IVA – nowa metoda leczenia niepłodności

0

Dla wielu osób, które starają się o dziecko ważne jest, aby było to ich biologiczne potomstwo. Do tej pory w sytuacji, gdy u pacjentki rozpoznano przedwczesne wygasanie czynności jajników (POI – Primary Ovarian Insufficiency) było to właściwie niemożliwe. Jednak IVA (In Vitro Activation) to metoda leczenia niepłodności, dzięki której może się to zmienić. Pierwsze dziecko, które przyszło na świat dzięki zastosowaniu metody IVA urodziło się w 2013 roku.

Jak taniej kupić prezenty świąteczne?

0

Okres świąteczny to czas, kiedy domowy budżet jest znacznie obciążony. Przygotowanie kolacji wigilijnej i przyjęcia świątecznego sporo kosztuje. Dochodzą do tego inne wydatki takie, jak prezenty świąteczne, dekoracje, w wielu domach pojawia się też żywa choinka. Wielu z nas szuka sposobów na zmniejszenie wydatków świątecznych.

Czy badanie KTG wymaga specjalnych przygotowań? Sprawdź

0

Badanie KTG (kardiotokografia) jest jednym z najbardziej podstawowych i niezwykle ważnych badań w położnictwie. Budzi jednocześnie wiele wątpliwości. Pojawiają się pytania m.in. o konieczności specjalnego przygotowania. Czy istnieją zalecenia, do których należy się zastosować przed przystąpieniem do kardiotokografii?

Alergeny – co warto o nich wiedzieć?

0

Alergeny to czynniki bądź substancje, które wnikając do organizmu wywołują reakcje uczuleniowe. Gdy organizm wyczuje ich obecność w swoim bliskim otoczeniu, jego układ immunologiczny zostanie sprowokowany do nietypowego odpowiadania na ich obecność. W zależności od drogi, jaką pokonuje alergen aby dostać się do organizmu, rozróżniamy różne rodzaje alergii. I tak rozpoznajemy alergeny pokarmowe, wziewne, kontaktowe i krzyżowe. W dalszej części artykułu znajdziesz podstawowe informacje o wszystkich z nich. Alergeny na Alergiko zostały bardzo dokładnie opisane, więc jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zajrzyj i tam.

Pierwsze co musisz wiedzieć to to, że alergii w żaden sposób nie da się wyleczyć, można jednak łagodzić jej objawy. Jeśli nawracająca alergia mocno daje Ci się we znaki, to nie lekceważ jej oznak. Udaj się do lekarza pierwszego kontaktu, który zaleci Ci środki niosące ulgę w bólu.

Najczęstsze alergeny

Jednymi z najpopularniejszych alergenów są alergeny pokarmowe, które dostają się do wnętrza organizmu wraz z pożywieniem. Alergeny w żywności to stosunkowo duży problem prowadzący do konieczności wyeliminowania niektórych produktów spożywczych ze swojej diety przez alergików. (Więcej na temat alergii pokarmowych przeczytasz tutaj: http://alergiko.pl/). Trzeba jednak pamiętać, że ten typ alergii może być wywoływany również przez leki. Nie ma jednoznacznych objawów, które mogłyby potwierdzić występowanie uczulenia. Każdy człowiek jest inny i jedynie obserwacja tego co dzieje się z naszym organizmem po spożyciu pokarmu może nam przynieść informację o tym, czy jesteśmy na niego uczuleni czy też nie.

Alergeny wziewne to drugi rodzaj alergenów. Unoszą się w powietrzu i dostają się do wnętrza organizmu poprzez proces oddychania. Są to roztocza, a także pyłki pylących sezonowo drzew i roślin. Mamy jeszcze alergeny kontaktowe, które dają niepokojące objawy w wyniku bezpośredniego ich dotyku.

Ostatni typ to alergeny krzyżowe, które są połączeniem wymienionych wyżej rodzajów. Ich wspólnym komponentem są białka. Najpowszechniejszym przykładem są pyłki brzozy i jabłka. Jak problem objawia u alergika? Osoba odczuwająca uporczywy katar podczas pylenia drzewa, dokładnie taki sam symptom zaobserwuje u siebie po spożyciu jabłka. Może się to wydawać niemożliwe, ale problem ten daje się mocno we znaki osobom, których bezpośrednio dotyczy.

