Skąd się bierze niestrawność i jak sobie z nią poradzić?

0
niestrawność

Niestrawność jest rodzajem dolegliwości żołądkowych, które niemal u każdego z nas występują po przejedzeniu. Nie jest to choroba, a jedynie zespół dolegliwości, jakie pojawiają się od strony układu pokarmowego. Pomimo iż formalnie jej tak nie możemy nazwać, to jednak znajduje się pośród współczesnych chorób cywilizacyjnych. Warto jednak pamiętać, że niestrawność może być obecna jedynie jako objaw zdecydowanie poważniejszych chorób, w związku z czym nie powinniśmy jej bagatelizować i jeśli często się u nas pojawia, skonsultować się z lekarzem.

Jak objawia się niestrawność?

Lekarze określają ją mianem dyspepsji, jednak potocznie zawsze będzie niestrawnością. Pośród jej najpowszechniejszych objawów pojawiają się wzdęcia, nudności, czkawka, zaparcia oraz zgaga. Z tą ostatnia możemy sobie skutecznie radzić, stosując lek na zgagę. Występowanie niestrawności wiąże się z nieprzyjemnym pieczeniem, posmakiem w ustach i odbijaniem. Właśnie dlatego przy takich dolegliwościach warto sięgnąć po preparat, który przyniesie szybką ulgę. W przypadku niestrawności musimy w sposób szczególny dbać o swój sposób żywienia oraz styl życia – dokładnie takie same zalecenia usłyszą osoby, które cierpią na refluks żołądka.

Każdy z tych nieprzyjemnych objawów możemy skutecznie zwalczyć. Duże znaczenie będzie tu miała nasza konsekwencja. Jeśli zmienimy dietę, to musimy się tego trzymać w każdej sytuacji. Objawy mogą bowiem występować już po jednym niewskazanym posiłku.

Jakie rodzaje posiłków prowadzą do wystąpienia niestrawności?

Istnieje kilka grup pokarmów, które zdecydowanie najczęściej stanowią przyczynę pojawienia się niestrawności. W związku z tym, jeśli chcemy czuć się lepiej, powinniśmy unikać potraw tłustych, a w szczególności tych, które są smażone w tłuszczu, który jest wielokrotnie wykorzystywany, jak frytki, czy inne dania typu fast-food. Niestrawności mogą sprzyjać również rośliny strączkowe, tłuszcze zwierzęce, oraz produkty, w których znajdują się duże ilości konserwantów.

Jaka powinna być dieta przy niestrawności?

Osoby, którym dokucza częsty problem niestrawności, powinny przede wszystkim stosować lekkostrawną dietę. W codziennym menu powinny się znaleźć warzywa oraz owoce w znacznych ilościach. Konieczne będzie natomiast zrezygnowanie z tego, co prowadzi do wystąpienia problemu.

Nie bez znaczenia jest również to, jak jemy. Jeśli odbywa się to w pośpiechu, bierzemy duże kęsy i nie dokładnie gryziemy, to prosta droga do niestrawności. Zadbajmy o spokojne posiłki i przeżuwajmy pokarmy. Jedzmy regularnie i często. Nie musimy zjadać naraz dużych porcji, a nawet jest to niewskazane. Powinny być one niewielkie i zdecydowanie częstsze. Nawet jeśli początkowo nie będziemy odczuwać uczucia sytości, to z czasem nasz organizm przyzwyczai się do takich założeń diety. Pamiętajmy jednak o jej odpowiednim bilansowaniu. Warto np. sięgnąć po aplikację, która pomoże nam w liczeniu kalorii i ustalaniu odpowiedniego poziomu makroskładników w diecie, wówczas będziemy mieli pewność, że w pełni o siebie dbamy.

Zgaga w ciąży – jak poradzić sobie z uciążliwą dolegliwością?

0
zgaga w ciąży

Pieczenie i palenie w przełyku – zgaga – to bardzo częsta dolegliwość u przyszłych mam. W tym wyjątkowym czasie jednak staramy się unikać sięgania po leki, w związku z czym szukamy domowych metod, aby sobie z nią skutecznie poradzić. Co jednak możemy zrobić, gdy i to nie przynosi oczekiwanych rezultatów? Pozostaje nam jeszcze lek na zgagę, który jest całkowicie bezpieczny dla ciężarnych, a co równie ważne skuteczny.

