KARMIENIE PIERSIĄ A DIETA MATKI

0
KARMIENIE PIERSIĄ A DIETA MATKI

Macierzyństwo jest wyjątkowym czasem w życiu każdej kobiety. Wiąże się z ogromem miłości, ale też nowymi obowiązkami. Mamy chcą jak najlepiej dla swoich dzieci, dlatego od samego początku stawiają na dbanie o zdrowie swoich pociech.

Płyta gazowa bez płomieni – Sprawdzone rozwiązanie do Twojej kuchni

0
Płyta gazowa bez płomieni - Sprawdzone rozwiązanie do Twojej kuchni

Płyty gazowe bez płomieni to polska innowacja, która ma szanse odmienić kuchnie na całym świecie. Na czym polega to rozwiązanie? Czemu warto się na nie zdecydować?

 1. Płyty gazowe bez płomieni: jak działają?
 2. Dlaczego warto zdecydować się na płytę gazową bez płomieni?

Wielu z nas nie może przekonać się do kuchenek elektrycznych. Po pierwsze dlatego, że gotowanie na gazie ma niepowtarzalny urok, którego zapewnią nam ani tradycyjne elektryczne palniki, ani też płyty indukcyjne. Nie bez znaczenia są też kwestie ekonomiczne i ekologiczne – gaz jest nadal najtańszym paliwem dla domowej kuchenki, a przy jego spalaniu powstają niewielkie ilości niebezpiecznych dla środowiska gazów.

Kuchnie gazowe nie są jednak pozbawione wad. Najczęściej wymieniana to bezpieczeństwo – ulatniające się spaliny zawierające tlenek węgla w nieodpowiednio wentylowanych pomieszczeniach mogą stwarzać zagrożenie zaczadzenia. Warto wspomnieć także o problemach, jakie mogą sprawiać utrzymanie kuchni w czystości. Na kuchenkach gazowych łatwo osadza się brud, tworząc nieestetyczne, trudne do usunięcia tłuste zacieki.

Kompromisem między bezpieczeństwem i wygodą palników elektrycznych, a tanim użytkowaniem charakterystycznym dla kuchenek gazowych mogą być nowoczesne płyty gazowe. Wyjaśniamy, jak działa płyta gazowa bez płomieni oraz czemu warto zdecydować się na to od obecne na rynku, choć wciąż nieznane szeroko rozwiązanie.

Płyty gazowe bez płomieni: jak działają?

Płyta gazowa bez płomieni to wynalazek polskiej firmy Solgaz, który okazał się prawdziwą rewolucją w przygotowywaniu potraw. Są zasilane zwykłym gazem z sieci, a jednak nie dają płomienia, co dla wielu użytkowników może okazać się wielką zaletą (więcej na ten temat opowiemy za moment). Sercem bezpłomieniowej płyty gazowej są palniki ukryte pod szklaną nakładką. Wygląd takiego urządzenia przywodzi na myśl rozwiązania znane z płyt indukcyjnych. Na tym jednak podobieństwa się kończą – zasada działania jest bowiem zupełnie inna.

Jak działa płyta gazowa bez płomieni? Innowacja polega na zastosowaniu technologii katalitycznego spalania gazu. Odbywa się ono w bardzo wysokiej temperaturze – 800 stopni Celsjusza, nie zaś, jak w przypadku tradycyjnych kuchenek, maksymalnie 450 stopni. Omawiając działanie płyty gazowej bez płomieni nie sposób zapomnieć też o ponownym wykorzystaniu spalin i nadwyżki energii powstających podczas pracy palników. Te są użyte do nagrzania dodatkowych palników znajdujących się w każdej płycie polskiego producenta. Dowiedz się więcej na ten temat i sprawdź ofertę płyt gazowych do zabudowy na stronie producenta Solgaz – https://solgaz.eu/plyty-gazowe/.

Dlaczego warto zdecydować się na płytę gazową bez płomieni?

Zalety płyty gazowej bez płomieni sprawiają, że może ona stać się świetną alternatywą dla znanych dotychczas rozwiązań. Ułatwia utrzymanie kuchni w czystości, bo wysoka temperatura spalania gazu skutecznie minimalizuje ryzyko powstawania tłustych osadów. Poza tym ponowne wykorzystanie spalin pozwala zmniejszyć ilość tlenku węgla, a specjalna konstrukcja ewentualnym zapobiega wyciekom gazu.