Farbowanie włosów w domu – jak to dobrze zrobić?

0

Farbowanie włosów ma wiele zalet – kryje siwiznę, odświeża kolor i pozwala w łatwy sposób całkowicie odmienić swój wygląd. Dodatkowo samodzielne farbowanie jest również dużo tańsze niż usługa w salonie fryzjerskim, a sklepy oferują nam farby do włosów w wielu pięknych kolorach.

Jak nauczyć dziecko kolorów?

0

Z kolorami dziecko ma do czynienia od samego początku. Na początku, jako noworodek dostrzega jedynie rozmyte obrazy i niewyraźne kontury, następnie wraz z rozwojem zaczyna rozróżniać kolory. Wbrew pozorom dziecko uczy się rozróżniać kolory dość szybko, jedynie nie umie ich nazwać. Nie umiejętność przyporządkowania nazw do barw jest zupełnie normalne nawet u 3 – letniego szkraba. Pedagodzy podpowiadają, że niepokoić można się, dopiero gdy kolorów nie umie nazwać pięciolatek. Mimo tego, że dziecko ma sporo czasu, aby nauczyć się rozpoznawać barwy, to rodzice jak najwcześniej powinny wprowadzać zabawy uczące kolorów. Zobacz, jak nauczać dziecko rozpoznawać kolory.

Nauka kolorów u dziecka

Nauka kolorów u dziecka tak jak każda nauka powinna przebiegać w formie zabawy. Zmuszanie dziecka do przyswajania nazw barw przynosi kolor odwrotny od zamierzonego. Naukę kolorów ułatwia fakt, że okazji do zdobywania tej wiedzy jest bardzo dużo.

Kolorów można uczyć się niemal zawsze. Specjaliści podpowiadają jednak, aby na początek zacząć od tych dwóch wyraźnie się od siebie różniących np. czerwonego i zielonego. We wstępnej fazie warto uczyć dziecko kolorów na dużych przedmiotach np. całym czerwonym samochodzie lub zielonej piłce. Najprościej jest kłaść je na kartach o tej samej barwie i powtarzać dziecko, co się robi. Jeśli maluch będzie umiał to powtórzyć, wybranych kolorów można szukać na innych przedmiotach, np. na obrazkach w książce czy ubrankach.

Jak nauczyć dziecko kolorów? Mów o nich!

Chcąc nauczyć dziecko kolorów, należy jak najczęściej o nich mówić. Prosząc dziecko o podanie danej rzeczy, warto zaznaczać, jaki ma ona kolor np. podaj mi czerwoną kredkę lub przynieść niebieski kubek. Jeśli dziecko wypełnił polecenie, należy je pochwalić i powtórzyć nazwę koloru np. mówiąc dziękuje, niebieski kubek będzie idealny na sok z jagód.  Jeśli poda rzecz w innym kolorze, nazwij tę barwę i pokaż, która jest tą właściwą (o którą się prosiło).

O kolorach warto również mówić, gdy wręcza się dziecku jakieś przedmiot. Warto zaznaczać, że banana na drugie śniadanie jest żółty, a znaleziony w parku kasztan brązowy. Podobnie można postępować w przypadku ubranek, w które ubiera się malucha. Ciekawą zabawą do nauki kolorów jest urządzanie dni konkretnych barw np. fioletowej. Dziecko ma wtedy za zadanie ubrać się całe w tym kolorze.

Mówiąc do dziecka o kolorach, warto także określać to, z czym się kojarzą, i tak np. jeśli mówisz, że coś jest niebieskie, wspominaj, że takie jak niebo, lub zielone jak trawa, żółte jak słońce, brązowe jak ulubiony miś. Pozwoli to na łatwiejsze zapamiętania i skojarzenie barwę z przedmiotami.