A jakie znamy domowe sposoby na zgagę w okresie ciąży?

Zgaga potrafi nieźle dokuczyć, jednak jak wskazują lekarze, jej przyczyn może być wiele, niekiedy np. występuje u nas refluks żołądka, który objawia się cofaniem się treści żołądkowej po jedzeniu, pojawia się podrażnienie, a w konsekwencji nadkwasota. Czasem przy niezbyt mocno nasilonych objawach można wspomóc się domowymi sposobami.

Pośród najpopularniejszych domowych metod wyróżnia się picie ziołowych naparów, pośród których najchętniej wybierane są rumianek i mięta. Ogromną rolę przypisuje się również korzeniowi imbiru, z którego można przygotowywać napary, dodawać go do ciasteczek, potraw, czy po prostu rzuć. Jest jednak jeden warunek jego użycia – nie można cierpieć na nadciśnienie w ciąży.  Możemy również wykorzystać sodę oczyszczoną lub ocet jabłkowy. Jednak, gdy to nie pomoże, warto sięgnąć po Rennie.

Co zrobić, aby skutecznie pozbyć się zgagi w ciąży?

Jeśli chcemy skutecznie i trwale pozbyć się zgagi w ciąży, musimy przede wszystkim zmienić swoje nawyki żywieniowe, lub przynajmniej na początek dokładnie je zrewidować i sprawdzić, czy stosujemy się do najważniejszych zasad, które pomogą nam pozbyć się nadkwasoty. Jak więc powinnyśmy odżywiać się w ciąży?

Przede wszystkim jadłospis nie powinien zawierać nadmiernie tłustych oraz ostrych potraw, które sprawiają, że soki żołądkowe się aktywniej wydzielają. W związku z tym zaleca się posiłki lekkostrawne, a jednocześnie porcje nie powinny być nadmiernie duże, zdecydowanie lepiej zjeść mniej a częściej. Ponadto niewskazane są słodycze zawierające duże ilości tłuszczu, objadanie się na noc, palenie papierosów. Co ciekawe, zgagę może powodować również noszenie nadmiernie obcisłych ubrań czy spanie w nieodpowiedniej pozycji.

Co jeszcze można zrobić, aby skutecznie radzić sobie ze zgagą w tym wyjątkowym czasie?

Pośród innych pomocnych rad znajduje się m.in. sięganie po mleko, kefiry, naturalne maślanki lub jogurty. Nie leczą zgagi, ale pomogą doraźnie złagodzić uciążliwe pieczenie i przyniosą chwilę wyczekiwanej ulgi. Ponadto warto przygotować sobie napój z siemienia lnianego z mlekiem i miodem, będzie wyściełać całą powierzchnię przełyku i żołądka, co pomoże pozbyć się niechcianych dolegliwości.

Ciąża to wyjątkowy czas dla każdej kobiety, w związku z czym nie możemy pozwolić, aby zgaga psuła nam humor. Dlatego właśnie warto dokładnie, zawczasu poznać wszystkie domowe sposoby na jej zwalczenie, ale zadbajmy, aby również mieć przy sobie coś skutecznego z apteki – Rennie, przyda się w wielu sytuacjach.

Rotawirusy u dzieci – jakie objawy powodują?

0
rotawirusy u dzieci

Zakażenia wirusowe u dzieci to dość powszechna sprawa i każdy rodzic powinien być na nie przygotowany. Pomimo obowiązkowych szczepień na rożne choroby, nie da się uniknąć pewnych infekcji w okresie rozwoju dziecka. I choć jedne maluchy chorują częściej, a inne rzadziej, warto wiedzieć, na jakie objawy zwracać uwagę. Jedną z grup wirusów, które najczęściej zakażają najmłodszych są rotawirusy. Zobaczmy, czym objawia się taka infekcja.

Rotawirusy u dzieci mogą powodować problemy z układem pokarmowym

Jedną z najczęściej występujących dolegliwości układu pokarmowego u dzieci jest biegunka. Przyczyny tego stanu rzeczy mogą być różne, jednak w wielu przypadkach są to właśnie rotawirusy, powodujące chorobę, która powszechnie nazywana jest grypą żołądkową. Objawia się ona rozwolnieniem, często wymiotami, bólem brzucha, dreszczami i gorączką.