Funkcje płyty gazowej bez płomieni takie jak obecność dodatkowych, zasilanych spalinami palników sprawiają też, że użytkowanie takiej kuchenki jest znacznie tańsze niż tradycyjnego, płomieniowego urządzenia. Oszczędności będą tym większe, że płyty Solgaz zużywają nawet połowę mniej gazu niż pozostałe rozwiązania.

Rozwiązania bezpłomieniowe docenisz także, jeśli cenisz minimalistyczny design. Płyta gazowa do zabudowy idealnie komponują się z wystrojem nowoczesnej kuchni, stanowiąc dobre uzupełnienie zarówno produkowanych seryjnie, jak realizowanych na zamówienie, mebli kuchennych.

Tort lodowy na urodziny

0
Tort lodowy na urodziny

Ci, którzy urodzili się latem, mają szczęście. Mogą zorganizować urodzinową imprezę w ogrodzie lub świętować ten dzień na pikniku w parku. Doskonałym pomysłem na urodzinowy tort latem jest tort lodowy.

Jak odzyskać przyjemność ze sfery intymnej?

0
Jak odzyskać przyjemność ze sfery intymnej?

Nowoczesne metody laserowe w służbie kobietom

Komfort i satysfakcja, czerpane z intymnej sfery naszego życia, są niezwykle istotne dla każdej kobiety. Wpływają one również znacząco na budowanie relacji z partnerem. Za poziom doznań oraz jakość kontaktów w sferze intymnej, odpowiada szereg czynników, z których najważniejsze to: elastyczność i rozciągnięcie mięśni dna miednicy (tzw. mięśni Kegla), budowa łechtaczki i warg sromowych oraz odpowiednie nawilżenie błony śluzowej pochwy . Wraz ze starzeniem się całego ciała kobiety, pogorszeniu ulega również stan pochwy. Przebyte porody naturalne, operacje, zabiegi ginekologiczne a także menopauza, ujemnie wpływają na ogólny stan pochwy.

W ostatnich latach, wraz z rozwojem metod chirurgii plastycznej, nastąpił również rozwój metod służących poprawie komfortu w sferze intymnej. Obecnie dostępne metody pozwalają na laserowe obkurczenie pochwy (laser Mona Lisa Touch), a także chirurgiczną korektę budowy łechtaczki i warg sromowych (labioplastyka).

Laserowe obkurczenie pochwy- dla kogo?

Z zabiegu laserowego obkurczania pochwy przy wykorzystaniu lasera Mona Lisa Touch mogą skorzystać wszystkie kobiety, odczuwające dyskomfort podczas zbliżeń intymnych spowodowany zbyt dużą średnicą pochwy bądź jej zbytnim wysuszeniem, a także pacjentki z problemem nietrzymania moczu. W czasie zabiegu, wprowadzony do pochwy laser, pobudza komórki włókien kolagenowych do regeneracji, poprawiając tym samym napięcie pochwy oraz jej nawilżenie. Zabieg ten jest całkowicie bezbolesny, dlatego nie ma potrzeby dodatkowego znieczulenia pacjentki. Jest to metoda bezpieczna, mało inwazyjna, nie wymagająca rekonwalescencji. Sam zabieg trwa kilka minut. Przed jego przeprowadzeniem należy wykonać badanie cytologiczne.

Labioplastyka, czyli gdy chcesz być „tam” piękniejsza

Chirurgiczna bądź laserowa korekta warg sromowych mniejszych i większych fachowo nazywana jest labioplastyką. Najczęstszym wskazaniem do wykonania tego zabiegu jest nadmierny rozrost warg sromowych, które zasłaniając wejście do pochwy oraz łechtaczkę, utrudniają pożycie oraz obniżają jego komfort. Korekta wielkości warg sromowych, pozwala na odsłonięcie łechtaczki, co wpływa na wzrost intensywności doznań. Zabieg ten przeprowadza się nie tylko z chęci poprawy jakości życia seksualnego. Nadmierny rozrost warg sromowych powoduje również dyskomfort podczas chodzenia, siedzenia oraz jazdy na rowerze. Część pacjentek decyduje się na zabieg labioplastyki również ze względów natury estetycznej- chcą, by każda część ich ciała była idealna. Zabieg labioplastyki wykonuje chirurg, po uprzedniej konsultacji z pacjentką. Labioplastykę przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, a rekonwalescencja po zabiegu trwa około tygodnia. Laserowa wersja tego zabiegu zmniejsza możliwość występowania blizn oraz skraca czas rekonwalescencji.

