Jak bezpiecznie schudnąć?

Utrzymanie prawidłowej masy ciała jest tak samo ważne przed ciążą, jak i po niej. Bezpieczne przygotowanie się do ciąży powinno zakładać osiągnięcie i utrzymanie odpowiedniej wagi. O odchudzaniu warto jednak pomyśleć o wcześniej. Bezpośrednie stosowanie diety przed ciążą nie jest dobrym rozwiązaniem. Jeśli chcemy świadomie przygotować się do roli mamy, to cały proces powinnyśmy rozpocząć dużo wcześniej. 

Ciąża a waga

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety. Czas też szczególnie wymagający. Czas, w którym z miesiąca na miesiąc przybieramy na wadze, a nasze nogi noszą nie tylko nas, ale i nienarodzone jeszcze dziecko. W tym okresie nie ma mowy oczywiście o dietach odchudzających, aczkolwiek warto, aby prowadzić w ciąży zdrowe odżywianie i nie ulegać każdej, nawet najmniejszej zachciance. Kontrola wagi powinna być jednak ważnym etapem przygotowawczym do ciąży. Jeśli mamy stwierdzoną nadwagę lub otyłość warto, zanim zaczniemy myśleć o zajściu w ciążę, zredukować liczbę kilogramów. Dlaczego? Ponieważ otyłość lub nadwaga w ciąży będą się jedynie maksymalizować, a za zbyt dużą wagą mogą iść również choroby. Bardziej dokuczliwa okazać się może opuchlizna nóg, rośnie ryzyko cukrzycy i pogorszenia ogólnego stanu zdrowia. Im mniej tych dodatkowych kilogramów przed ciążą, tym mniejsze ryzyko wielu niebezpieczeństw dla zdrowia i życia mamy oraz dziecka.

Jaka dieta?

Każda dieta powinna być bezpieczna. Porady dietetyczne nie zawsze są skuteczne, a przede wszystkim zdrowe. Powinno się do nich podchodzić z duża rezerwą. Absolutnie odradza się odchodzenie restrykcyjne, eliminacyjne diety. W przypadku kobiet, które w nieodległej przyszłości myślą o zajściu w ciążę jest to szczególnie ważne, ponieważ dieta eliminacyjna często pozbawia nas ważnych składników odżywczych, witamin i minerałów, które kluczowe będą dla utrzymania ciąży. Warto więc postawić na przemyślane rozwiązania. Jednym z nich jest dieta Kalibra (https://dietakalibra.pl/dieta-sdm/), czyli odchudzanie oparte na  metodzie naukowej prof. George’a L. Blackburna.  To dieta bazująca na protokole VLCKD – diety normobiałkowej o niskiej zawartości węglowodanów. Zawiera ona odpowiednią i niezbędną dla organizmu ilość białka, co w przypadku kobiet planujących ciążę jest bardzo ważne, redukuje natomiast ilość węglowodanów, które w dużej mierze odpowiadają za przyrost wagi. Co ciekawe, dieta Kalibra jest niezwykle prosta, ponieważ opiera się na gotowych produktach (https://dietakalibra.pl/produkty/), które można zamówić po odpowiednich konsultacjach z dietetykiem i analizie badań ogólnych stanu organizmu. Dzięki takiemu rozwiązaniu łatwo i szybko można stracić dodatkowe kilogramy. Dzięki ułożeniu diety w trzy fazy: redukcji, przejściowej i podtrzymującej, zminimalizowane zostaje ryzyko efektu jo-jo.

Więcej o diecie można przeczytać na https://dietakalibra.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]