Do zakażenia rotawirusami dochodzi między innymi poprzez:

 • kontakt z osobą zakażoną,
 • kontakt z zanieczyszczoną powierzchnią, na której bytuje wirus,
 • drogą pokarmową (przez zanieczyszczoną wodę, żywność),
 • drogą kropelkową.

Rotawirusy namnażają się w nabłonku jelita cienkiego, powodując jego uszkodzenia i wywołując stan zapalny. Dochodzi wtedy do zaburzeń procesów wchłaniania wody, elektrolitów oraz glukozy. Następuje także upośledzenie procesów trawiennych, spowodowane uszkodzeniem niektórych enzymów.

Ile trwa infekcja rotawirusem i jak długo można zarażać?

Zakażenie rotawirusem nie musi wywoływać objawów, jednak u części zarażonych pojawiają się symptomy chorobowe, trwające ok. 4-10 dni. Najczęstsze objawy zakażenia rotawirusami to:

 • wodnista biegunka, często zawierająca śluz,
 • wymioty,
 • ból brzucha,
 • gorączka.

Okres wylęgania się wirusa zazwyczaj trwa od 24 do 72 godzin, podczas których może dojść do zarażenia innych osób jeszcze przed wystąpieniem objawów. Według badań wirus może być przenoszony nawet  kilka dni po ustąpieniu dolegliwości chorobowych.

Co zrobić, gdy u dziecka wystąpią objawy zakażenia rotawirusami?

Głównym zadaniem rodziców jest nie dopuścić, aby u dziecka doszło do odwodnienia. Trzeba więc systematycznie uzupełniać zapasy płynów. Warto też postawić na elektrolity dla dzieci, które nie tylko nawodnią, ale i dostarczą ważnych minerałów, mogących pomóc w zmniejszeniu objawów biegunki.

Na łagodniejszy przebieg choroby wpływa też podawanie dziecku probiotyków, najlepiej z grupy Lactobacillus rhamnosus GG, które wzmacniają mikroflorę jelitową dziecka i pomagają w zwalczaniu szkodliwych drobnoustrojów, a jednocześnie normalizują funkcjonowanie układu trawiennego.

Dieta przy zakażeniu rotawirusami nie powinna szczególnie odbiegać od żywienia, jakie stosuje się u dziecka na co dzień. Zaleca się, aby nie podawać maluchowi potraw ciężkostrawnych oraz surowych warzyw i owoców. Warto stawiać na posiłki lekkie, ale nie powinno się całkowicie zaprzestać podawania pokarmów, gdyż może to doprowadzić do poważnych niedoborów dietetycznych.

Zakażenie rotawirusami najczęściej da się wyleczyć domowymi sposobami. W szczególnych przypadkach, gdy objawy nie ustępują przez długi czas, a stan dziecka się pogarsza, trzeba skontaktować się z lekarzem.

Higiena intymna u dzieci – o nią także trzeba dbać

0
Higiena intymna u dzieci

Wiele mówi się na temat prawidłowej higieny intymnej, o jakiej muszą pamiętać dorosłe kobiety, aby uniknąć wielu nieprzyjemności. Tymczasem korzystanie z publicznych toalet, także w szkole, może skutkować problemem, jakim jest infekcja intymna również u osób młodszych. Rodzice powinni więc wprowadzić zasady higieny intymnej u swoich pociech w odpowiednim wieku, dotyczy to szczególnie dziewczynek, ale i chłopców. Odpowiednie zachowania pomogą uniknąć zakażenia różnymi drobnoustrojami oraz niedogodności, jakie mogą się z tym wiązać. Zobaczmy, jak powinna wyglądać higiena intymna u dzieci.

Od kiedy dbać o higienę intymną u dzieci i jakie są jej najważniejsze zasady?

O higienie intymnej należy pamiętać już w przypadku noworodków. U najmłodszych odpowiedzialni są za to w całości rodzice i opiekunowie, ale im bardziej świadome dziecko, tym większą wiedzę na temat odpowiednich zachować powinno mieć.