Co wziąć pod uwagę zatrudniając opiekunkę do dziecka?

0
Co wziąć pod uwagę zatrudniając opiekunkę do dziecka?

Decyzja o zatrudnieniu niani to dopiero początek drogi do powierzenia swojego dziecka opiekunce. Zanim to uczynimy, musimy rozważyć kilka kwestii i dopiero wtedy dokonać wyboru. Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę.

Pokój dziecka – jak stworzyć idealną przestrzeń dla pociechy?

0
Pokój dziecka – jak stworzyć idealną przestrzeń dla pociechy?

Rodzice muszą zapewnić swojemu dziecku jak najlepsze warunki już od dnia jego narodzin. Jedną z najważniejszych kwestii jest stworzenie przestrzeni, w której maluch będzie czuł się dobrze, komfortowo i bezpiecznie. Sprawdź, jak urządzić pokój dziecka, aby spełniał wszystkie te wymogi.

Jak nagradzać pracowników tak, by chcieli zostać w firmie?

0
Jak nagradzać pracowników tak, by chcieli zostać w firmie?

Coraz więcej przedsiębiorców narzeka na problemy z zatrudnieniem właściwych ludzi. Ciężko jest też utrzymać stały poziom zatrudnienia. Ciągła rotacja nie tylko sprawia problemy, ale też wiąże się z kosztami. Nowych pracowników przecież należy wyszkolić. Jak więc wynagradzać pracowników, by chcieli zostać we firmie?

Wynagrodzenie

Podstawowe wynagrodzenie za pracę to zbyt mało. To nie jest żadna nagroda dla pracownika, ani wyróżnienie. Wypłata jest czymś, co po prostu należy się za wykonywanie obowiązków. Jednym ze sposobów na zwiększenie zaangażowania pracowników jest wprowadzenie systemu premiowego. Uzyskanie dodatkowych pieniędzy powinno być uzależnione od otrzymanych wyników pracy. Próg powinien być wymagający, ale możliwy do osiągnięcia. Premia, której nikt nie otrzymuje ma działanie demotywujące i może przysporzyć pracodawcy więcej kłopotów niż pozytywnych skutków.

Benefity poza płacowe

Nigdzie nie jest powiedziane, że pracowników można wynagradzać jedynie pieniędzmi. Dobrze jest stosować dodatki (tzw. benefity), które nie polegają na przekazaniu pieniędzy od pracodawcy do pracownika. Najczęściej przyjmują one formę opieki zdrowotnej, zniżek, kart podarunkowych, czy karnetów na zajęcia sportowe. Ciekawą propozycją jest oferta https://nais.pl/. Pracownik w ramach nagrody może wybrać sobie taką ofertę jaka najbardziej go interesuje. Ich koszty pokrywane są przez pracodawcę. To dobry sposób też na organizowanie zbiórek dla współpracowników. Tworzenie zbiórek pożegnalnych, czy urodzinowych jest uciążliwe. Trzeba też mieć pomysł na prezent. Tymczasem, gdy pracownik dostanie za pośrednictwem portalu konkretną kwotę, to może wymienić ją na to, czego najbardziej potrzebuje. Wybór jest ogromny – począwszy od restauracji i księgarni, aż po oferty sklepów odzieżowych, jubilera, karnety na siłownię czy inne zajęcia sportowe oraz bilety do kina. Pracownik sam może decydować, na co chce przeznaczyć swoje pieniądze, więc z jego perspektywy jest to tożsame z dostaniem pieniędzy do ręki.

Jak wybrać fotelik samochodowy dla dziecka?

