Stany zapalne zatok – ich przyczyny i leczenie

0
Stany zapalne zatok – ich przyczyny i leczenie

Zatoki przynosowe to jamy wypełnione powietrzem, zlokalizowanymi w kościach trzewioczaszki. Wyściełane są błoną śluzową i mają połączenie z jamą nosową, dzięki czemu spełniają między innymi funkcje oddechową i węchową. Powietrze wdychane nosem przepływa przez zatoki, gdzie jest oczyszczane, ogrzewane i nawilżane. Zatoki przynosowe ochraniają także mózgoczaszkę przed urazami oraz spełniają funkcję termoizolacyjną dla oczodołu oraz czaszki. Aby zatoki funkcjonowały prawidłowo muszą produkować śluz, który pozwala na ich samooczyszczanie. Stany zapalne błony śluzowej i nadmierne produkowanie wydzieliny prowadzą do jej zalegania w zatokach, co zwiększa ciśnienie i jest przyczyną zatokowego bólu głowy.

Wybieramy szafkę pod umywalkę

0
Wybieramy szafkę pod umywalkę

Przy urządzaniu przestrzeni łazienki, toalety, a tym bardziej pokoju kąpielowego z prawdziwego zdarzenia, w końcu przychodzi czas, że musisz wybrać odpowiednie meble. O ile nie decydujesz się na umywalkę na nodze, możesz wybrać szafkę, którą umieścisz pod umywalką. To doskonałe miejsce do przechowywania wielu kosmetyków, detergentów, a także ręczników czy środków higienicznych. Jakie rodzaje szafek pod umywalkę możesz brać pod uwagę?

Kryteria wyboru szafek pod umywalkę

Szafka łazienkowa z umywalką powinna być nie tylko estetyczna, dopasowana do stylu aranżacji łazienki, ale jednocześnie jak najbardziej funkcjonalna. To schowek, który może pomieścić sporo niezbędnych w łazience przedmiotów. Funkcjonalność szafek pod umywalkę przejawia się w tym, że są pojemne i pozwalają schować w nich wszystko, co tylko zechcesz.

Meble łazienkowe powinny być inne, niż te przeznaczone do salonu czy sypialni. Chodzi tu o warunki, jakie panują w takim pomieszczeniu. Większy poziom wilgoci powoduje, że płyty, z których robione są meble łazienkowe muszą być w pełni odporne na wilgoć. Zwróć uwagę przy ich kupowaniu, czy mają solidne wykończenie powierzchni.

Wielkość twojej łazienki ma kluczowe znaczenie przy wyborze szafek pod umywalkę. Jeśli masz niewielką łazienkę, wybierz wąską umywalkę z szufladami, w których będziesz mógł przechowywać drobne kosmetyki i przybory toaletowe. Jeśli z kolei masz dużą łazienkę, może będziesz mógł zastosować dwie duże szafki pod umywalkami – w takim wypadku dla dorosłych domowników możesz zapewnić oddzielną umywalkę.

Typy szafek pod umywalkę

Duży wybór szafek pod umywalkę sprawia, że trudniej ci będzie wybrać tylko jedną taką szafkę. Zanim jednak do tego dojdzie, powinieneś zastanowić się nad tym, jaką chcesz umywalkę w łazience. Do wyboru masz umywalki montowane do ściany i nablatowe, które pozwalają zrezygnować z postumentu, przez co będzie można w pełni wykorzystać przestrzeń znajdującą się pod umywalką. W małych łazienkach z kolei najlepszym rozwiązaniem będzie umywalka mocowana do ściany, często sprzedawana w komplecie z szafką – tutaj masz do wyboru szafki stojące lub wiszące. Szafka nie wystaje poza krawędzie umywalki.

Nowoczesne i funkcjonalne są umywalki stawiane na blat, nazywane nablatowymi, które pozwalają uzyskać dodatkową powierzchnię do odkładania kosmetyków i przyborów toaletowych. To jednak rozwiązanie do większy łazienek – rzadko kiedy można je wykorzystać, jeśli jesteś właścicielem małego mieszkania.

Ciekawym rozwiązaniem są szafki pod umywalkę z szufladą, w których z góry widać całą zawartość i łatwo w nich zorganizować miejsce do przechowywania kosmetyków i przyborów toaletowych.