Najważniejsze zasady higieny intymnej u dzieci to:

 • odpowiednia częstotliwość zmiany pieluszek – jeżeli nie chcemy dopuścić do odparzeń, należy pieluszki zmieniać co 3-4 godziny, nawet gdy przez ten czas dziecko ich nie zabrudzi. W przypadku, gdy dojdzie do zanieczyszczenia kałem lub moczem, pieluszkę należy wymienić bezzwłocznie, pamiętając o dokładnym oczyszczaniu miejsc intymnych.
 • stosowanie oddychającej bielizny – najlepiej wybierać lekką, bawełnianą bieliznę, która pozwala skórze oddychać. Ważne jest również dobranie odpowiedniego rozmiaru. Zbyt ciasne majtki mogą powodować odparzenia i sprzyjać infekcjom intymnym.
 • systematyczne mycie – jak w przypadku osób dorosłych, także dzieci powinny pamiętać o systematycznym podmywaniu. Jest to bardzo ważne u dziewczynek, które zaczęły już miesiączkować, ale nie tylko. Warto wdrożyć u dziecka nawyk podmywania po załatwieniu się, gdyż bakterie kałowe w okolicy cewki moczowej mogą zwiększyć ryzyko infekcji.
 • stosowanie odpowiednich kosmetyków do mycia – aktualnie dostęp do produktów, przeznaczonych specjalnie do higieny intymnej jest bardzo duży. Warto nauczyć dziecko, aby podmywając się, korzystało z tych właśnie kosmetyków.
 • higiena przy korzystaniu z publicznych toalet – należy wytłumaczyć dziecku, czym grozi korzystanie z publicznych toalet, bez zachowania odpowiedniej higieny. Każdy rodzic powinien także wyposażyć swoją pociechę w nawilżany papier toaletowy oraz chusteczki nawilżane (najlepsze będą te bez substancji zapachowych).

Czym grozi brak higieny intymnej u dzieci?

Zarówno korzystanie z publicznych toalet, jak i basenu niesie ze sobą ryzyko, że może się pojawić infekcja intymna. Bardzo ważne jest więc, aby już od najmłodszych lat uczyć dzieci, jak powinny się zachowywać, aby nie narazić się na świąd i wysypkę, które mogą być związane z brakiem higieny w publicznych miejscach. U niemowląt, zachowanie odpowiednich zasad zmieniania pieluszek i oczyszczania miejsc intymnych, pozwoli na uniknięcie nieprzyjemnych odparzeń, powodujących u malucha dyskomfort, który dziecko sygnalizuje niepokojem i płaczem.

Drewniane place zabaw – co kupić?

0
Drewniane place zabaw

Chcesz ogólnie zdecydować się na bardzo dobrej jakości place zabaw? W takiej właśnie sytuacji sporo osób zastanawia się nad odpowiednimi zestawami. Jakie aspekty brać pod uwagę, aby wybrać coś rzeczywiście porządnego? Co ma tutaj znaczenie? Jakie drewniane place zabaw będą dobrym rozwiązaniem?

Chyba zasadniczo nie może zaskakiwać, że drewniane place zabaw są tak popularne. Czym jednak kierować się w czasie wyboru tych właśnie konstrukcji? Sporo cennych faktów na ten temat znajduje się między innymi w artykule ze strony internetowej https://www.place-zabaw.com. Generalnie ważna jest między innymi ilość miejsca. Masz stosunkowo niewiele wolnej przestrzeni obok własnego domu? W takim razie automatycznie masz także nieco mniejsze pole do manewru. Warto jednak zauważyć, że są na rynku mimo wszystko firmy, które stawiają na bardzo uniwersalne usługi. Dzięki temu możesz ogólnie swobodnie zdecydować się na coś optymalnego pod względem ilości miejsca. Na pewno coś dla siebie znajdą osoby, które mają mniejsze albo większe ogródki itd. Bardzo uniwersalna jest na tym froncie między innymi firma Ziegler.