Nauka kolorów przez zabawę

Do nauki kolorów można też wykorzystać kredki czy klocki. Elementy te można pogrupować według kolorów, budować zamki czy wieże o określonej barwie. Pomocne w nauce rozróżniania kolorów będą też zabawki edukacyjne, których wiele można znaleźć w sklepach dla dziecka, książeczki, przeznaczone do nauki barw czy gry i puzzle nastawione na pozyskanie tej umiejętności. Ucząc dziecka kolorów, należy jednak przede wszystkim pamiętać o częstym powtarzaniu jaki kolor się widzi lub o jaki prosi.

 

Huśtawka dla dziecka – jaką kupić?

Huśtawka to jedna z ulubionych zabawek dzieci. Korzystają z niej zarówno maluchy, jak i kilkulatki. Huśtawki dziecięce mogą być zamontowane w domu lub na własnym placu zabaw w ogródku. Ich montaż zazwyczaj jest bardzo łatwy i szybki, a frajda z huśtania ogromna. Jednak zanim dziecko będzie mogło skorzystać z huśtawki, to rodziców czeka jej wybór. Zobacz, jaką huśtawkę wybrać dla dziecka.

Przede wszystkim bezpieczeństwo

Huśtawka dla dziecka przede wszystkim musi być bezpieczna. Oznacza to, że jej parametry powinny być dopasowane do wymiarów oraz zdolności dziecka. Mowa tu przede wszystkim o wieku malucha. Inny model należy kupić dla niemowlaka, a inny dla kilkulatka. Huśtawka powinna także spełniać określony normy wyposażenia. Normy bezpieczeństwa huśtawek dla dzieci określone są w PN-EN 1176, która odnosi się do bezpiecznego wyposażenia terenów placów zabaw. Huśtawka powinna również mieć europejski certyfikat bezpieczeństwa.

Huśtawka dla dziecka do domu czy do ogrodu?

Jeśli tylko ma się przydomowy ogródek, w którym można zaaranżować mini plac zabaw, koniecznie należy wyposażyć go w ogrodową huśtawkę dla dziecka. Tutaj wybór jest szeroki. Dzięki otwartej przestrzeni przydomowy ogródek daje większe możliwości wyboru modeli. Wielu rodziców decyduje się także na zakup huśtawki dla dziecka do domu. Jest ona dobrą opcją, gdy nie posiada się ogródka, a maluchowi huśtanie na placu zabaw nie wystarczy. Zaletą huśtawki w domu jest również to, że można z niej korzystać przez cały rok.

Modele huśtawek dla dzieci

W sklepach można należy szeroki wybór huśtawek dla dzieci. Nie ma wic większego problemu z dopasowaniem tego idealnego  zarówno w zakresie potrzeb malucha, jak i większości pomieszczenia, w którym huśtawka będzie się znajdować. Najpopularniejsze huśtawki dla dzieci to te drewniane, zamykane, kubełkowe, bocianie gniazdo i huśtawka deska.

Huśtawka dla małego dziecka

Huśtawka dla małego dziecka przede wszystkim powinna być stabilna i posiadać odpowiednie zabezpieczenia. Bez względu na to, czy montuje się ją na zewnątrz, czy też w domu dobrze, aby posiadała pasy zabezpieczające. Huśtawki dla małych dzieci to głównie te zamykane lub kubełkowe. Ich konstrukcja zapobiega wypadnięciu podczas zabawy. Dziecko umieszczone jest w nich za specjalną obręczą i często dodatkowo przypięte pasami. Huśtawki kubełkowe to modele wykonywane z plastiku. Są lekkie, więc bez problemu dają się zamontować we framudze drzwi pokoju. Huśtawki kubełkowe czy zamykane przeznaczone są dla dzieci od kilku miesięcy do 3 lat. W domu można również zamontować zamykane huśtawki drewniane, które również są bezpieczne dla małych dzieci.

Huśtawki dla starszych dzieci

Jeśli dziecko sprawnie korzysta z huśtawki, tą zamykaną czy kubełkową można zastąpić zwykłą deską. Huśtawka deska nie posiada oparcia, dzięki czemu łatwiej się rozbujać. Ten model nie ma również zabezpieczeń, jedynymi są dwa sznurki przymocowane na jej bokach. Huśtawka pozbawiona jest skomplikowanego stelażu, można ją umieszczać zarówno w domu, jak i w ogrodzie.