Jaki styl mebli łazienkowych wybrać?

Warto dostosować wygląd mebli łazienkowych, w tym szafek pod umywalki do stylu aranżacji tego pomieszczenia. W ostatnich latach największą popularnością cieszą się nowoczesne aranżacje, z prostymi, geometrycznymi elementami i formami. Pojawiają się w nich m.in. prostokątne umywalki, do których łatwo dobrać minimalistyczną szafkę w neutralnym kolorze – białym, szarym lub czarnym. Jeśli szafka jest lakierowana na wysoki połysk, musisz liczyć się z tym, że będziesz musiał włożyć sporo energii w to, żeby nie było na niej widać odcisków palców lub smug i kropelek wody.

Eleganckie wzornictwo pozwala na dostosowanie szafki w stylu tradycyjnym do łazienki z elementami przywodzącymi na myśl klasykę. Do takich szafek dobierz ozdobne uchwyty, spójne z wyglądem armatury w łazience, dzięki czemu efekt powinien być zadowalający.

Jakie foteliki samochodowe dla niemowlaków?

0
Jakie foteliki samochodowe dla niemowlaków

Przyszedł czas na pierwszą samochodową wyprawę z waszą pociechą? W takim wypadku przyda wam się krótki przewodnik po najważniejszym elemencie zabezpieczenia w czasie podróży, a mianowicie fotelikach samochodowych. Zapraszamy do lektury wszystkich zatroskanych rodziców, a szczególnie tych, którzy szykują się do podróży z niemowlakiem.

Bez fotelików ani rusz!

Maksymalne bezpieczeństwo i komfort dzieci w czasie jazdy samochodem, to priorytet każdego rodzica. To kwestia niezwykle ważna na wszystkich etapach rozwoju pociechy, jednak w pierwszych miesiącach życia, nabiera ona szczególnej wagi i ostrości. To bowiem czas, kiedy mały organizm gwałtownie się rozwija, a także jest szczególnie narażony na urazy oraz wady rozwojowe, które w przyszłości mogą zaowocować poważnymi problemami zdrowotnymi. Dlatego też powinniśmy dobierać foteliki jak najrozważniej, nie szczędząc ani czasu, ani środków, gdyż – jak powszechnie wiadomo – zdrowie naszych pociech jest bezcenne. Nie sięgajmy zatem po akcesoria z nieznanych, niepewnych źródeł. Obecnie w internecie znajdziemy wiele profesjonalnych sklepów, w rodzaju centrumfotelikow.pl/k/foteliki-samochodowe, które mogą zagwarantować nam wysoką jakość swoich sprzętów. Przed podjęciem decyzji zawsze warto wybrać się do sklepu stacjonarnego, aby tam wypróbować dany model. Aby to zrobić, powinniśmy jednak posiadać podstawową wiedzę na ich temat. Poniżej przedstawiamy główne kryteria, które pomogą wam wybrać najlepszy model siedziska dla waszych milusińskich.

Kategoria wiekowa

Przede wszystkim musimy być świadomi, że poszukujemy fotelika w kategorii wagowej 0-13 kg, gdyż to właśnie ona przeznaczona jest dla najmłodszych dzieci. Dobrze dobrany model z tego przedziału wagowego, posłuży nam z powodzeniem przez cały pierwszy rok spędzony z maluchem. Nie rekomendujemy sięgania po siedziska do 18 kg, gdyż nie zawsze są one dostosowane do potrzeb niemowląt, a także po modele 0-10 kg, gdyż mogą one bardzo szybko stać się bezużyteczne.

Tylko najwyższe oceny

Druga kluczowa sprawa to oceny, uzyskiwane na podstawie pozytywnego przejścia testów bezpieczeństwa. Mają one duże znaczenie przy wyborze wszystkich modeli, nie tylko tych przeznaczonych dla noworodków, ale to właśnie w ich przypadku, są wyjątkowo ważne. Jak orientować się w gąszczu enigmatycznych oznaczeń? W pierwszej kolejności zwróćmy uwagę na wyniki testów OEAMTC oraz ADAC, ponieważ stanowią one najważniejsze z egzaminów, jakim zostają poddane siedziska. Nie musimy chyba mówić, że warto sięgać wyłącznie po modele z najwyższymi ocenami?