Co jeszcze się tutaj w sumie liczy? Na pewno taka sprawa, że drewniane place zabaw powinny być dobierane nie tylko pod względem ilości miejsca. Liczy się także marka producenta. Możesz na przykład śmiało zdecydować się właśnie na markę Ziegler. Warto dodać, że jest to brand doświadczony i dobrze oceniany. Nie można nie wspomnieć, że drewniane place zabaw są produkowane z porządnych komponentów. Jakich dokładnie? To drewno akacjowe. Dzięki temu te konstrukcje są nie tylko eleganckie, ale przede wszystkim bezpieczne. Rzecz jasna, nie brakuje im także solidności. A ta właśnie sprawa ma tutaj szczególnie duże znaczenie. O tym właśnie zagadnieniu nie możesz zapominać. Jeśli zatem kupisz takie właśnie, a nie inne, drewniane place zabaw, to będzie to dobra inwestycja. Zasadniczo na długie lata. A każdemu ogólnie przecież zależy na tym, aby nie marnować własnych pieniędzy, prawda? W takiej właśnie sytuacji oferta marki Ziegler powinna przypaść Ci do gustu.

Kolejna istotna informacja jest generalnie tutaj taka, że drewniane place zabaw powinny być wybierane pod względem uniwersalności. Na jakie zestawy się decydować? Ogólnie na takie, które będą rosły wraz z dzieckiem. O co tutaj jednak dokładnie chodzi? Na pewno ta właśnie sprawa Cię obecnie w tym momencie interesuje. Chodzi zaś o to, że możesz kupować konstrukcje, które będą adekwatne do wieku dziecka. Kiedy pociecha podrośnie, to drewniane place zabaw mogą być swobodnie rozbudowywane. Tak, by zabawa była przednia i dawała bardzo dużo radości i zarazem frajdy. Dzięki temu wszystko będzie też bezpieczne. Poza tym takie drewniane place zabaw gwarantują możliwości w aspekcie rozwoju – w kontekście motorycznym. O czym jeszcze nie możesz zapominać w tej właśnie sprawie? Kluczowa kwestia jest taka, że drewniane place zabaw mogą swobodnie składać się z elementów nie tylko do zabawy. Jeśli rodzic chce, to może wybrać takie akcesoria, które jemu także się na pewno przydadzą (chodzi między innymi o ławki itd.).

Odmulacze do akwarium – porady dla planujących zakup

0
Odmulacze do akwarium

Odmulacze to urządzenia ważne, wykorzystywane do czyszczenia i usprawniania funkcjonowania różnego typu zbiorników akwariowych. Istnieje kilka typów urządzeń odmulających, które pracują w nieco odmienny sposób. Warto dokładnie przyjrzeć się dostępnym produktom przed dokonaniem zakupu, by mieć pewność, że wybrany produkt spełni Twoje oczekiwania. Poniżej rozwijamy temat odmulaczy w akwarystyce, podpowiadamy – jakie rodzaje tych urządzeń warto wybrać oraz w czym tkwi różnica pomiędzy nimi. 

Odmulanie akwarium – czyli o co w tym chodzi? 

Odmulanie akwarium to czynność, którą warto przeprowadzić co jakiś czas. Standardowo stosowanym rozwiązaniem jest odmulanie przy wykorzystaniu zwykłego wężyka – na przykład ogrodowego, lub o mniejszej średnicy. Najlepiej jest jednak korzystać ze specjalnego wężyka dedykowanego właśnie do spuszczania wody ze zbiorników. Wężyk taki wpuszcza się do zbiornika akwariowego, a na jego końcu często znajduje się siatka. Niektórzy decydują się na zakup siatki dedykowanej do ich gatunku rybek, by mieć pewność, że w trakcie odmulania nie zostaną usunięte także rybki.

W trakcie takiej metody odmulania kluczowe jest odpowiednie umieszczenie końcówki węża. Zaleca się, by znalazła się ona jak najbliższej powierzchni dnia, z którego będzie w ten sposób ściągać wszelki brud. W trakcie odmulania zawsze istnieje jednak ryzyko, że zassane zostaną także elementy podłoża (drobinki piasku lub żwirku), a nawet mniejszych rozmiarów rybki. Dlatego w czasie odmulania należy dołożyć starań i upewnić się, że czynność ta przebiega poprawnie, bez żadnych komplikacji i niepożądanych zdarzeń.

Odmulacze akwariowe – specjalistyczne urządzenia do odmulania akwarium

Czy warto inwestować w specjalistyczne urządzenia do odmulania? Odpowiedź jest oczywiście twierdząca. Profesjonalne odmulacze wykonają całą robotę o wiele szybciej oraz bez konieczności nadzorowania przebiegu ich pracy. Typowy odmulacz akwariowy przypomina wyglądem syfon, a w jego konstrukcji znajduje się specjalne sitko odpowiedzialne za wyłapywanie dużych fragmentów podłoża. 