Huśtawka dla dziecka do ogrodu

Jeśli szuka się dobrej huśtawki do ogrodu, warto postawić na modele typu bocianie gniazdo. Huśtawka na składa się z szerokiego siedziska w kształcie koła. Może z niej korzystać jedno lub więcej dzieci.

 

Kangurowanie – na czym polega i czym jest?

0

O kangurowaniu słyszy się dopiero od niedawna. Wielu młodych rodziców zastanawia się, czym ono jest i na czym polega.  Kangurowanie noworodka to kontakt skóra do skóry. Jest ono popularną metodą nawiązywania więzi rodzicielskiej, zgodną z hasłami tzw. rodzicielstwa bliskości. Kangurowanie noworodka przewidziane jest zarówno dla mamy, jak i taty. Zobacz jego zalety i sprawdź, na czym polega.

Historia kangurowania noworodka

O kangurowaniu noworodków pierwszy raz można było usłyszeć w 1978 roku, kiedy to skutek braku personelu szpitalnego w Bogocie kazano matką trzymać wcześniaki przy swoim ciele. Celem tego było uzyskanie prawidłowej temperatury ciała dziecka i umożliwieniem im stałego dostępu do pokarmu. Nikt jednak nie spodziewał się, że to zaleczenie tak dobrze wpłynie na wcześniaki. Kangurowanie obniżyło ich śmiertelność oraz znacznie wpłynęło na poprawę parametrów życiowych. Na skutek tego na oddziałach położniczych wprowadzono wiele zmian. Przede wszystkim wyeliminowano oddzielanie matek od dzieci. Młode mamy miały noworodki przy sobie. Postawiono także na kontakt skóra do skóry i maluch pierwsze co kładziony jest na piersi mamy.

Zalety kangurowania noworodka

Kangurowanie noworodka pozytywnie wpływa zarówno na dziecko, jak i rodziców. Mamy, które decydują się na nie, mają lepsze samopoczucie i zmieszają wystąpienie ryzyka baby blues. Kontakt skóra do skóry uspokaja i daje duże poczucie bezpieczeństwa.  Uspokaja dziecko, a co za tym idzie, i mamę, która zaczyna wierzyć w swoje kompetencje i umiejętności. Kangurowane dziecko lepiej również zasypia. Pomaga w tym zapach i ciepło skóry najbliższej osoby. Kangurowanie przy zasypianiu jest szczególnie ważne w pierwszych tygodniach życia. Do zalet metody skóra przy skórze zalicza się również ogrzewanie dziecka i zwiększenie ciepłoty jego ciała, mniejsze kłopoty z oddychaniem i kolkami. Młode mamy decydujące się na kangurowanie mają również mniejszy problemy z laktacją.

Jak kangurować niemowlaka?

Konkurowanie to ścisłe przyleganie skóry do skóry. Metoda ta nie jest równoznaczną z noszeniem dzieckiem. Chodzi przede wszystkim o to, aby pomiędzy dzieckiem a kangurującym rodzicem nie było żadnej bariery w postaci pieluszki, ubrania czy kocyka. Kangurowane niemowlę może mieć na sobie tylko pieluszkę, a plecy okryte kocykiem. Malucha kangurować można w chuście, co sprawia, że metoda ta pozwala wykonywać codzienne czynności. Czas, jaki należy poświęcić na kangurowanie noworodka to ok. 2 godziny dziennie. Metoda skóra przy skórze sprawdza się w przypadku noworodków urodzonych przed 36 tygodniem ciąży i ważących mniej niż 2500 gram, których parametry życiowe są stabilne. Aby zacząć kangurowanie, maluch musi samodzielnie oddychać i ssać. Chociaż kangurowanie przeznaczone jest głównie dla wcześniaków, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby tę metodę wdrożyć w przypadku dzieci donoszonych. Żadne badania nie wykazały, że kangurowanie noworodków i tych urodzonych wcześniej i w terminie przynosi negatywne skutki.

Kangurowanie noworodka przez tatę

Kangurowaniem noworodka nie musi zajmować się tylko mama, może to robić również tata. Dzięki temu mają oni możliwość nawiązania bliskiej więzi z maluchem i włączenia się w proces wychowania od samego początku. Kangurowanie u taty przebiega w ten sam sposób jak u mamy.