Jak wybrać fotelik samochodowy dla dziecka

Fotelik samochodowy dla dzieci to forma ubezpieczenia na życie – tak należy go postrzegać. Musi być on zawsze solidnym produktem. Dlatego nie ma możliwości, by iść w tej kwestii na łatwiznę. Fotelik do samochodu w najlepszej wersji powinien być dopasowany do wzrostu, wagi i wieku dziecka. Mało tego, wiele osób zapomina o tym, że foteliki bardzo często nie pasują do danych modeli samochodu. Montaż gra ogromną rolę. Źle przymocowane siedzisko dla naszej pociechy może w sytuacji zagrożenia nie uratować dziecka przed obrażeniami. Dlatego warto poświęcić sporo czasu nad studiowaniem norm bezpieczeństwa i technologii montażu. Wszystko po to, by poziom bezpieczeństwa w samochodzie był jak największy. Zobaczcie garść naszych porad, a na pewno fotelik samochodowy będzie świetnie się sprawdzał.

Fotelik samochodowy a wzrost i wiek

Foteliki różnią się ceną, rozmiarem czy tak prozaicznymi cechami jak kolor. Jednak najważniejsze na samym początku są normy dla fotelików samochodowych. Norma i-Size bierze pod uwagę głównie wzrost dziecka przy klasyfikacji produktów. Mamy także normę ECE R44/04, która grupuje dzieci w kategorie wagowe. i-Size jest znana pod inną, bardziej skomplikowaną nazwą – UN R129. Jest to standard europejski, który obowiązuje w całej Unii Europejskiej. Dzięki tej regulacji określono jeden z najważniejszych warunków przewozu dzieci w aucie. Chodzi oczywiście o obowiązku przewozu dzieci tyłem do kierunku jazdy aż do 15 miesiąca życia. Wadą i-Size jest to, że głównie bierze pod uwagę wzrost jako czynnik wyboru fotelika. Wiadomo przecież, że wybór fotelika i jego dopasowanie wagowe ma niebagatelne znaczenie, a BMI nawet u dzieci (czy ich postura) może robić  ogromną różnicę. Ta norma obowiązuje dla dzieci od 67 do 105 cm wzrostu.

Fotelik samochodowy 9-36

Regulacja ECE R44/04 to już zupełnie inna para kaloszy.
Foteliki zgodne z  tą normą dzielą się na grupy w zależności od wagi. Są także modele, których widełki wagowe są dużo większe (np. fotelik samochodowy 9-36 ).

Grupa 0+       do 13 kg      |    do ok. 12 miesięcy
Grupa 1          od 9 do 18 kg           |    od ok. 9 miesięcy do 3½ roku
– od 15 do 36 kg         |    od ok. 3½ roku do ok. 12 lat

Foteliki Maxi Cosi

Maxi Cosi to firma specjalizująca się w dobrym sprzęcie fotelikowym do samochodu. Świetnie także opisali zmianę fotelika, gdy dziecko z niego wyrasta. Gdy fotelik dla niemowląt jest za duży, to nogi czy głowa wyrastają znacznie poza krawędź fotelika. Co ciekawe, powyżej 150 cm wzrostu (około 12 lat) dzieci nie muszą już podróżować z pomocą fotelika, tylko w wygodnym siedzenie pasażerskim z zapiętymi pasami bezpieczeństwa. Pamiętajmy o różnych technologiach montażu np. Isofix, bo im solidniejsze umocowanie – tym bezpieczniejszy dla dziecka jest samochód.

Co to jest nerwica serca? Przyczyny i objawy

0
Co to jest nerwica serca? Przyczyny i objawy

Nerwica serca to określenie na dolegliwości ze strony układu krążenia związane ze stresem i napięciem emocjonalnym. Nie jest związana z nieprawidłowościami w funkcjonowaniu tego narządu i nie występuje jako jednostka chorobowa.

Czym jest nerwica serca?

Nerwica serca jest potocznym określeniem używanym do nazwania zespołu różnych objawów ze strony układu krążenia związanych z dużym stresem, napięciem emocjonalnym lub lękiem. W fachowej nomenklaturze medycznej schorzenie to nie występuje jako jednostka chorobowa. Zgłaszane przez chorych dolegliwości są klasyfikowane jako zaburzenia nerwicowe z somatyzacją.