Uprząż

Szczególnie istotnym elementem każdego siedziska są jego pasy. Na rynku spotykamy modele wyposażone w uprzęże 3-punktowe, a także 5-punktowe, z których to bardziej rekomendowane są te drugie. Bez względu jednak na to, jaki rodzaj uprzęży posiada fotelik, pamiętajmy zawsze o jej dobrym zapięciu.

Tyłem do kierunku jazdy (RWF)

Na koniec ważna informacja dla zupełnie niewtajemniczonych, a więc dla większości rodziców, bowiem jak wiadomo do tej roli nie sposób się przygotować 😉 : Siedziska samochodowe dla noworodków (0 – 13 kg, a często i dłużej) są zawsze siedziskami typu RWF, a więc montowanymi tyłem do kierunku jazdy. Ma na to wpływ specyficzna budowa ciała nowonarodzonych dzieci, które w początkowym okresie życia łatwiej chronić na drodze właśnie poprzez takie umieszczenie fotelika.

Kierowanie się powyższymi kryteriami przy wyborze fotelików samochodowych, gwarantuje nie tylko bezpieczeństwo i komfort naszych pociech, ale również nasz spokój ducha w czasie jazdy autem. Dlatego też zawsze warto o nich pamiętać przed wybraniem się do sklepu.

Jak rozpoznać objawy ząbkowania?

0
Jak rozpoznać objawy ząbkowania?

Ząbkowanie, czyli wyrzynanie się zębów mlecznych, u donoszonych niemowląt rozpoczyna się zwykle między 5 a 10 miesiącem życia dziecka. U wcześniaków proces ten może przebiegać nieco później. O opóźnionym ząbkowaniu mówimy wtedy, gdy pierwszy ząb nie pojawia się przed ukończeniem przez dziecko 12 miesiąca życia. Jeżeli chodzi o kolejność wyrzynania się mleczaków, na początku możemy spodziewać się siekaczy przyśrodkowych, czyli jedynek. W następnej kolejności pojawiają się odpowiednio: siekacze boczne – dwójki, trzonowce pierwsze – czwórki oraz kły, czyli trójki. Piątki, czyli trzonowce drugie, wyrzynają się około 2-3 roku życia dziecka.

Na co zwrócić uwagę kupując wózki dla dzieci?

0
Na co zwrócić uwagę kupując wózki dla dzieci?

Rodzie kompletujący niezbędne wyposażenie dla swojego pierwszego dziecka mają spory problem z tym, które wózki dziecięce wybrać. Sprawy nie ułatwiają nie tylko z pozoru podobne, jednak zdecydowanie różniące się ceną modele wielu różnych producentów, ale też poszczególne typy wózków, czego przykładem jest gondola spacerówka lub wózki typu parasolka.

Wybór wózka dla dziecka

Pierwszą rzeczą jaką warto przemyśleć jest to czy kupi się nowy wózek czy też dla niewielkich oszczędności wybierze coś z drugiej ręki.

Różnice w cenach nie są jednak wysokie, więc dla zapewnienia odpowiedniego komfortu dużo lepiej jest jednak wybrać wózek prosto ze sklepu, który będzie objęty gwarancją.

Warto też pamiętać, że producenci wózków przez cały czas ulepszają swoje projekty, dzięki czemu mają one lepszy design, są lżejsze i zarazem bezpieczniejsze. Tym samym wózek spacerowy z tego roku może być nieporównywalnie lepszy niż podobny model sprzed kilku lat.

Polecani producenci wózków

W przypadku akcesoriów dla dzieci wybór dobrego producenta wiąże się z reguły z lepszą jakością i niezawodnością. Sięgając zatem po rozwiązania takich firm jak Baby Jogger z pewnością będzie się zadowolonym z zakupu. Jest to firma, która od wielu lat opracowuje wózki dla dzieci, więc doskonale wie, czego oczekują klienci.

Kolejnym wartym polecenia producentem jest Maxi Cosi. Nieco wyższa cena asortymentu tego producenta jest zdaniem klientów jak najbardziej uzasadniona.