 

Czy warto podróżować z dzieckiem?

0

Podróżowanie z mały dzieckiem budzi wiele kontrowersji. Są rodzice, którzy na urlop wybierają się już z kilkumiesięcznym brzdącem i nie zawsze są to wakacje krajowe, a są i rodzice, którzy pierwszą podróż odbywają dopiero z pierwszoklasistą. Jednak jak przekonują psychologowie i pedagodzy im wcześniej zacznie się z dzieckiem podróżować, tym lepiej dla jego rozwoju. Oczywiście wszystko powinno być z głową i z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Zobacz, dlaczego warto podróżować z dzieckiem.

Podróże kształcą, również dzieci

O tym, że podróże kształcą, słyszał chyba każdy. Jednak to stwierdzenie nie odnosi się tylko do dorosłych. Wiedzę i naukę z podróżowania może czerpać nawet maluch. Co prawda nie zrozumie on wszystkich niuansów i przesłań płynących z podroży, jednak będzie miał możliwość poznania świata w szerszej perspektywie. Jedna z najważniejszych lekcji, jakie odbierze, jest to, że inne nieznaczny gorsze i złe. Ta lekcja to jedna z głównych przyczyn, dla których warto podróżować z dzieckiem.

Podróżne pozwalają na aklimatyzację w różnych warunkach

Dzisiejszy świat zmienia się bardzo szybko i każdy musi nadążyć za tymi zmianami, również i dziecko. Do aklimatyzacji do różnych warunków przyzwyczajają podróże. To w ich czasie maluch ma szansę doświadczyć tego, czego w domu nie będzie miał okazji. Ruch, długa jazda, ludzie, hałas, nowe twarze. Jeśli przyzwyczai się dziecko do tego zawczasu, nie będzie ono się bało takich elementów w przyszłości. Pierwsze dni w przedszkolu, nowi koledzy i inne tego typu sytuacje będą dla niego tylko gratkę i kolejną fascynującą przygodą.

Podróże otwierają na ludzi

W czasie podróży zarówno rodzice, jak i dziecko przebywają z innymi ludzi. Poznają ich oraz kulturę, w której żyją. Dziecko, które od małego będzie obracać się w towarzystwie, będzie bardziej otwarte i śmiałe, nie będzie obawiało się nawiązywania nowych znajomości. Taka nauka na pewno zaprocentuje w przyszłości w nawiązywaniu więzi koleżeńskich.

Podróże to więcej czasu dla dziecka

W domu, w natłoku domowych i zawodowych obowiązków czas, który poświęca się dziecku, jest ograniczony. Zupełnie inaczej wygląda to w czasie urlopu. Tu rodzice mają możliwość spędzania z maluchem każdej chwili. Z dala od obowiązku, pracy i codziennej rutyny mogą skoncentrować się tylko na nim i jego rozwoju.

Podróże z dzieckiem są tańsze

Wielu rodziców podróżowanie i pokazywania świata zostawia na czas, kiedy dziecko będzie starsze i będzie w stanie coś więcej zrozumieć. Nie warto tego robić. Jeśli powyższe argumenty na podróżowanie z dzieckiem cię nie przekonały. To pamiętaj, że podróżowanie z maluchem jest o wiele tańsze niż ze starszą pociechą. Większość biuro podroży, hoteli czy lin lotniczych oferuje zniżki dla dzieci lub całkowicie rezygnuje z pobierania za nie opłaty. Wraz z wiekiem dzieckiem zniżki maleją lub znikają. Mowa tu nie tylko o tych przysługujących w środkach lokomocji czy przy noclegach, ale również i  tych przy wejściach do muzeów czy innych instytucji.

Podróże to wspomnienia

Dzieci szybko rosną. Rodzice ani się nie obejrzą, a są już dorosłymi ludźmi, wtedy jedyne co pozostaje  to wspomnienia i pamiątkowe zdjęcia. Wspólne wakacje z dzieckiem to idealne momenty, które na długo zostają w pamięci rodziców.