Nerwica serca nie jest związana z nieprawidłowościami w funkcjonowaniu tego narządu. Dolegliwości ze strony układu sercowo-naczyniowego są jedynie manifestacją problemów dotyczących sfery psychicznej. Najczęstszą przyczyną są stany zwiększonego stresu, napięcia emocjonalnego i przemęczenia. Na pojawienie się nerwicy serca szczególnie narażone są osoby, które nie potrafią poradzić sobie z trudnościami, mają szybkie tempo życia, towarzyszy im niepokój lub lęk. Schorzenie to najczęściej diagnozuje się u ludzi młodych.

Jak objawia się nerwica serca?

Nerwica serca manifestuje się dolegliwościami ze strony układu krążenia. Najczęściej zgłaszane przez pacjentów objawy to:

 • ból w klatce piersiowej – może mieć charakter kłucia, ucisku lub gniecenia i utrzymywać się nawet kilka dni,
 • przyspieszone bicie serca, które jest odczuwane jako nieprzyjemne,
 • nieregularne bicie serca,
 • podwyższone ciśnienie tętnicze.

Dodatkowo pacjent może zgłaszać uczucie ogólnego osłabienia, drętwienia całego ciała, zawroty głowy, uderzenia gorąca, wzmożoną potliwość i trudności ze złapaniem oddechu. Pojawiają się także zaburzenia koncentracji, pamięci i skupienia uwagi. Nierzadko dochodzi do omdleń, wymiotów lub biegunki.

Poza dolegliwościami somatycznymi osoba z nerwicą serca odczuwa bardzo silny stres, poczucie zagrożenia i wzmożone napięcie psychiczne. Może pojawić się także atak paniki – nagły, krótkotrwały, duży lęk, któremu towarzyszy strach przed śmiercią i uczucie odrealnienia. Nieleczona nerwica serca narasta, przez co nawet najmniejsza trudność powoduje wystąpienie dolegliwości. Pacjent może izolować się od społeczeństwa, zaniedbywać obowiązki lub popaść w uzależnienie, mieć problemy ze snem, stany depresyjne i myśli samobójcze.

Leczenie nerwicy serca

Przed postawieniem diagnozy konieczne jest wykonanie badań, które wykluczają zaburzenia związane z pracą serca i układu krążenia. Podstawowymi testami diagnostycznymi są: badanie elektrokardiograficzne (EKG) serca i pobranie krwi w celu oznaczenia morfologii oraz stężenia hormonów i elektrolitów. Jeżeli wyniki są prawidłowe, można podejrzewać nerwicę serca.

Nerwica serca jest chorobą związaną z psychiką. Pomocy należy szukać u psychologa, psychoterapeuty lub psychiatry. Konieczne jest rozpoczęcie psychoterapii, podczas której pacjent przepracuje ze specjalistą swoje problemy, nauczy się radzić sobie w sytuacjach stresujących i kontrolować emocje.

Ważne jest, aby osoba chora dążyła do zmiany swoich nawyków i trybu życia. Konieczne jest maksymalne ograniczenie sytuacji i bodźców wywołujących stres oraz konflikty, co niekiedy wiąże się ze zmianą pracy lub otoczenia, a także utrzymywanie regularnego planu dnia. Osobom z nerwicą zaleca się:

 • spożywanie posiłków o stałych porach,
 • przeznaczenie odpowiedniej ilości godzin w ciągu dnia na sen i odpoczynek,
 • aktywność fizyczną (długie spacery, jogging, jazdę na rowerze, pływanie, ćwiczenia w domu lub na siłowni),
 • ćwiczenia relaksacyjne, oddechowe, medytację,
 • zrezygnowanie z używek (alkoholu, papierosów, kawy).

U niektórych chorych może być konieczne włączenie farmakoterapii. W leczeniu nerwicy serca stosuje się leki przeciwdepresyjne, przeciwlękowe i uspokajające. Warto jednak pamiętać, że usuwają one objawy, a nie przyczynę schorzenia, dlatego przyjmowaniu leków musi towarzyszyć psychoterapia.

Jak wybrać prezent na Dzień Ojca?

0
Jak wybrać prezent na Dzień Ojca?

Dzień Ojca zbliża się wielkimi krokami. Jak co roku większość dzieci zastanawia się, co podarować tacie. Wybierając prezent na tę okazję można postawić na coś uniwersalnego lub dobrać upominek indywidualnie do pasji i zainteresowań taty.