Jak likwidować bariery architektoniczne dla osób niepełnosprawnych?

0
1005

Osoby niepełnosprawne nieustannie borykają się z wieloma przeszkodami, jakie stają na ich drodze. Nazywamy je barierami architektonicznymi, które trzeba sukcesywnie niwelować. Jak to zrobić? Istnieje cały szereg sposobów, jak choćby przebudowa placów, budynków czy schodów, ale te rozwiązania wymagają zmiany planów architektonicznych, wielu pozwoleń i sporych nakładów finansowych. Okazuje się jednak, że można jeszcze inaczej. Jak?

Schodołazy osobowe, czyli proste pojazdy elektryczne

Schodołazy osobowe to bardzo wygodny sposób pokonywania schodów. Są napędzane elektrycznie po wcześniejszym naładowaniu akumulatora. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów schodołazów. Jedne modele wyposażone są w wygodne siedzisko, inne zaś umożliwiają podpięcie wózka inwalidzkiego. Istotne będzie także miejsce użytkowania urządzenia.

Użytkownicy schodów prostych wybierają najczęściej schodołazy gąsienicowe, natomiast do schodów zabiegowych najlepsze będą schodołazy kroczące. Ich główną zaletą jest mobilność, ponieważ po złożeniu można je transportować do innych miejsc wraz z osobą niepełnosprawną.

Krzesełka przyschodowe

Krzesełka przyschodowe

Alternatywą dla wind schodowych są zaś krzesełka przyschodowe. Te są pomocne główne dla użytkowników, którzy mają problemy z poruszaniem się po schodach, jednak na co dzień nie korzystają z wózka inwalidzkiego. Są to seniorzy lub osoby mające dolegliwości dolnych kończyn. Krzesełko przyschodowe montuje się do poręczy, poprzez zainstalowanie szyny, po której będzie się ono poruszać w górę i w dół. Wyposażone jest w wygodne, składane siedzisko, przez co nie zajmuje dużo miejsca. To urządzenia w pełni bezpieczne, sterowane za pomocą joysticka lub pilota. Ładowane do gniazdka elektrycznego, o długiej żywotności.

Platformy pionowe dla osób niepełnosprawnych

Platformy pionowe dla osób niepełnosprawnych

Windy do wysokości 3 metrów to zaś rozwiązanie dla osób niepełnosprawnych, często takich, które poruszają się na wózku inwalidkim, mieszkających na dolnych kondygnacjach. Otwierają możliwość wejścia do własnego mieszkania omijając schody centralne. Montowane są bezpośrednio przy balkonie. Można je także spotkać w takich miejscach, jak perony, galerie handlowe, parki czy skwery. Poruszają się wyłącznie do 3 metrów w górę, mieszcząc na swojej platformie kilka osób lub osobę niepełnosprawną na wózku inwalidzkim. Cechują się dużą wytrzymałością, są odporne na zmienne warunki atmosferyczne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]