Wielofunkcyjne wózki dla dzieci

Ze względu na to, że dzieci początkowo rosną bardzo szybo, niektórzy rodzice decydują się co jakiś czas zmieniać wózki. W dodatku inny wózek będzie odpowiedni do tego, aby zabrać go ze sobą w podróż autem, a jeszcze inny sprawdzi się podczas spacerów. Nie jest to jednak zbyt ekonomiczne podejście i naraża rodziców na niepotrzebne wydatki.

Warto więc skorzystać z tego, że można obecnie kupić wózki wielofunkcyjne, które sprawdzą się w każdej sytuacji. Takie wózki kosztują co prawda więcej, jednak jest to zakup na lata.

Wózki z atestem Państwowego Zakładu Higieny

Zanim wybierze się konkretny model należy sprawdzić czy wózki dziecięce wielofunkcyjne danej firmy spełniają niezbędne normy i posiadają atest Państwowego Zakładu Higieny. Symbolizuje go duża litera B wpisana w trójkąt, dzięki czemu łatwo to zweryfikować. Zdecydowanie nie warto nawet myśleć o zakupie wózka, który nie posiada tego typu oznaczenia, bo nie będzie odpowiednio bezpieczny.

Wielkość kółek w wózku dziecięcym

Jednym z często pomijanych, a zarazem bardzo wpływających na komfort elementów wózka jest rozmiar kół. Jest to szczególnie ważne jeżeli klient wybiera 3w1 wózki, które będzie wykorzystywał przez cały czas. Kółka wózka powinny być skrętne, a dodatkowo należy wybrać model, w którym te elementy będzie można zablokować.

Dodatkowo lepiej jest wybrać nowy wózek z dużymi pompowanymi kółkami, gdyż dzięki temu będzie można nim komfortowo jeździć po każdej nawierzchni.

Jakie wybrać wymiary wózka?

Porównując różne wózki nie można zapominać o sprawdzeniu ich wagi, zwłaszcza jeżeli mają być wygodne w prowadzeniu. Wózki spacerowe będą nieporównywalnie lżejsze, jednak nie będą dawały dziecku takiego komfortu jak wózek głęboki.

Tańsze modele wózków

Nie jest na szczęście prawdą, że bez wydania kilku tysięcy wózków nie da się kupić niczego dobrego, szczególnie że wiele firm posiada modele w cenach 399 000 czy też 899 00. Z firm, które oferują tańsze, ale tak samo dobre wózki można wymienić między innymi Baby Monsters, które posiadają bardzo ciekawy design,

Co kupić przed urodzeniem dziecka?

Oprócz zakupu wózka, rodzice powinny pamiętać również o tym, aby wybrać bezpieczne foteliki samochodowe, które pozwolą na podróżowanie autem z małym dzieckiem. Tego typu zakup należy zrobić z uwzględnieniem wzrostu oraz wagi dziecka. W przypadku wątpliwości związanych z zakupem zawsze można poradzić się sprzedawcy lub po prostu skorzystać z informacji opublikowanych przez producenta wózka.

Podobnie jest jeżeli klient chce kupić wspomniane już wózki spacerowe i mieć gwarancję, że zakup spełni jego oczekiwania oraz zapewni dziecku bezpieczeństwo.

Jednym z lepszych producentów takich fotelików jest firma Britax Romer. Jej konkurencja nie oferuje podobnych technologii, przez co foteliki samochodowe innych firm mogą pozostawiać wiele do życzenia i nie być

Bezpieczne wózki dziecięce

Pomimo tego, że wózek wielofunkcyjny w cenie 299 00 może niektórym rodzicom wydawać się drogi, to jednak nie można oszczędzać na takich rozwiązaniach. Dodatkowo kupując porządny sprzęt będzie się z niego korzystało całymi latami, czego przykładem są wózki bliźniacze, z których część dostępna jest już w cenie 799 00.