Poszczególne urządzenia pracują z różnym ciśnieniem. Niektóre odznaczają się wyjątkowo niskim ciśnieniem zaciągania, co ma swoje pozytywne strony. Urządzenia takie pracują wydajnie, cicho i dokładnie – są w stanie usunąć niemal wszelkie złogi brudu lub zanieczyszczenia dryfujące w wodzie. Główną zaletą urządzeń specjalistycznych jest fakt, że pracują one automatycznie oraz są w stanie odróżnić żwirek (lub inne formy podłoża) od rybich odchodów lub resztek pokarmu. Wszelkie odpadki trafią do pojemnika zbiorczego i nie będą dłużej psuć podwodnego krajobrazu.

Sprawdzone odmulacze akwarystyczne to urządzenia zdolne poprawić nie tylko jakość wody, ale również stan zdrowia Twoich rybek. Warto pamiętać, że ich odchody trafiają najczęściej na podłoże, gdzie powoli ulegają rozkładowi, wytwarzając toksyczne związki azotu. Ich regularne usuwanie nie tylko poprawi jakość samej wody, ale także pozytywnie wpłynie na kondycję Twoich rybich lokatorów.

Zabawki kreatywne dla dzieci

0
Zabawki kreatywne dla dzieci

Zabawa wpływa pozytywnie na rozwój intelektualny dziecka i wspomaga uczenie się nowych i nieznanych rzeczy, ponadto wspiera rozwój motoryki oraz ma ogromny wpływ na kształtowanie umiejętności społecznych dziecka. Dzieci lubią się bawić, spędzają tak dużo swojego czasu, ale warto, żeby oprócz rozrywki zabawki spełniały funkcje rozwojowe. Zabawki to pierwsze przedmioty w życiu dziecka, które wpływają na jego ciekawość, zainteresowanie i ekscytacje otaczającym je światem. To właśnie w najmłodszych latach swojego życia dzieci poznają hobby, zainteresowania i pasje, które później rozwijają.

Poradnik prezentowy 2021 – jak trafić w gust i modę?

0
Poradnik prezentowy 2021

Listopad i początek grudnia to czas, w którym czekamy już tylko na jedno – święta Bożego Narodzenia 2021. Kiedy po raz pierwszy w tym roku usłyszysz w radiu przebój Last Christmas, to znak, że już najwyższa pora rozejrzeć się za upominkami dla bliskich. Jeśli nie masz pomysłu czym w tym roku obdarować partnera, rodzinę lub znajomych, skorzystaj z naszych propozycji, które będą rządzić pod tegoroczną choinką!

Techniki stylizacji paznokci – jakie warto poznać na kursach?

0
paznokcie

Cały czas najpopularniejszą formą stylizacji paznokci jest manicure hybrydowy. Jeśli zatem zastanawiasz się jaki kurs wybrać, to podpowiadamy, że kurs manicure’u hybrydowego. Czego można się nauczyć i jakie inne kursy manicure’u warto ukończyć?

Jeśli chcesz zostać manikiurzystką, możesz ukończyć roczny kierunek o tej samej nazwie. Nie jest to jednak konieczne, ponieważ możesz również zapisać się na krótsze kursy stylizacji paznokci. Szczególnie polecamy kurs manicure’u hybrydowego, a także kurs paznokci żelowych.

Hybryda nadal rządzi!

Manicure hybrydowy nie wychodzi z mody. Nadal jest najczęściej wybieranym rodzajem stylizacji paznokci. Można ją wykonać zarówno w profesjonalnym salonie, jak i samemu w domowym zaciszu. Na rynku jest wiele zestawów do samodzielnego wykonywania hybryd. Wiele pań woli jednak wykonać hybrydę w salonie, dlatego zapotrzebowanie na manikiurzystki umiejące dobrze i fachowo wykonywać manicure hybrydowy jest spore.

Panie częściej decydują się na hybrydę niż przedłużanie paznokci żelem czy akrylożelem z uwagi na fakt, że jest to jednak mniejsza ingerencja w płytkę paznokcia. Poza tym taki manicure wygląda bardzo naturalnie – w końcu jest wykonywany na naturalnych paznokciach.

