistów obwinia za nie stres oraz zbytnią nerwowość. Z jąkaniem mogą mieć problem zarówno dorośli, jak i dzieci. Jeżeli zaobserwujesz ten problem u swojej pociechy, niezwłocznie udaj się do logopedy. Leczenie jąkania jest ciężkie i zazwyczaj wymaga współpracy z logopedą oraz psychologiem. Zobacz, jak poradzić sobie z jąkaniem u dziecka.

Czy jąkanie zawsze jest problem?

Nie każde zaburzenie mowy u dziecka może stanowić problem nie do przeskoczenia. Kiedy dziecko przeciąga pojedyncze sylaby, szczególnie na początku mówienia może to być tylko pewien etap rozwoju mowy, który przejdzie sam. Taka niepłynność przez specjalistów nazywania jest jąkaniem rozwojowy. Wypływa ona, z tego, że maluch chce powiedzieć więcej, niż jest wstanie i na, ile pozwalają mu jego możliwości zwerbalizowania myśli. Z jąkaniem rozwojowym ma się też do czynienia, kiedy dziecku mówi za szybko – czyli w krótkim czasie chce przekazać wiele myśli. Jąkanie rozwojowe zanika samo, wraz z rozwojem mowy u malucha. Jeżeli borykasz się z tym problem, specjaliści radzą, aby nie zwraca większej uwagi na przeciąganie sylab u dziecka. Ciągle upominanie i przypominanie, że tak nie wolno może przynieść skutek odwrotny od zamierzonego. Dziecko będzie się stresować i denerwować co z kolejni może doprowadzić do prawdziwego jąkania.

Kiedy jąkanie jest zaburzeniem mowy?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Logopedzi dziecięcy podpowiadają, aby obserwować malucha i sprawdzać jak wyglądają jego postępy w mowie. Alarmującymi sygnałami może być natomiast to, że do przeciągania sylab dochodzi ogólna trudność z mówieniem, zacinanie się lub występujące przy mówieniu współruchy ciała. Z zaburzeniem mowy ma się też do czynienia, jeśli jąkanie dziecka jest długotrwałe (to rozwojowe powinno przejść po około pół roku).

Co zrobić jak dziecko się jąka?

Przede wszystkim należy pamiętać, że zdiagnozowanie w dzieciństwie jąkanie da się zniwelować. W tym celu z maluchem należy udać się do logopedy dziecięcego, najlepiej tego, który współpracuje z psychologiem. Do wizyty warto się odpowiednio przygotować. Dobrze jest wynotować, jak wygląda jąkanie, jakie wyrazy i wrażenie sprawiają dziecku największy problem oraz jak reaguje dziecko na jąkanie.

Terapia na jąkanie dla dziecka

Terapia na jąkanie dla dziecka ma na celu zmianę sposobu jego mówienia oraz zachowania. W czasie zajęć z logopedą wykorzystywane są gry i zabawy, które zachęcają dziecko do mówienia i ćwiczą jego umiejętności językowe. Terapia na jąkanie obejmuje również elementy pomagające dziecku uwierzyć we własne siły i zyskać pewność siebie. Należy również pamiętać o tym, że same wizyty u logopedy są jedynie podstawą pracy nad wadą wymowy. Ćwiczenia na jąkanie dziecko powinno wykonywać również w domu z rodzicami (warto zapytać logopedy, jakie ćwiczenia poleca). Rodzice jąkających się dzieci powinni również zadbać o to, aby maluch nie był poddawany sytuacjom stresowym. Psycholodzy podpowiadają, aby jąkającego się dziecka nie karać, nie irytować się, kiedy się zacina ani nie zawstydzać przy innych opowiadając o jego problemie. Najlepiej jest okazać cierpliwość i wyrozumiałość, zachęcać do jak najczęstszego mówienia oraz skupiać uwagę na dziecku, jeśli mówi.

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]