Ubranka i zabawki dla dzieci

Ciekawe ubranka (w tym śpiworki dla dzieci) oferuje natomiast Elodie Details, a jeżeli rodzice chcą mieć pewność, że wybrane przez nich zabawki będą odpowiednie dla małego dziecka, to można postawić na produkty Fisher Price. Dla rodziców, którzy chcą mieć pewność, że dziecku nic nie jest, idealnym zakupem są nianie elektroniczne. NIe można również zapominać o zakupie krzesełka do karmienia marki Safety 1st, gdyż bez niego trudno będzie dziecku podawać jedzenie.

Promocje na wózki dla dzieci

Bardzo często zamawiając wózek wielofunkcyjny od takich producentów jak Abc Design można otrzymać atrakcyjne dodatki, czego przykładem jest torba do wózka. Wbrew pozorom jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, dzięki któremu smoczki i gryzaki można mieć zawsze przy sobie, podobnie zresztą jak wszystkie inne akcesoria potrzebne podczas spaceru z dzieckiem. Szukając ciekawych ofert warto zwrócić uwagę na firmy typu Zuma Kids oraz Peg Perego, które często organizują takie promocje.

Pomoc w doborze wózka

Bebetto Holland czy inna firma? Wózek 3w1 czy spacerówka? Takich pytań rodzice zadają sobie naprawdę wiele, dlatego zawsze warto pamiętać, że na stronie wozkidladzieci.com.pl można znaleźć wiele przydatnych informacji. Dzięki nim kupi się nie tylko spacerowe wózki, które będą warte swojej ceny, ale też będzie można znaleźć rozwiązania marek Milly Mally w najbardziej przystępnych cenach. Opisywane są tam wszystkie modele wózków dziecięcych

Wymarzony pokój dla dziecka

Mając już wybrany lub zakupiony fotelik samochodowy, wózek Euro Cart oraz akcesoria z bogatej oferty takich firm jak La Millou, które oferują świetne śpiworki i inne rozwiązania, można się zabrać za pokój dziecięcy. Jego urządzenie to jednak całkiem inny temat, więc najlepiej zacząć od zapoznania się z poradami, które można znaleźć w internecie, aby uniknąć nietrafionych decyzji oraz wydatków.

Maszyna do waty cukrowej – oryginalna atrakcja na przyjęcie dla najmłodszych

0
Maszyna do waty cukrowej – oryginalna atrakcja na przyjęcie dla najmłodszych

Wata cukrowa to jedno z niezapominanych słodkości, które nieodłącznie kojarzą się nam ze smakiem dzieciństwa. Jej ciekawy wygląd oraz słodki smak przywołują na myśl beztroskie chwile oraz sprawiają, że choć przez chwilę możemy poczuć się jak dzieci. Watę cukrową kochają bowiem nie tylko dzieci, ale także dorośli. Urządzając domowe przyjęcie dla najmłodszych warto zaopatrzyć się w praktyczną maszynę do waty cukrowej oraz samodzielnie przygotować ten słodki przysmak, którego smak pokochają zarówno duzi, jak i mali uczestnicy naszej zabawy.

Pomoc psychologa – temat tabu?

0
Pomoc psychologa - temat tabu?

Naszą planetę zamieszkuje około 7,53 miliarda ludzi. A każdy z nich jest inny i to nie tylko pod względem fizycznym ale także pod względem psychicznym. Lubimy różne rzeczy, różnych rzeczy też się boimy. Na jednej osobie rozgwieżdżone niebo robi wrażenie a na innej nie. Niektórzy są podatni na wpadanie w nałogi – inni nie. Aż wreszcie jedni są w stanie poradzić sobie z życiem i problemami jakie ono przynosi a inni już nie…

W społeczeństwie są ludzie, którzy potrafią i chcą pomóc osobie, której kondycja psychiczna jest słabsza, która sobie z czymś nie radzi. Są to wykształceni psycholodzy i psychiatrzy. Jest ich stosunkowo dużo i dostęp do takiej pomoc jest dość łatwy. Problem tkwi w tym, że nie chcemy przed samym sobą się przyznać, ze takiej pomocy potrzebujemy lub jeżeli już się zdobędziemy na odwagę to ukrywamy wizyty w sekrecie. Dlaczego?