Kurs manicure hybrydowy

Kurs przeznaczony jest dla osób, które chcą rozpocząć swoją przygodę z hybrydą lub chcą udoskonalić swój warsztat. Program nauczania obejmuje następujące zagadnienia: wskazania i przeciwwskazania do wykonywania zabiegu, anatomia paznokcia, zmiany i choroby paznokcia, omówienie stosowanych preparatów i narzędzi, higiena w salonie – dezynfekcja, sterylizacja, antyseptyka, manicure klasyczny – praca z narzędziami ostrymi, manicure frezarkowy – praca z frezarką, dobór frezów, technika poprawnego usuwanie skórek, manicure kombinowany – zastosowanie odpowiednich narzędzi i technik dla perfekcyjnej aplikacji lakieru, usuwanie hybrydy – sposób chemiczny oraz mechaniczny.

Po ukończeniu kursu absolwent umie przygotować płytkę paznokcia do manicure, nadać odpowiedni kształt paznokciom, precyzyjnie nakładać lakier oraz usuwać lakier hybrydowy.

Nauka odbywa się w trybie stacjonarnym, trwa 10 godzin. Uzyskuje się zaświadczenie o ukończeniu kursu zgodne ze wzorem MEN oraz certyfikat szkoły. Więcej na temat kursu można przeczytać na stronie: https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/kursy-stacjonarne/kurs—manicure-hybrydowy.

Kurs paznokci żelowych

Innym popularnym kursem jest kurs paznokci żelowych. Jest przeznaczony dla osób, które chcą nauczyć się przedłużania żelem i akrylożelem. Jest to jeden z najczęściej wybieranych zabiegów oprócz hybrydy wykonywanych w salonach kosmetycznych. Na tym kursie można nauczyć się najważniejszych kwestii dotyczących tej metody: samego przedłużania, higieny związanej z tym zabiegiem, dezynfekcji narzędzi oraz poznać niezbędny asortyment (frezarki, pilniki, cążki, formy do przedłużania itp.). Program kursu obejmuje także zagadnienia dotyczące chorób skóry dłoni i paznokci.

Kurs ten trwa 24 godziny i obywa się w trybie stacjonarnym. Potwierdzeniem ukończenia jest zaświadczenie i certyfikat szkoły.

Kurs stylizacji i przedłużania paznokci

Kurs ten jest skierowany do osób, które chcą zarówno nauczyć się stylizacji, jak i przedłużania paznokci. Jest to świetna propozycja dla początkujących w tej branży. Podczas zajęć poznaje się zasady higieny związanej z wykonywaniem stylizacji oraz dezynfekcji narzędzi, niezbędny asortyment, taki jak: frezarki, pilniki, cążki i inne przydatne elementy, omawia sposób ich działania i prawidłowego ich wykorzystywania, a także choroby skóry dłoni i paznokci.

Kurs obywa się w trybie stacjonarnym i trwa 24 godziny. Potwierdzeniem ukończenia jest zaświadczenie i certyfikat.

Artykuł sponsorowany.

A może zestaw dla noworodka? Wybieramy prezent na babyshower!

0
zestaw dla noworodka

Twoja siostra, przyjaciółka lub bliska koleżanka niebawem zostanie mamą? Jeśli planujecie zorganizować dla niej baby shower, pora pomyśleć o praktycznym i nietuzinkowym prezencie, który przyda się jej zwłaszcza w pierwszych tygodniach z dzieckiem. Możesz zrzucić się na niego z pozostałymi osobami, które będą tego dnia bawić się razem z Wami lub postawić na osobisty podarunek prosto z serca. Nie wiesz, co kupić przyszłej mamie? Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka propozycji.