 

Dieta odchudzająca u dziecka

0

Diety odchudzające zazwyczaj kojarzą się z osobami dorosłymi. Niestety problem nadwagi występuje również u dzieci. Coraz częściej to właśnie maluchy muszą przejść na dietę odchudzającą. Jednak zrzucanie zbędnych kalorii przez dzieci znacznie różni się od odchudzania dorosłych. Układając jadłospis dietetyczny dla dziecka, pod uwagę należy wziąć fakt, że jego organizm stale rośnie i potrzebie składników odżywczych do prawidłowego rozwoju. Zbyt mała liczba kalorii spowoduje, że dziecko nie będzie miało energii do nauki i zabawy. Zobacz, jak powinna wyglądać dieta odchudzająca dziecka.

Czy zawsze potrzebna jest dieta odchudzająca?

Jeśli twoje dziecko walczy z nadwagą i ma kilka zbędnych kilogramów, jego przejście na dietę odchudzającą koniecznie skonsultuj z lekarzem. Niekiedy może się okazać, że nie ma potrzeby wymyślania żadnych nowych jadłospisów, a wystarczy tylko wyeliminować słodycze i uregulować posiłki dziecka. Efekty takich działań będę widoczne już po kilku tygodniach.

Problem zbędnych kilogramów może rozwiązać także zwiększona aktywność fizyczna. Jeśli dziecko większość czasu spędza przed telewizorem lub komputerem, warto postarać się o to, aby w ramach odchudzania uczestniczyło w zajęciach sportowych.

Jak więc widać odchudzanie u dzieci nie zawsze wiąże się ze spożywaniem mniejszej ilości jedzenia. Należy też wspomnieć, że w odchodzeniu dzieci dużą rolę odgrywają rodzice. To oni wpajając im zasady i nawyki żywieniowe, które mają istotny wpływ na to, czy dziecko będzie chude, czy grubsze.

Zasady diety odchudzającej u dzieci

Dieta odchudzająca dziecka opiera się przede wszystkim na wyeliminowaniu z jadłospisu cukrów i zastąpieniu go wartościowymi posiłkami. Desery powinny być spożywane po posiłku. Słodkie, słone przekąski i fast foody całkowicie wyemitowanie. Dopuszczalne są przekąski niskokaloryczne. Łakocie najlepiej jest zastępować owocami, miodem czy dżemem. Zamiast słodyczy dziecko na deser można podać galaretki, budynie, kiśle czy andruty przegadane niskosłodzonymi przetworami. Z dań obiadowych dobrze jest wykluczyć to, co smażone i pieczone na rzecz potraw gotowanych, ewentualnie duszonych. Gęste sosy powinny być tylko dodatkiem do dania i należy stosować je oszczędnie. Do jadłospisu dietetycznego dla dziecka ważne jest wprowadzenie produktów zawierających błonnik np. razowego pieczywa oraz dużej ilość warzy i owoców. Należy pamiętać, że dzieci nie powinny zażywać suplementów wspomagających utratę wagi, cały proces musi być naturalny.

W diecie odchudzającej dla dziecka ważne jest również wytwarzanie zdrowych nawyków. Stąd też należy skupić się na regularności posiłków, powinny one być podawane co 3- 4 godziny. Dziecko powinno mieć możliwość spokojnego ich zjedzenia i skupieniu się na tym, co je. W związku z tym odpadają obiady spożywane przed komputerem czy telewizorem. Dzięki temu nie będzie zjadać więcej, niż potrzebuje. Dziecko należy zachęcać też do wolnego  jedzenia i dokładnego gryzienia. Warto także rozmawiać z dzieckiem o diecie odchudzającej i przedstawić argumenty za zrzucenie zbędnych kilogramów. Należy pamiętać, że ten o zdrowiu zapewne nie będzie dla dziecka najważniejszy. Przejście na dietę odchudzająca można uargumentować ładną sylwetką, większą sprawnością fizyczną itd. W czasie tych rozmów nie można jednak wytknąć dziecku nadwagi czy jej wyśmiewać. Nawet pieszczotliwie nazywanie malucha pączusiem może wpędzać go w kompleksy i obniżać samoocenę.