Jak komentuje specjalista ze strony https://www.mywayclinic.online/pl – winne jest temu pewne tabu stworzone wokół tego tematu, stereotypy i łatki przyklejane przez społeczeństwo do ludzi korzystających z tego rodzaju pomocy. Jak to zwykle bywa – wynikają one z niewiedzy i zwykłej ludzkiej zawiści. Z racji, że wielu ludzi zanim coś zrobi to zastanawia się „a co inni powiedzą” wiele potrzebujących pomocy psychologa nie decyduje się na nią.

Jednak żyjemy w dobie Internetu. A w internecie przecież jest wszystko – więc często bezpieczniej czując się w domu przy komputerze, ludzie sprawdzają czy psycholog przez internet może pomóc.
Oczywistym jest że psychoterapeuta online jest w pewien sposób ograniczony – nie widzi reakcji pacjenta, nie może nawiązać tej wyjątkowej więzi twarzą w twarz ale przynajmniej w efekcie sesji internetowych może zachęcić do wizyty w rzeczywistości.

Mimo tych ograniczeń, z których zdają sobie sprawy obie strony psycholog online zrobi wszystko aby wstyd przed prawdziwą wizytą nie przeszkodził w normalnym życiu. Smutny jest fakt jak wielki wpływ na nasze życie, na jego jakość i styl ma opinia publiczna, która w żadnych wypadku nie powinna być czynnikiem, który wpływa na szczęście w życiu lub jego brak.

Jak bezpiecznie schudnąć?

0
Jak bezpiecznie schudnąć?

Utrzymanie prawidłowej masy ciała jest tak samo ważne przed ciążą, jak i po niej. Bezpieczne przygotowanie się do ciąży powinno zakładać osiągnięcie i utrzymanie odpowiedniej wagi. O odchudzaniu warto jednak pomyśleć o wcześniej. Bezpośrednie stosowanie diety przed ciążą nie jest dobrym rozwiązaniem. Jeśli chcemy świadomie przygotować się do roli mamy, to cały proces powinnyśmy rozpocząć dużo wcześniej. 

Ciąża a waga

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety. Czas też szczególnie wymagający. Czas, w którym z miesiąca na miesiąc przybieramy na wadze, a nasze nogi noszą nie tylko nas, ale i nienarodzone jeszcze dziecko. W tym okresie nie ma mowy oczywiście o dietach odchudzających, aczkolwiek warto, aby prowadzić w ciąży zdrowe odżywianie i nie ulegać każdej, nawet najmniejszej zachciance. Kontrola wagi powinna być jednak ważnym etapem przygotowawczym do ciąży. Jeśli mamy stwierdzoną nadwagę lub otyłość warto, zanim zaczniemy myśleć o zajściu w ciążę, zredukować liczbę kilogramów. Dlaczego? Ponieważ otyłość lub nadwaga w ciąży będą się jedynie maksymalizować, a za zbyt dużą wagą mogą iść również choroby. Bardziej dokuczliwa okazać się może opuchlizna nóg, rośnie ryzyko cukrzycy i pogorszenia ogólnego stanu zdrowia. Im mniej tych dodatkowych kilogramów przed ciążą, tym mniejsze ryzyko wielu niebezpieczeństw dla zdrowia i życia mamy oraz dziecka.

Jaka dieta?

Każda dieta powinna być bezpieczna. Porady dietetyczne nie zawsze są skuteczne, a przede wszystkim zdrowe. Powinno się do nich podchodzić z duża rezerwą. Absolutnie odradza się odchodzenie restrykcyjne, eliminacyjne diety. W przypadku kobiet, które w nieodległej przyszłości myślą o zajściu w ciążę jest to szczególnie ważne, ponieważ dieta eliminacyjna często pozbawia nas ważnych składników odżywczych, witamin i minerałów, które kluczowe będą dla utrzymania ciąży. Warto więc postawić na przemyślane rozwiązania. Jednym z nich jest dieta Kalibra (https://dietakalibra.pl/dieta-sdm/), czyli odchudzanie oparte na  metodzie naukowej prof. George’a L. Blackburna.  To dieta bazująca na protokole VLCKD – diety normobiałkowej o niskiej zawartości węglowodanów. Zawiera ona odpowiednią i niezbędną dla organizmu ilość białka, co w przypadku kobiet planujących ciążę jest bardzo ważne, redukuje natomiast ilość węglowodanów, które w dużej mierze odpowiadają za przyrost wagi. Co ciekawe, dieta Kalibra jest niezwykle prosta, ponieważ opiera się na gotowych produktach (https://dietakalibra.pl/produkty/), które można zamówić po odpowiednich konsultacjach z dietetykiem i analizie badań ogólnych stanu organizmu. Dzięki takiemu rozwiązaniu łatwo i szybko można stracić dodatkowe kilogramy. Dzięki ułożeniu diety w trzy fazy: redukcji, przejściowej i podtrzymującej, zminimalizowane zostaje ryzyko efektu jo-jo.