O baby shower słów kilka

Tradycja organizowania baby shower przywędrowała do Polski zza oceanu i w krótkim czasie podbiła serca milionów Polek. Tak zwane „bociankowe” to świetna okazja do spotkania się z siostrami i przyjaciółkami jeszcze przed pojawieniem się malucha na świecie. Zazwyczaj baby shower organizują najbliższe koleżanki przyszłej mamy. To właśnie one dbają także o oprawę wizualną przyjęcia, słodkie przekąski (często tematycznie powiązane z charakterem imprezy), napoje, kawę czy gry i zabawy nawiązujące do macierzyństwa. Najważniejszym punktem przyjęcia jest tort oraz prezenty, które mają pomóc przyszłej mamie w opiece nad noworodkiem. Co kupić na baby shower? Rozwiązań jest kilka: możesz złożyć się z pozostałymi osobami i kupić jeden wspólny prezent, wybrać propozycje z listy (dzięki temu unikniecie zdublowania upominków) lub postawić na spontaniczny podarunek, który kupiony nawet przez kilka innych osób, będzie wykorzystany do opieki nad dzieckiem.

Co kupić na baby shower: zestaw dla noworodka

Nie masz pomysłu, co kupić przyszłej mamie na baby shower? Świetnym rozwiązaniem są gotowe i uniwersalne zestawy dla noworodków (znajdziesz je np. na https://bambiboo.eu/13-pomysl-na-prezent).

 • Zestaw pieluszek wielorazowych i wkładów z bambusa – jeśli nie masz pomysłu na prezent dla niemowlaka, to taki zestaw będzie strzałem w dziesiątkę. Pieluszki tego typu są dobrym sposobem na ochronę naszej planety. Po zabrudzeniu, zarówno pieluszkę, jak i wkład chłonny wystarczy wyprać, wysuszyć i użyć ponownie. To doskonała propozycja dla każdej mamy, która szuka ekonomicznego rozwiązania, by chronić delikatną skórę swojego dziecka i środowisko naturalne. Wkłady wielorazowe posiadają kilka warstw (w tym zewnętrzną warstwę bambusową), dzięki czemu są wyjątkowo chłonne i przyjemne dla bobasa. Co więcej, są bardzo wygodne do prania oraz szybko wysychają. Do zestawu dobrze, aby była dołączona specjalna torba wet bag na brudne pieluszki – najlepiej zamykana na zamek błyskawiczny, dzięki czemu zapachy nie będą przedostawały się na zewnątrz.
 • Zestaw dla noworodka z elementami wyprawki – idealnym pomysłem na prezent na baby shower może być praktyczny zestaw zamknięty w eleganckim, ekologicznym pudełku. Nie powinno zabraknąć w nim jednorazowych pieluszek z włóknem bambusowym, wielofunkcyjnej pieluszki z wiskozy bambusowej (można stosować ją także jako chustę podczas karmienia piersią), chusteczek nawilżanych oraz pieluszki wielorazowej z wkładem z mikrofibry. Taki zestaw z pewnością pomoże przyszłej mamie zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia bobasa.

Co kupić przyszłej mamie?

Najlepsze prezenty to praktyczne prezenty. O ile zestaw dla noworodka będzie idealnym pomysłem na baby shower, o tyle najbardziej skorzysta z niego maluch, który dopiero niebawem się urodzi. Warto więc dodatkowo pomyśleć o tym, by przyszłej mamie podarować coś, z czego będzie mogła skorzystać wyłącznie ona. Może to być bon na masaż lub karta podarunkowa do kosmetyczki, u której będzie mogła się odprężyć i zrelaksować przed porodem. Doskonałym pomysłem na niebanalny prezent będzie także sesja ciążowa, zestaw kosmetyków, ładny szlafrok oraz wygodna bielizna do karmienia malca.

Dodatkowe pomysły na prezent dla niemowlaka

Wiesz już, że jednym z najbardziej praktycznych pomysłów na prezent na baby shower są gotowe zestawy dla noworodków. Jeśli jednak chciałabyś taki zestaw wzbogacić o kilka dodatkowych elementów, możesz dokupić:

 • ubranka – ich nigdy za wiele. Wybierz body, śpioszki, czapeczkę i skarpetki – najlepiej w większym rozmiarze, by pasowały, gdy dziecko nieco podrośnie;
 • przytulanki – to coś w sam raz dla każdego bobasa. Swoją przytulankę będzie mógł tulić, gryźć i z nią spać;
 • kocyk – ażurowy czy polarowy – to bez znaczenia. Kocyki przydają się do wózka, łóżeczka, samochodu i do otulenia dziecka np. podczas wspólnego spaceru.

Artykuł sponsorowany.