Wpływ witaminy D na zdrowie i formę małego dziecka jest nie do przecenienia. Jej wielokierunkowe działanie zapewnia prawidłowe kształtowanie się kości, rozwój mięśni i zębów. Dane są jednak mocno niepokojące – prawie 90% dzieci w Polsce w wieku od 1 do 9 lat nie otrzymuje odpowiedniej dawki witaminy D3. Czym grozi jej niedobór?

Witaminy to związki organiczne, których obecność w organizmie warunkuje prawidłowe działanie m.in. białek biorących udział w wielu procesach przemiany materii. Bez wątpienia największe zapotrzebowanie na witaminy ma miejsce podczas intensywnego wzrostu i rozwoju organizmu, czyli u dzieci i młodzieży. Samo zapotrzebowanie na witaminy zależy od wieku, stanu zdrowia i pory roku.

Za co odpowiedzialna jest witamina D?

Witamina D wspiera gospodarkę wapniowo-fosforanową, jest niezwykle istotna dla zdrowych i mocnych kości oraz zębów. To dzięki niej zęby chronione są przed próchnicą. Witamina ta wspomaga także utrzymanie prawidłowego funkcjonowania mięśni i zapewnia im prawidłowy wzrost. Ma też niebagatelny wpływ na aktywizację komórek układu odpornościowego, dzięki czemu dzieci, które regularnie otrzymują tę witaminę nie są tak mocno narażone na infekcje wirusowe i bakteryjne. Witamina D usprawnia także procesy związane z podziałami komórek zapewniając organizmowi stabilny wzrost i rozwój.

Objawy niedoboru witaminy D

Groźnym dla zdrowia objawem są choroby przyzębia, w tym próchnica, która szczególnie szybko postępuje w przypadku zębów mlecznych.  Zaatakowane próchnicą zęby mleczne determinują stan zdrowia zębów stałych i ich podatność na zaburzenia mineralizacji szkliwa. Niedobory witaminy D są też powiązane ze zdrowiem kości – mogą one być bardziej narażone na występowanie zwyrodnień. Także funkcjonowanie mięśni zależy od właściwego nasycenia organizmu witaminą D, ponieważ w przypadku niedoborów ich wydajność może być  ograniczona. Witamina D  ma działanie wielokierunkowe, a doniesienia ostatnich lat wykazują zawiązek  jej niedoborów  ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na cukrzycę typu II, podatność na infekcje czy niektóry typy nowotworów.

Wyniki badań przeprowadzone w Polsce w grupie dzieci w wieku 4 lat wykazały, że aż 99% z nich, ma stały niedobór witaminy D w diecie. Średnie spożycie witaminy D przez dzieci w wieku od 4. do 18. roku życia w Europie wynosi poniżej 200 j.m. To niemal pięciokrotnie mniej niż zalecana norma.

Jak dostarczyć organizmowi witaminę D?

Nazywaną „witaminą słońca” witaminę D trudno dostarczyć organizmowi małego dziecka w formie pożywienia. Nawet najlepiej zbilansowana dieta nie zapewni dziecku dawki 600-1000j.m. (dla dzieci w wieku 1-18 lat). To odpowiednik np. 20 żółtek jaj dziennie lub 12,5 ml dobrego rybiego tranu. A ponieważ tylko nieliczne produkty spożywcze zawierają witaminę D, należałoby podawać ich dzieciom duże ilości, co groziłoby z kolei przedawkowaniem  innych składników (np. witamina A w tranie).

Głównym źródłem witaminy D jest synteza skórna wywoływana promieniowaniem słonecznym UVB. Nie bez powodu witamina ta nazywana jest właśnie „witaminą słońca”. Dostępność światła słonecznego jest jednak w Polsce mocno ograniczona. Odpowiedzialna jest za to szerokość geograficzna pod którą żyjemy, a także wynikający z niej kąt padania promieni słonecznych. Aby organizm pod wpływem syntezy skórnej uzyskał odpowiednią ilość witaminy D, z promieni słonecznych, musi być eksponowany na słońce codziennie przez 15 minut (twarz, szyja, przedramiona). W polskich warunkach, ze względu na stosunkowo małą liczbę słonecznych dni, jest to praktycznie niemożliwe, nawet latem, kiedy stosowanie kremów z filtrami, mającymi zabezpieczyć skórę przed poparzeniami i chorobami skóry, skutecznie ogranicza syntezę skórną witaminy D.

Aby zapewnić dziecku niezbędną dla zdrowego rozwoju dawkę witaminy D, oprócz racjonalnej diety, konieczna jest suplementacja. Na rynku dostępne są liczne produkty, ale wśród nich szczególną uwagę warto zwrócić na suplement meltiki witamina D. Poza odpowiednio dobraną do wieku dzieci (3-18 lat) dawką tego składnika, ma wyjątkową formę podania, gwarantującą  skuteczne podanie dziecku preparatu. Do tego nie zawiera on cukru, co pozwala nie obciążać zębów ryzykiem próchnicy. Tabletki, dzięki formule MELT FORM, są szybko przyswajane przez organizm, a do tego mają pyszny waniliowy smak. I co najważniejsze: wspomagają rozwój dzieci i ich zdrowie.   

[Głosów:1    Średnia:5/5]