Więcej o diecie można przeczytać na https://dietakalibra.pl/

Pościel – zadbajmy o nasz dobry sen

0
Pościel - zadbajmy o nasz dobry sen

Od pewnego czasu coraz uważniej przyglądamy się temu jak negatywnie na nasze zdrowie i samopoczucie wpływają chemiczne składniki zawarte w żywności i kosmetykach. Niestety, nadal zapominamy o tym, że problem ten dotyczy również tekstyliów; ubrań, ale również pościeli.

Ponieważ w łóżku spędzamy prawie jedną trzecią naszego życia, warto zadbać o to, by czas poświęcony na regenerację rzeczywiście dobrze nam służył. Wybierajmy dobre jakościowo materace, pidżamy i pościele. Nie dajmy się zwieść feerii kolorów na syntetycznych materiałach. Może są one barwne i zdarza się, że nie trzeba ich prasować, jednak na dłuższą metę mają więcej wad niż zalet.

Najpopularniejszymi włóknami syntetycznymi, z których szyje się pościele są: poliestry, poliamidy i akryle. Warto wiedzieć, że włókna te w dużej części wytwarzane są z ropy naftowej i jej pochodnych. Niejednokrotnie materiały te powstają dosłownie z plastikowych odpadków. Jeśli pomyślimy, że w ten właśnie sposób powstaje nasza pościel, to czy chętnie wieczorem podążymy do łóżka? Raczej nie.

Oprócz zniechęcającego procesu produkcji włókna te charakteryzują się następującymi mankamentami:

  • Cechuje je (a zwłaszcza poliester) bardzo niska higroskopijność. Oznacza to, że mają niewielką zdolność do pochłaniania wilgoci z otoczenia i naszej skóry. Dlatego pod pościelą wykonaną z tego typu materiałów będzie nam nieprzyjemnie gorąco.
  • Ze względu na niską zdolność do pochłania wilgoci z otoczenia włókna te powodują większą potliwość, a co za tym idzie nie są zbyt higieniczne. Na dłuższą metę spanie w tego typu pościeli może skutkować problemami dermatologicznymi (zwłaszcza u dzieci, których skóra jest bardziej wrażliwa).
  • Są niezwykle łatwopalne. Posiadając syntetyczną pościel dobrze byłoby zrezygnować z romantycznych wieczorów przy świecach w jej pobliżu.
  • Nie są one biodegradowalne i sprawiają trudności przy utylizacji. Zatruwają więc nasze środowisko nie tylko w trakcie produkcji, ale i po użyciu.
  • Łatwo się elektryzują. Sprawia to, że niczym magnes przyciągają kurz, brud i roztocza, nie mówiąc już o naszych włosach i ubraniach. Nie jest miło spać w pościeli, która już po kilku dniach oblepiona jest kurzem.

Powyższe cechy włókien syntetycznych powinny nas skutecznie odstraszyć od ich użytkowania, szczególnie w produktach, które bezpośrednio stykają się z naszą skóra.

Przy wyborze pościeli należy zwrócić uwagę, by jej skład był jak najbardziej naturalny. Dobrym wyborem będzie bawełna, która jest przewiewna, pochłania wilgoć i nie uczula. Na rynku dostępne są pościele ze znakomitej jakościowo bawełny o pięknych wzorach. Produkty te są nie tylko dobre gatunkowo, ale i niezwykle estetyczne. Możemy pokusić się również o zakup pościeli z jedwabiu, lnu lub włókna bambusowego. Artykuły takie najczęściej są znakomite jakościowo, jednak wymagają większej troski w trakcie eksploatowania.

