BLW, czyli bobas lubi wybór

Stopniowe rozszerzanie diety niemowlęcia może być stresujące zarówno dla rodziców, jak i dla dziecka. Na to, jak przebiega ten proces, nie ma reguły. Jedne maluszki są zainteresowane nowymi smakami i chętnie ich próbują, inne wręcz przeciwnie. Posłużenie się metodą BLW może sprawić, że rozszerzanie diety niemowlęcia będzie znacznie prostsze i mniej stresujące. Najlepszym sposobem na jej wprowadzenie jest zaproszenie maluszka do wspólnych posiłków przy rodzinnym stole.

Wprowadzenie do BLW

Zachwalając metodę BLW, należałoby na wstępie wyjaśnić, co to dokładnie takiego. BLW, ang. baby-led weaning, oznacza odstawienie od piersi, które prowadzone jest przez samo dziecko. W wolny tłumaczeniu BLW często określane jest po polsku jako „Bobas Lubi Wybór”. Metoda opiera się na założeniu, że wprowadzanie stałych pokarmów do diety maluszka ma się odbywać w taki sposób, który od samego początku pozwoli dziecku na naukę samodzielnego jedzenia. BLW zakłada ominięcie etapu miksowania warzyw i owoców na papki i karmienia maluszka łyżeczką. Zamiast tego rodzice pozwalają dziecku na samodzielne jedzenia paluszkami, a w niedługim czasie stopniową naukę posługiwania się sztućcami dla dzieci. Metoda zakłada, że dziecko, które ma możliwość samodzielnego decydowania o sposobie jedzenia i samodzielnego dokonywania prób w tym zakresie, szybciej staje się samodzielne przy stole. Samo decyduje o ilości spożywanych przez siebie stałych pokarmów, a kiedy zaczynają one dominować w diecie, stopniowo rezygnuje z mleka.

Akcesoria do samodzielnego jedzenia

Wybierając dla maluszka pierwsze naczynia i sztućce, należy przede wszystkim mieć na względzie jego bezpieczeństwo. Pomijając sprawę oczywistą, jaką jest dostosowanie sztućców do wieku dziecka, warto też sprawdzić, z czego zostały wytworzone. Informacja o składzie produktu powinna znajdować się na opakowaniu. Istotne jest, by nie było w nim Bisfenolu A, który może być szkodliwy dla małych dzieci. Inną kwestią jest ergonomiczny kształt, który ułatwi małemu dziecku posługiwanie się sztućcami oraz bajeczna kolorystyka, mająca na celu zachęcenie szkraba do korzystania z nich. Akcesoria do karmienia, dostosowane do potrzeb małych dzieci, oferuje sklep dziecięcy e-babystuff.pl.

Więcej o BLW

Wprowadzanie metody BLW można rozpocząć w momencie, kiedy dziecko ukończyło już 6 miesiąc życia i potrafi samodzielnie siedzieć. W tym okresie dziecko umie już samo chwytać jedzenie paluszkami i poprowadzić rączkę do buzi. W początkowym etapie jest to raczej zabawa i oswajanie się z nową sytuacją i nowymi pokarmami, niż spożywanie posiłku. Maluszek uczy się precyzyjnie chwytać pokarmy i poznaje nowe smaki poprzez ich lizanie. Po pewnym czasie zaczyna je ssać, potem żuć, a w końcu także połykać. Co istotne, jeszcze przez jakiś czas głównym składnikiem jego diety pozostanie mleko.

Nauka jedzenia przez dziecko metodą BLW wymaga od rodzica dużo cierpliwości. W początkowym okresie, jedzenie zamiast w ustach malca będzie lądowało na jego ubranku, śliniaczku, stoliku i podłodze. Codzienne sprzątanie po takim „armagedonie” czasem może zniechęcać. Na cierpliwych czeka jednak nagroda. BLW przynosi niesamowite efekty. Niemowlęta, którym rozszerzano dietę tą metodą, wykazują samodzielność przy stole znacznie wcześniej, niż inne dzieci. Chętniej też próbują nowości kulinarnych i zwykle nie trzeba nakłaniać ich do jedzenia. BLW w naturalny sposób pozwala dziecku poznawać świat i wpływa na rozwój jego zmysłów. Uczenie się pokarmów, poprzez poznawanie ich faktury, koloru, zapachu i smaku wzbogaca świat dziecka i daje ogromną radość.

Bezpiecznie z BLW

Jak każde rozszerzanie diety niemowlęcia, tak i BLW wymaga przestrzegania środków ostrożności. Przede wszystkim nigdy nie wolno zostawiać jedzącego maluszka samego. Dziecko przez cały czas powinno być pod opieką osoby dorosłej, która będzie mogła zareagować, w razie ewentualnego zakrztuszenia się malca. Co istotne, ryzyko zadławienia się nie jest wcale większe, niż w przypadku rozszerzania diety dziecka ogólnie przyjętą metodą, a dzięki możliwości samodzielnego kontrolowania tego, co znalazło się w buzi, dziecko znacznie szybciej przyswaja sobie zasady bezpiecznego spożywania posiłków.

[Głosów:5    Średnia:2.4/5]