Jak być szczęśliwym w związku?

Czy istnieje sprawdzona recepta na udany i szczęśliwy związek? Czy możliwe jest wspólne czerpanie radości z bliskości drugiego człowieka? Tak naprawdę istnieje wiele poradników na ten temat, ale nikomu do tej pory nie udało się odnaleźć recepty na udany i szczęśliwy związek. Dlaczego? Czy to jest aż taka trudna sztuka być z kimś, czy może uwarunkowane jest to wyłącznie od nas i pozostaje kwestią szeroko indywidualną? Odpowiedź jest z pozoru banalna: nie ma idealnych ludzi, więc związki idealne również nie istnieją. Oczywiście, dzięki naszemu zaangażowaniu w związek, jesteśmy w stanie wszystko odmienić. Możemy przybliżyć się nieco do naszej wyidealizowanej wizji udanego związku. Jak? Co zrobić, aby być szczęśliwym z drugą osobą?


Komunikacja to podstawa 


Nie od dziś wiadomo, że komunikacja jest niezmiernie ważna w każdym związku. Mówi się o niej, że jest to niejako podstawa, fundament. Dlaczego w niektórych przypadkach dochodzi do tak wielu konfliktów i nieporozumień? Dlatego, że ludzie najzwyczajniej ze sobą nie rozmawiają. Przyjmuje się, że wraz z rosnącym stażem związku, osoby porozumiewają się hasłowo. Już nie są tacy wylewni w słowach jak dawniej, na początku. Często zamiast szczerej rozmowy pojawiają się jedynie komunikaty albo wręcz hasła. Taki sposób porozumiewania się z drugą osobą świadczy o tym, że nie jesteśmy już sobą zainteresowani, lekceważymy siebie i nasze uczucia. W niektórych przypadkach oczekuje się od partnera, że sam się domyśli, o co nam chodzi. Niestety, nikt z nas nie jest wróżką i po to zostaliśmy obdarowani mową, aby się komunikować, mówić o swoich uczuciach, emocjach czy potrzebach. Pamiętajmy o tym, że jedynie konkretne, zwerbalizowane oraz jasno określone potrzeby czy też oczekiwania mają szansę zostać zrealizowane. Nie skazujmy naszej drugiej połówki na nieustanne domysły. To może zrodzić jeszcze więcej nieporozumień i niechcianych kłótni. Niedopowiedzenia, rozmowa od niechcenia czy nieszczera – to wszystko może wywołać frustracje w związku, a przecież mamy być razem szczęśliwi. Nie oznacza to jednak, że będziemy się starali za wszelką cenę unikać wiszącej w powietrzu kłótni, nie. Warto wiedzieć, że poważne kłótnie, konflikty są czymś naturalnym w związki. Pozwalają na pokazanie własnego zdania w pewnych kwestiach. Konflikt pokazuje, że coś w związku nie funkcjonuje właściwie, ale partnerom chce się pracować nad ich relacją, aby to zmienić, poprawić. Warto pamiętać, że rozmowa to dialog prowadzony między dwoma osobami, to nie są dwa odrębne monologi. Dialog to coś, co ma przywrócić dawną harmonię w związku i kompromis. 


Potęga przyjaźni 


Nasz partner to przecież nasz przyjaciel. Nie w każdym związku tak jest, ale tak powinno być. Taki rodzaj więzi pozwala stworzyć osobom silny, dobrze współpracujący związek, a to z kolei może przekładać się na efektywność w rozwiązywaniu ich wspólnych problemów. Przyjmuje się również, że osoby, które traktują swojego partnera jako również przyjaciela, wykazują większe zdolności altruistycznych postaw i zachowań. Pamiętajmy, że nasza druga połówka jest po to, aby nas wspierać, pomagać. 


Pochwal swoją drugą połówkę 


Z pozoru wydaje nam się to dziwne, bo jak możemy chwalić dorosłego mężczyznę? Chwali się dzieci, jak dobrze coś zrobią. Otóż mężczyźni również potrzebują od nas pochwał. Może w końcu po dwóch miesiącach przykręcił tę półkę, o której tyle mu mówiłaś? Dobrze zainwestował wspólne pieniądze, a może zrobił ci śniadanie? Świetnie! Nie szczędź słów uznania. Szczerze doceń jego starania. Mężczyźni, choć może się do tego nie przyznają, potrzebują pochwał. Dzięki temu czują się docenieni. Pragną być przez nas podziwiani i potrzebni. Wiele pochwał być może sprawi, że nasz partner zwiększy swoją pewność siebie. Tak naprawdę, w momencie, kiedy nasz partner będzie czuł się przez nas doceniony, wyświadczymy przysługę, nie tylko niemu, ale nam! 


