8 faktów o drenażu limfatycznym, które warto znać

Drenaż limfatyczny to rodzaj masażu, który ma zbawienne działanie dla układu krążenia. Przeciwdziała cellulitowi i wspiera sprawną pracę metabolizmu. Likwiduje uczucie ciężkości, pozostawiając skórę jędrną i wyraźnie zdrowszą. Sprawdź, czy drenaż limfatyczny jest dla ciebie.

Czym jest drenaż limfatyczny?

Jedną ze zdolności układu limfatycznego jest odprowadzanie namiaru płynów, które w nim krążą i ich odfiltrowywanie w formie produktów przemiany materii. Drenaż jest to forma manualnego masażu, dzięki któremu poprawia się i stymuluje krążenie płynów w układzie limfatycznym.

Drenaż limfatyczny jako forma terapii

O układzie limfatycznym (nazywanym też układem chłonnym) mówi się, że jest dodatkowym systemem żylnym. Przepływa przez niego limfa (tzw. chłonka), której przeciętny człowiek ma w organizmie trzy razy więcej niż krwi. Każda nieprawidłowość w działaniu układu chłonnego może prowadzić nadmiernego nagromadzenia limfy w naczyniach chłonnych, co skutkuje powstaniem nieprzyjemnego obrzęku. Drenaż może być tutaj formą terapii, ponieważ jest to manualny masaż, podczas którego fizjoterapeuta skupia uwagę na fizjologii naczyń limfatycznych, pobudzając je do działania.

Drenaż limfatyczny ma wiele zastosowań

Podstawowym zastosowaniem tej formy masażu jest ogólna poprawa samopoczucia, dlatego jest doskonałą formą odnowy po porodzie. Niezastąpiony w oczyszczaniu organizmu z toksyn i zwalczaniu tzw. skórki pomarańczowej, czyli cellulitu. Ponadto drenaż limfatyczny wzmaga metabolizm, przyczyniając się do zrzucenia wagi.

Wskazania do drenażu limfatycznego

Z uwagi na swoje dobroczynne działanie dla układu krążenia, drenaż poleca się przede wszystkim osobom z obrzękami zapalnymi, chłonnymi, zastoinowymi czy pourazowymi, a także u kobiet po mastektomii. Ogólnie rzecz biorąc, raz jakiś czas drenaż powinny zapewnić sobie także osoby, które mają siedzący lub stojący tryb życia – wtedy masaż nóg może się okazać zbawienny.

Przeciwskazania do drenażu limfatycznego

Drenaż limfatyczny w przypadku zdecydowanej większości osób przynosi pożądane efekty, wspierając prawidłową pracę układu chłonnego, trawiennego oraz pozostawiając skórę wyraźnie jędrną i zdrową. Przeciwskazania do tego rodzaju masażu to zakrzepica żylna oraz wszelkie choroby skóry. Jeżeli pacjent ma na ciele zranienia czy podrażnienia, powinien poczekać z masażem do czasu pełnego zaleczenia skóry.

[Głosów:1    Średnia:5/5]