Sen daje nam siłę do stawiania czoła wyzwaniom codzienności. Dbając o jakość naszej pościeli, dbamy o nasz dobry sen, wybierajmy więc świadomie i w zgodzie z naturą! Dobrych snów!

Tekst powstał przy współpracy https://i-posciel.pl

Sylwester w Alpina Sport Muszyna – Tak wieczór się zaczyna…

0
Sylwester w Alpina Sport Muszyna - Tak wieczór się zaczyna…

W ubiegłym roku postanowiliśmy wysłać nasze dwie pociechy (Kacper lat 12 i Kuba lat 9) na letni obóz organizowany przez Alpina Sport Muszyna. Dzwoniliśmy do chłopaków codziennie, martwiąc się, jak sobie poradzą. Zupełnie niepotrzebnie – dzieciaki były zachwycone i miały tyle zajęć, że nie miały czasu za nami tęsknić.

Szczera radość dzieciaków i relacje z wyjazdu skłoniły nas do tego, żeby zdecydować się na wspólny sylwestrowy wyjazd. Wybraliśmy pokój o wyższym standardzie, w końcu raz do roku można sobie pozwolić 😉

Początek pobytu – osobiste powitanie przez gospodarza

Już na początek mieliśmy niespodziankę – zostaliśmy powitani przez gospodarza ubranego w ludowy strój. Dostaliśmy poczęstunek w postaci pysznego oscypka i bryndzy. Gospodarz dobrym zwyczajem uraczył nas śliwowicą. Dzieciaki mogły w tym czasie skosztować domowego ciasta. To był tylko początek.

Następnego dnia gospodarze zadbali o to, aby dowieźć nas na Szczawnik. Dotarliśmy pod sam wyciąg. Razem z dzieciakami zaznaliśmy trochę zimowego szaleństwa. Stawiałam swoje pierwsze kroki na nartach (mąż i chłopaki potrafili już jeździć). Obyło się bez kontuzji, choć zaliczyłam parę upadków.

Po wyczerpujących zjazdach udaliśmy się do domku grillowego. Kwaśnica i bigos były wspaniałe – miały pełny tradycyjny smak. Wieczorem czekał na nas kulig i góralskie ognisko na koniec.

Sylwestrowe szaleństwo i lampiony do nieba

W niedzielę 31 stycznia Sylwestra rozpoczęliśmy od wejścia na salę. Zostaliśmy życzliwie powitani przez obsługę. W cenie Sylwestra było pięć ciepłych posiłków, zimna płyta i oczywiście alkohol. Najbardziej spodobała nam się opcja Kinderbalu. Chłopaki byli pod opieką animatorki, która zadbała o to, aby miały atrakcyjnie zorganizowany czas. Do zabawy przygrywał nam DJ. Na kilka minut przez wybiciem północy złożyliśmy sobie życzenia z innymi uczestnikami imprezy i wyszliśmy na zewnątrz. O północy do rozgwieżdżonego nieba poleciały lampiony. Potem przyszedł czas na wspólne tańce przeplatane co jakiś czas ciepłym daniem i niewielką ilością alkoholu. W końcu byliśmy tu z dzieciakami J Generalnie z tego, co się dowiedzieliśmy drugiego dnia, impreza trwała do 3 nad razem, ale my już byliśmy tak zmęczeni, że chwilę po 2 udaliśmy się do pokoju. Spaliśmy jak susły 😉

Alpina Sport – opinie na forum

Opinie gości po sylwestrze były znakomite. Z czystym sumieniem możemy polecić pobyt w Alpina Sport w Muszynie. Nowy Rok rozpoczęliśmy pobytem w gorącej saunie, która przywróciła nas na nogi po całonocnej zabawie. Pobyt wspominamy bardzo dobrze i jeśli mielibyśmy z rodziną znowu zawitać do Muszyny, bez wahania wybralibyśmy ten ośrodek.

Z tego co wiemy, goście po Sylwestrze w Alpinie chętnie posyłają swoje pociechy do Muszyny na obozy letnie – tenisowe i przygodowe oraz zielone szkoły. Jeśli ktoś chce zerknąć na całą ofertą, powinien wejść na stronę https://www.alpinasport.pl/.