Czas oczekiwania na drugie dziecko jest przeżyciem nie tylko dla rodziców, ale i dla malucha, który jest już na świecie. Przygotowania do roli starszego brata lub siostry nie zawsze jednak przebiegają zgodnie z planem. Narodziny nowego członka rodziny wiążą się bowiem z dużym wyzwaniem. To czy maluch mu sprosta, zależy przede wszystkim od rodziców i tego, jak podejdą do całej sytuacji. To ich rolą jest sprawianie, że dziecko zaakceptuje młodszego brata lub siostrę i nie będzie traktowało go jako rywala w walce o miłość i uwagę rodziców. Sprawdź, jak przygotować dziecko na pojawienie się rodzeństwa. 

Jak przygotować dziecko do roli starszego rodzeństwa?

W przygotowaniach dziecka do pojawienia się młodszego rodzeństwa liczy się głównie nastawienie rodziców. Dobrze, aby od początku było ono pozytywne – wtedy i dziecku udziela się nastrój radosnego oczekiwania. Oprócz samej rozmowy mówiącej maluchowi, że teraz zostanie starszym bratem/siostra, ważne jest również opowiadanie mu, jak zmieni się życie rodziny wraz z pojawianiem się jej nowego członka. Z biegiem czasu można podsuwać  więcej szczegółów,  a jeśli dziecko jest starsze, spokojnie można je włączyć w przygotowania do narodzin dziecka. Wspólnie możecie urządzać pokój dla bobasa czy wybierać imię. W przygotowaniach do roli starszego rodzeństwa pomoże też fakt, że rodzice całą sytuacje będą traktować zupełnie naturalnie – strasznie dziecka, że teraz mama będzie miała mniej czasu, czy mówienie, że od teraz będziesz musiał dzielić się zabawkami – może wywołać niechęć do drugiego dziecka.

Bajki, które pomagają

Jeszcze w trakcie drugiej ciąży wraz z jedynakiem, warto sięgnąć po bajki, opowiadają o młodszym rodzeństwem. Bez problemu można znaleźć je w księgarniach. Polecanymi tytułami są np. Franklin jest starszym bratem, Franklin czeka na siostrzyczkę czy Natalka będzie miała rodzeństwo.

Powrót do przeszłości

W oswojeniu się z rolą starszego rodzeństwa pomagają również dzieciom opowieści, o tym, jak one były małe. Warto powiedzieć maluchowi jak wyglądały przygotowania o jego narodzin, wspólnie obejrzeć pierwsze zdjęcia, zabawki czy ubranka. Dzięki temu maluch  będzie wiedział, że jest kochany i chciany.

Rola starszego rodzeństwa – najważniejsza w życiu

W przygotowaniach do pojawienia się rodzeństwa warto również uzupełnić, o opowiedzenie dziecku jak będą wyglądać pierwsze dni po narodzinach siostry lub brata. Maluch powinien być przygotowany na to, że mama będzie przez kilka dni w szpitalu i np. zajmie się nim babcia albo tata. Należy też powiedzieć, że na początku z rodzeństwem nie będzie mógł się bawić, bo niemowlak tylko leczy, pije i siusia do pieluchy. Nie umie też mówić i chodzić więc trzeba mu pomagać w każdej czynności. Jeżeli w rodzinie lub wśród znajomych są niemowlaki, warto je odwiedzić, aby dziecko zobaczyło, jak taki maluch wygląda w rzeczywistości.

Zazdrość o młodsze rodzeństwo

Nawet najlepsze przygotowania do pojawienia się młodszego rodzeństwa nie sprawią, że dziecko nie będzie zupełnie odczuwało negatywnych emocji. Pojawienie się nowego członka rodziny może wywołać i niego zazdrość czy gniew. Maluch może być też obrażony na rodziców i domagać się oddania dziecka. Na takie sytuacje nie należy reagować gniew czy karać go. Są one zupełnie normalne i dziecko ma do nich prawo. Zadaniem rodziców jest pomoc dziecku w ich uwalnianiu i potwierdzać na każdym kroku, że jest kochane tak samo, jak przed narodzeniem młodszej pociechy.

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]