Echokardiografia, nazywana potocznie echem serca, to nic innego, jak badanie USG mięśnia sercowego i jego struktur. Dzięki zjawisku odbijana fal dźwiękowych można uzyskać szczegółowy obraz tego ważnego dla człowieka narządu i zdiagnozować wszelkie nieprawidłowości dotyczące jego pracy czy budowy.

Badanie jest jednym z podstawowych narzędzi diagnostycznych kardiologów i kardiochirurgów.

Kiedy wykonuje się  echo serca?

Jest to badanie konieczne do wykonania w przypadku poważnych schorzeń serca, takich jak choroba niedokrwienna, niewydolność mięśnia sercowego, wada serca czy długotrwałe nadciśnienie tętnicze.

Echo serca pozwala ocenić prawidłowość zastawek sercowych, głównych naczyń krwionośnych, budowę i wielkość komór serca, a także prawidłowość kurczliwości mięśnia sercowego oraz przepływ krwi.

Badanie pozwala także na wykrycie śladów przebytego zawału oraz jest koniecznością w przypadku choćby cienie podejrzeń co do możliwości wystąpienia wad w budowie anatomicznej serca.

Rodzaje echa serca

Najpopularniejszym rodzajem badania jest echokardiografia przezklatkowa. W niczym nie odbiega od standardowego badania USG. Wymaga od pacjenta rozebrania się od pasa w gorę i położenia na specjalnym stole.

Wykonujący badanie nakłada na klatkę piersiową pacjenta specjalny żel i przykłada do skóry głowicę. Wysyła ona ultradźwięki, po czym odbiera ich echo, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie na monitorze obrazu ukazującego szczegółowy obraz mięśnia sercowego. Badanie to umożliwia zdiagnozowanie nieprawidłowości dotyczących budowy serca, jego struktur oraz pracy.

W przypadku osób, u których badanie przezklatkowe okazuje się mało szczegółowe, wykonuje się badanie przezprzełykowe.

Wymaga ono podania pacjentowi znieczulenia miejscowego, a w przypadku małych dzieci – ogólnego. Badany powinien także być na czczo w dniu zabiegu.

Samo badanie polega na wprowadzeniu do przełyku pacjenta małej sondy, której średnica nie przekracza jednego centymetra. urządzenie znajduje się wtedy na wysokości mięśnia sercowego, co pozwala na jeszcze dokładniejsze i bardziej szczegółowe zbadanie jego struktur.

Źródło: echo serca Kraków

[Głosów:1    Średnia:5/5]