Szanujmy się wzajemnie 


To, że jesteśmy razem, nie oznacza, że każdą chwilę musimy spędzać razem. Każdy z nas jest odrębną jednostką, która ma inne zainteresowania i różne pomysły na spędzanie wolnego czasu. Pamiętajmy, że nasz partner niekoniecznie musi lubić wieczory spędzone na oglądaniu komedii romantycznych. Być może wolałby w tym czasie pójść pobiegać, pomajsterkować, czy też spotkać się z dawno niewidzianym znajomym, Nie ograniczaj go, uszanuj jego niezależność. Warto pamiętać, że każdy ma prawo do własnej autonomii. Narzucanie komuś, co ma robić, kiedy, w jaki sposób, czy też narzucanie mu czegoś i organizowanie każdej chwili, może zostać przez niego odebrane jako ograniczenie wolności. Chciałabyś, aby ktoś ci organizował wolny czas i mówił, jak masz go spędzać? Pewnie nie, to wywołałoby twój bunt. Nie dziw się, że mężczyzna też potrzebuje oddechu.

 
Bądźmy wobec siebie lojalni 


Bardzo często kobiety w swoim gronie lubią sobie ponarzekać na partnerów: nie wyrzucił śmieci, już nie całuje tak, jak kiedyś. Takie uwagi i nasze spostrzeżenia mogą zostać negatywnie odebrane przez naszego partnera. Świadomość, że tyle osób wie o jego przyzwyczajeniach w domu, może mu bardzo przeszkadzać, a z czasem – stać się nie do zniesienia. Dlatego nie zdradzajmy sekretów naszego partnera, nie mówmy o jego potknięciach. Bądźmy z nim solidarne! W niektórych przypadkach ujawnianie tajemnic, czy też słabości drugiej osoby, uważane jest za poważne naruszenie lojalności w związku. Wprowadzenie obcych osób do naszego życia może je zaburzyć, zniszczyć zaufanie oraz więź pomiędzy nami i naszym partnerem. Jak mężczyzna może czuć się w takiej sytuacji? Oczywiste jest, że traci poczucie bezpieczeństwa, jest zdezorientowany. 


Egoistą też trzeba być 


Wszyscy wiemy, że życie wymaga poświęceń. Nie wyjeżdżamy na urlop, bo rozchorował nam się ktoś bliski, zamiast na weekend w góry, jedziemy nad morze, bo grupa, z którą się wybieramy, tak zadecydowała. W związku jest tak samo. Czasami rezygnujemy z czegoś, na czym nam bardzo zależy w imię dobra i zadowolenia naszego partnera. Przecież egoistą też czasami trzeba być. Warto pamiętać o tym, że związek składa się z dwóch nieidealnych osób, z których każda jest inna, ma odmienne zainteresowania, poglądy, wartości. Dobry i szczęśliwy związek opiera się na tym, że ludzie w tych swoich odmiennościach się wspierają, pomagają sobie. Pamiętajmy, że bez kompromisów nie uda nam się zbudować trwałego i szczęśliwego związku. Aby nasza wzajemna relacja satysfakcjonowała obie strony, muszą one się wykazać. W jednej sytuacji poświęca się jedna strona, w drugiej – druga. To nie jest nic skomplikowanego. Ile dajesz, tyle dostajesz. W związku nie może dojść do tego, że jedna ze stron czuje się wykorzystywana. Dlaczego? Spowoduje to obniżenie zadowolenia i satysfakcji ze związku, taka osoba będzie zachowywała dystans do swojego partnera. 


Jak już wspominaliśmy na samym początku – nie ma idealnej recepty na udany i szczęśliwy związek. To zależy jedynie od nas, jak będziemy się w nim czuli i to od nas zależy, jak on będzie funkcjonował. Na pewno nie da się zbudować szczęśliwego związku na czyimś nieszczęściu, na kłamstwie i nieszczerości. Fundamentem każdego dobrego i kochającego się związku jest komunikacja, relacja oparta na partnerstwie, przyjaźni i wzajemnym szacunku. Nie jesteśmy ludźmi idealnymi, więc nie musimy lubić tego samego, nie musimy mieć takiego samego zdania na dany temat. Najważniejsze jest, abyśmy spotkali tę właściwą osobę, czego każdemu z całego serca życzymy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]