Ból brzucha u dzieci – wykonaj badanie USG jamy brzusznej

Bez badania USG trudno wyobrazić sobie współczesną diagnostykę. Nie tylko u dorosłych, ale także u dzieci. Odpowiadamy na pytania dotyczące USG jamy brzusznej. Radzimy kiedy je wykonać oraz w jakim celu i jak przygotować do niego małego pacjenta.

Wskazania do przeprowadzenia USG jamy brzusznej u dzieci

W przypadku dzieci lista symptomów, które mogą sugerować konieczność przeprowadzenia badania jest bardzo długa. Wśród nich znajdują się:

  • wyraźne powiększenie obwodu brzucha
  • krwawienie z układu: moczowego, pokarmowego lub dróg rodnych
  • gorączka o nieznanym podłożu
  • krew lub śluz w stolcu
  • bolesność przy oddawaniu stolca
  • żółtaczka
  • nagła utrata wagi
  • bolesność w czasie próby dotknięcia brzucha.

Wśród wielu objawów, to właśnie bóle brzucha są najczęstszą przyczyną wykonywania badania USG tego narządu u dzieci. Także powodów bolącego brzucha u najmłodszych pacjentów jest wiele. Można wymienić chociażby: dyspepsję, zatrucie pokarmowe, anginę, zaparcia, zakażenie pasożytnicze, refluks żołądkowo-przełykowy, kolkę niemowlęcą, alergię pokarmową, zakażenie dróg moczowych, kolkę nerkową, czy infekcje układu oddechowego.

W przypadku maluchów, w zwykłej rozmowie trudno ocenić jaka może być faktyczna przyczyna ich złego samopoczucia. Dlatego lepiej wykonać badanie. USG jamy brzusznej da natychmiastowy, faktyczny obraz narządów wewnętrznych dziecka. Ponadto jest ono bezpieczne dla zdrowia pociechy, gdyż zamiast szkodliwego promieniowania aparatura wykorzystuje ultradźwięki. Inną ważną jego cechą jest bezbolesność. Głowica urządzenia ślizga się tylko po skórze brzucha małego pacjenta, nie wywołując uczucia dyskomfortu. Badanie to jest także dostępne dla każdego – rodzice mogą sami zaprowadzić dziecko na USG brzucha.

Najczęściej jest to uzasadnione w przypadkach gdy istnieje podejrzenie, że pociecha doznała urazu w okolicy brzucha lub nerek. Ale badanie USG to też profilaktyka. W przypadku dzieci warto je wykonać w sytuacji, w której ktoś z najbliższej rodziny zmagał się z poważnymi chorobami narządów jamy brzusznej.

Przygotowanie dziecka do badania USG jamy brzusznej

Badanie to nie powoduje u dziecka ani dyskomfortu, ani bólu. Mimo to, jak do każdego badania, trzeba się do niego należycie przygotować.

Ważna jest dieta. Przed wizytą w gabinecie dziecko w wieku do 3 lat powinno zjeść coś lekkiego, ale nie później niż godzinę przed zabiegiem. W przypadku starszych dzieci, to jest wieku 3 – 10 lat badanie powinno być przeprowadzone na czczo. W wyjątkowych przypadkach na dwie godziny przed wizytą w gabinecie, można podać dziecku lekki posiłek. Z kolei pociechy powyżej 10 roku życia na badanie muszą zgłosić się na czczo. Dodatkowo, bez względu na wiek, każde dziecko powinno pojawić się na badaniu z pełnym pęcherzem.

USG jamy brzusznej dziecka przebiega dokładnie tak samo jak u dorosłych. Mały pacjent kładzie się na kozetce i odsłania brzuch. Następnie lekarz przystępuje do badania. Trwa ono około 15 minut. Nic nie boli, a wyniki badań dostępne są od ręki, ponieważ USG jamy brzusznej odbywa się w czasie rzeczywistym. W sytuacjach, gdy dziecko skarży się na bóle brzucha, a do tego ma gorączkę i wymioty, trzeba jak najszybciej odkryć co jest tego przyczyną. W tym celu niezbędna jest wizyta u lekarza, który może zlecić wykonanie badania USG.

Badanie ultrasonografem to jedna z najbezpieczniejszych metod wykrywania przyczyn bólu brzucha u dzieci. Do tego jest szybka, bezbolesna i nie wymagająca rozłąki dziecka z rodzicem, który przez cały czas jego trwania może mu towarzyszyć. To dodatkowo pozwala na uspokojenie małego pacjenta – zwłaszcza, gdy w badaniu uczestniczy pierwszy raz.

Źródło: GabinetUsg.com.pl

[Głosów:3    Średnia:3.7/5]